הארץ

שר הביטחון אהוד ברק אמר כי בניגוד לפרסומים קודמים, לא שינה את דעתו בנושא האיראני. בראיון לעיתון גלובס אמר שר הביטחון כי "האיום האיראני רציני מאוד. חשוב מאוד שכשישראל אומרת שאי אפשר להרשות איראן גרעינית ושכל האופציות על השולחן, היא תתכוון לזה".

ברק ביקש גם להפחית בחשיבות הטענות שפורסמו בתקשורת על התרחקות בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. כשנשאל אם הוא רואה עין בעין עם נתניהו, השיב "אני כל הזמן רואה עין בעין. אנחנו רואים איום דומה, יחד עם זאת, אילו היינו כבר מקבלים החלטה והיינו מעבירים אותה, בטח הייתם יודעים".

בראיון ביקש ברק גם להמעיט בחשיבות המתיחות בין ישראל לארה"ב סביב הנושא האיראני. "אני אומר חד וברור: יש משהו לקוי בשיח שמתנהל כאן. יש הגזמה הגזמה גדולה בתיאור המשבר, או בהבדלים בינינו לבין האמריקאים".

מטוסי F-15 של חיל האוויר מבצעים תדלוק אוויריצילום: אילן אסייג

לאחרונה דווח כי כמה בכירים ישראלים התבטאו באופן שהעלה את ההערכות כי בכירים בישראל, ובפרט ברק, נסוגים מהאופציה של תקיפה באיראן בזמן הקרוב. ביום חמישי האחרון רמז ברק בכינוס של מפלגת עצמאות כי ייתכן שההיערכות האמריקאית במפרץ תייתר תקיפה ישראלית. "ישראל שומרת את הזכות לקבל החלטות ריבוניות וארה"ב מכבדת זאת", אמר ברק. "אולם, אין לטעות בהיקף המרשים של ההכנות האמריקאיות להתמודדות עם האתגר האיראני בכל המישורים".

לפני כחודש נחשף ב"הארץ" כי היועץ לביטחון לאומי טום דונילון הציג לנתניהו את פרטי תגבור הכוחות האמריקאים במפרץ. "בניגוד לממשל בוש, ממשל אובמה מבצע הכנות במפרץ, מזיז כוחות ומכין בסיסים", אמר פקיד ישראלי בכיר. "יש היערכות צבאית אמריקאית חסרת תקדים מול איראן".

נתניהו מתח שלשום ביקורת חריפה על נשיא ארה"ב ברק אובמה. "העולם אומר לישראל לחכות כי יש עוד זמן ואני שואל – לחכות למה? למתי?", אמר נתניהו. "לאלה בקהילה הבינלאומית שמסרבים לשים קו אדום בפני איראן אין זכות מוסרית להציב אור אדום בפני ישראל". נתניהו אמר את הדברים לאחר ששרת החוץ האמריקאית קלינטון הבהירה כי ארה"ב לא תסכים להציב קווים אדומים לאיראן. למרות הדברים, שוחחו אתמול שני המנהיגים בטלפון.

מהבית הלבן נמסר לאחר השיחה כי השניים אמרו שהם "מאוחדים בנחישותם למנוע מאיראן להגיע לנשק גרעיני, והסכימו להמשיך את ההתייעצויות הקרובות שלהם בהמשך". דובר הבית הלבן דחה גם דיווחים על כך שאובמה סירב לבקשת נתניהו להיפגש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ