יהונתן ליס
יהונתן ליס

ימים ספורים לאחר ששרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון הביעה התנגדות לדרישת נתניהו להציב קווים אדומים לאיראן בנוגע לתוכנית הגרעין שלה, הצטרפה אליה גם קודמתה בתפקיד. שרת החוץ האמריקאית לשעבר, קונדוליסה רייס הרפובליקאית, אמרה היום (חמישי) שלהערכתה אין מקום שארה"ב תציב קווים אדומים פומביים לאיראן בנוגע לפיתוח פרויקט הגרעין שלה.

בסביבת ראש הממשלה רומזים בתקופה האחרונה כי בעוד ממשל אובמה מתנגד להצבת קווים אדומים לטהראן, אם יקום ממשל רפובליקאי אחרי הבחירות בארה"ב, הוא ינהיג מדיניות קשוחה יותר כלפי השלטון בטהראן. אלא שדבריה של רייס, שהוזכרה כמועמדת אפשרית לסגניתו של מיט רומני ואף נשאה נאום מרכזי בוועידה הרפובליקאית האחרונה, טפחו על פניה של מדיניות ההסברה הישראלית.

בהרצאה משותפת עם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שנערכה היום באוניברסיטה בעיר דורטמונד שבגרמניה, אמרה רייס שזה לא יהיה נבון ונכון להציב קווים אדומים פומביים לאיראן ולא נכון לנהל את הטיפול בנושא בריש גלי ובעיתונות.

רייס בנאום בוועידה הרפובליקאית, לפני שבועייםצילום: אי-פי

רייס אמרה שהיא מופתעת מכך שהסנקציות החמורות נגד איראן לא הובילו בינתיים לשינוי במדיניותה ולעצירת תוכנית הגרעין שלה. ״כמי שהחלה את מהלך הסנקציות הבינלאומיות, הייתי בטוחה שהן ישפיעו וככל שהסנקציות יוחמרו תהיה ההשפעה שלהן מכרעת יותר ותוביל לשינוי במדיניות האיראנית. להפתעתי זה לא קרה. לכן, חייבים להכין צעד צבאי לעצירת תהליך ההתגרענות ושהאיראנים יאמינו שאנחנו הולכים להשתמש בו. רק אז יש סיכוי שהם יעצרו. בינתיים, זה לא יהיה נכון לדון בכך בעיתונות ולפרסם קווים אדומים״.

אולמרט חזר על עמדתו לפיה איראן מהווה סכנה מוחשית לישראל ואין לאפשר לה להגיע לנשק גרעיני. עם זאת, הוא הבהיר שישראל צריכה להיות מתואמת בעניין עם הקהילה הבינלאומית בראשות ארה״ב. גם הוא הביע ביקורת על הפיכת הוויכוחים בעניין לפומביים ופרסום המחלוקות בנושא בעיתונות.

״גם ללא הגדרות פומביות מפורשות אנחנו יודעים בדיוק מה הקו האדום שלאיראנים אסור לחצות, האיראנים עצמם יודעים מהו אותו קו אדום, וישראל וארה״ב יהיו הראשונות שיידעו אם האיראנים חוצים את אותו קו אדום. יש להכין אופציה צבאית, בתיאום עם הקהילה הבינלאומית, ולהשתמש בה כמוצא אחרון אם כל יתר הצעדים לא יועילו״, אמר אולמרט. הוא הסביר שהצבת קווים אדומים פומביים הופכת לא אחת מאיום על הצד השני ללחץ מיותר על הצד שמציב אותם.

בימים האחרונים התקבלו דיווחים על שפל חסר תקדים ביחסי ישראל-ארצות הברית. מקור מדיני בכיר בירושלים מסר שלשום כי אובמה דחה את בקשתו של נתניהו להיפגש בוושינגטון בסוף החודש לדון בנושא איראן. זאת, על רקע התבטאותו החריפה של נתניהו נגד אובמה: בין השאר אמר נתניהו כי "העולם אומר לישראל לחכות כי יש עוד זמן ואני שואל – לחכות למה? למתי?", אמר נתניהו. "לאלה בקהילה הבינלאומית שמסרבים לשים קו אדום בפני איראן אין זכות מוסרית להציב אור אדום בפני ישראל".

על רקע העימות החריף, שיגר אמש שר הביטחון אהוד ברק מסר אזהרה פומבי לנתניהו: "ללא הגיבוי הביטחוני של ארצות הברית, אין משמעות לעצמאות הפעולה של ישראל". עם זאת, בראיון לגלובס אמר ברק כי הוא רואה עין בעין עם נתניהו בנושא האיראני.
למרות העימות לכאורה, אתמול התקיימה שיחת טלפון בין נתניהו לאובמה. השניים שוחחו כשעה, בין היתר על האיום האיראני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ