על רקע הלחימה בסוריה: צה"ל מחזק את גדר הגבול בגולן

לפי התוכנית של פיקוד הצפון, ימוקמו בגבול עשרות אמצעי איסוף חדשים, גדר המתריעה בפני חדירה ואף יוצבו מוקשים נוספים, מחשש לפיגוע חדירה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

על רקע המשך הלחימה בסוריה, בצה"ל מחזקים לאחרונה את גדר הגבול בין המדינות ברמת הגולן, עקב העלאת הכוננות באזור. בימים האחרונים החלו העבודות הראשוניות במקום, שכללו בעיקר הצבת כלים מכניים כבדים. בצבא מציינים כי למעלה מ-90% מהגדר, שאורכה כ-130 ק"מ, נבנתה לאחר מלחמת יום הכיפורים, ולכן היא זקוקה לעבודות תחזוקה מאסיביות כדי להתאימה למצב כיום בגזרה.

למשל, מזג האוויר הקשה ששורר באזור הרמה גרם לכך שבמקומות מסוימים לאורך הגבול, הפכה הגדר עם השנים לרעועה יותר ויותר, עד שאינה קיימת עוד למעשה. לפי תוכנית "זוהר מזרחי" שגובשה בפיקוד הצפון, ימוקמו בגבול הסורי עשרות אמצעי איסוף חדשים, גדר שבחלקה תתריע על חדירה, ואף ימוקשו מחדש חלקים באזור הגבול. לדברי קצין בפיקוד המעורה בפרטי התוכנית, עלותה הכוללת מגיעה לכחצי מיליארד שקלים.

בתוכניות של פיקוד הצפון שאושרו עד כה הוקצבו לתוכנית מיליונים בודדים, שישמשו לבנייתם של כשישה קילומטרים של הגדר, וכן להתקנת אמצעי מודיעין. אך התוכנית הרב-שנתית של צה"ל, "עוז", מתמקדת בין היתר בחיזוק הגדרות בגבולות – הכולל גם את הגדר בגבול הסורי - ותקצה לכך סכום נוסף. בפיקוד מעריכים כי יש לשדרג ולשנות בסך הכל כמאה קילומטרים בגדר, בעיקר באזורים הקרובים ליישובים סוריים.

גבול ישראל סוריה סמוך למג'דל שמסצילום: ירון קמינסקי

בשבוע שעבר התפרסם מכרז של משרד הביטחון לשלב השני בתוכנית השדרוג של תשתית הגדר, הכוללת עוד עשרות קילומטרים נוספים של מכשולים שיוקמו בגבול. בנוסף, בחודש שעבר חיזק צה"ל את מערך ההגנה בגבול על ידי פריסת תלתליות ועיבוי המכשול הקיים. כמו כן, נחפרה תעלה על מנת למנוע מכלי רכב להגיע לקרבת היישובים הישראליים. עיקר הפעולות נעשו באזורים רגישים בגבול, שהוגדרו מראש באוגדה 36 החולשת על גזרת רמת הגולן.

החשש המרכזי בפיקוד הצפון הוא מ"פיגוע חודר", שבו גורמי טרור ינסו לפגוע ביישובים או בכוחות צה"ל. ההערכה בצבא היא שההידרדרות בסוריה תביא עמה לעלייה בפעילות טרור בגזרה. כבר כיום מזהים ברמת הגולן יותר ניסיונות חדירה לשטחי ישראל.

הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, אמר בברכת ראש השנה שלו שהופצה היום כי "האתגרים העומדים לפנינו הם רב-זירתיים ומאתגרים". על הזירה הצפונית אמר כי הגבול סוער, "ומשתנה לנגד עינינו". סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נוה, שהשתתף ביום שלישי בכנס מנהלי בתי ספר בירושלים, אמר כי "הטרור על הגבולות שהולך ומתעצם, והגבולות עם סוריה ומצרים שהופכים לפעילים, גורמים לסיכויי ההתדרדרות למלחמה לעלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ