יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פתח בקמפיין לגיוס דעת הקהל האמריקאית לתמיכה בהצבת "קווים אדומים" לאיראן, בניסיון למנוע את התחמושתה הגרעינית. במסגרת הקמפיין, התראיין הלילה (שבת) נתניהו לשתי תוכניות בוקר בארה"ב, ברשתות CNN ו- NBC.

במהלך הראיונות ינסה נתניהו לשכנע את הציבור האמריקאי שהצבת הקווים האדומים תצנן את התלהבותה של איראן מפרויקט הגרעין ותקטין את הסבירות לעימות צבאי נרחב. בין היתר, צפוי נתניהו להזכיר את ההפגנות האלימות נגד שגריריות ארה"ב בעולם, ולומר: הסתכלו על ההפגנות שראינו בימים האחרונים, תחשבו מה יקרה אם לגורמים כאלה יהיה נשק גרעיני".

נתניהו צפוי לומר כי "אי הצבת קו אדום היא זאת שמגדילה את הסיכוי למלחמה, כי איראן מרגישה שהיא יכולה להתקדם ללא הפרעה. הצבתו של קו אדום תקטין את הסיכוי שיהיה עימות צבאי ולא תגדיל אותו. אם יוצב לאיראן קו אדום ברור, שייגרום לה להבין שישנם שלבים בתהליך הכנת פצצה גרעינית שהיא לא יכולה לחצות, הדבר יקטין את הסיכוי שיהיה צורך בפעולה צבאית".

נתניהו מתראיין לכלי תקשורת בארה"בצילום: האינסטגרם של רה"מ

גורמים בסביבתו של נתניהו אמרו אתמול כי בכוונתו להדגיש בראיונות כי הוא משוכנע שהשיח בנושא קו אדום יניב בסופו של דבר מגבלות חדות יותר על איראן ויקשה עליה להשיג נשק גרעיני. ״לארצות הברית ולישראל יש יעד משותף בעצירת הגרעין״, אמרו הגורמים.

שר ההגנה האמריקאי לאון פאנטה התייחס בסוף השבוע לסוגיית הקווים האדומים. בראיון למגזין "פוריין פוליסי" אמר פאנטה כי "למנהיגי מדינות כמו ארה"ב או ישראל או כל מדינה אחרת אין קווים אדומים קטנים לפיהם הם מקבלים החלטות. מה שיש להם הן עובדות שמוצגות בפניהם לגבי מה עושה כל מדינה ואז הם שוקלים איזו פעולה לנקוט כדי להתמודד עם המצב". לדבריו, "קווים אדומים הם כלים פוליטיים שמשתמשים בהם כדי לנסות לדחוק אנשים לפינה".

שר ההגנה לא ייחס חשיבות לעימות בנוגע ל"קווים האדומים", והתעקש שארה"ב לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני, וחזר על הערכות המודיעין לפיהן טהראן טרם החליטה האם לפעול להשגת נשק שכזה, למרות שהיא ממשיכה להעשיר אורניום. "רק נאמר, כשיש לך חברים כמו ישראל אתה עוסק בדיונים נמרצים על איך אתה מתמודד עם הסוגיות הללו, וזה מה שקורה. לפעמים, בדמוקרטיות, הדיונים נעשים בפומבי", אמר.

גם הנשיא אובמה התייחס לנושא, כשאמר בסוף השבוע כי גם נתניהו לא מוכן להציב תנאים מדויקים בפני איראן, משום ש"אף מנהיג לא רוצה לקשור את ידיו".לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ