אובמה נגד הצבת קו אדום לאיראן: "אף מנהיג אינו רוצה לכבול את ידיו"

נתניהו פתח בקמפיין לגיוס דעת הקהל האמריקאית למען קווים אדומים, והקליט אתמול ראיונות בשתי רשתות טלוויזיה

נטשה מוזגוביה ויהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה ויהונתן ליס

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר שלשום בתגובה לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו, על הצורך להציב לאיראן "קווים אדומים", שגם נתניהו עצמו אינו מוכן להציב תנאים מוגדרים לאיראן, משום ש"אף מנהיג אינו רוצה לכבול את ידיו".

דברי אובמה נאמרו בשיחת ועידה עם כ-1,200 רבנים, שהנשיא איחל להם חג שמח ושנה טובה. השיחה עסקה בין השאר במתיחות בין וושינגטון לירושלים בעניין הגרעין האיראני. אובמה אמר כי עמדתו, שיש למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, ברורה ויציבה, והוסיף כי "אין פער בין עמדתנו לעמדת ישראל בעניין הזה".

אובמה אמר בשיחה שהוא מכיר בזכות ישראל לפעול למען ביטחונה, ואמר שייתכן שיגיע הזמן לפעולה צבאית, אבל רק לאחר שימוצו כל האופציות האחרות. "יש עדיין זמן לדיפלומטיה", אמר.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פתח בקמפיין לגיוס דעת הקהל האמריקאית לתמיכה בהצבת ״קווים אדומים״ לאיראן. נתניהו הקליט אתמול בלילה ראיונות לשתי תוכניות בוקר בארה״ב, ברשתות סי-אן-אן ואן-בי-סי.

בראיונות ינסה נתניהו לשכנע את הציבור האמריקאי שהצבת הקווים האדומים תצנן את התלהבות איראן מהפרויקט הגרעיני ולא תקטין את הסבירות לעימות צבאי נרחב. ראש הממשלה צפוי לאזכר את ההפגנות האלימות נגד שגריריות ארה"ב בעולם ולומר ״הסתכלו על ההפגנות שראינו בימים האחרונים, תחשבו מה יקרה אם לגורמים כאלה יהיה נשק גרעיני״.

לדברי נתניהו, ״אי הצבת קו אדום היא שמגדילה את הסיכוי למלחמה כי איראן מרגישה שהיא יכולה להתקדם ללא הפרעה. הצבת קו אדום תקטין את הסיכוי שיהיה עימות צבאי ולא תגדיל אותו. אם יוצב לאיראן קו אדום ברור שיגרום לה להבין שישנם שלבים בהכנת פצצה גרעינית שהיא לא יכולה לחצות, הדבר יקטין את הסיכוי שיהיה צורך בפעולה צבאית״.

שר ההגנה האמריקאי, לאון פאנטה, אמר בראיון למגזין "פוריין פוליסי", שהתפרסם שלשום, כי "למנהיגי מדינות כמו ארה"ב או ישראל, או כל מדינה אחרת, אין קווים אדומים קטנים שלפיהם הם מקבלים החלטות. מה שיש להם הן עובדות שמוצגות לפניהם ואז הם שוקלים איזו פעולה לנקוט כדי להתמודד עם המצב". לדבריו, "קווים אדומים הם כלים פוליטיים שמשתמשים בהם כדי לנסות לדחוק אנשים לפינה".

פאנטה לא ייחס חשיבות לעימות בנוגע לקווים האדומים. הוא טען שארה"ב לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני, וחזר על הערכות המודיעין שטהראן טרם החליטה לפעול להשגת נשק כזה, אף שהיא ממשיכה להעשיר אורניום. "רק נאמר, כשיש לך חברים כמו ישראל, אתה עוסק בדיונים נמרצים על איך אתה מתמודד עם הסוגיות הללו, וזה מה שקורה. לפעמים, בדמוקרטיות, הדיונים נעשים בפומביים", אמר.

פרשן בכיר של וושינגטון פוסט, דייוויד איגנטיוס, כתב שאובמה מאמין שהציג את הקו האדום לאיראן באופן הברור ביותר, "בהתחשב בעובדה שעמימות מסוימת נחוצה בהרתעת היריב". אובמה, מזכיר איגנטיוס, לא רק הצהיר שמדיניותו היא למנוע מאיראן להגיע לנשק גרעיני, אלא גם הורה למערכת הביטחון שלו להכין תוכניות מפורטות לתקיפה באיראן. "אז מה עוד נתניהו מבקש מאובמה ולא קיבל?", תוהה הפרשן. "הבית הלבן יכול להגיב בשאלה ההגיונית: ומהם הקווים האדומים של ישראל, אם הם לא מקבלים את ההתחייבות הפומבית של הנשיא לעצור את איראן? היכן הם משרטטים את הקו?". אם הקו הוא יכולתה של איראן להעשיר חומר הבקיע, אומר איגנטיוס, הוא נחצה מזמן; אם הוא מספר הסרכזות במתקן ליד קום, אז כמה מהן יהיו בבחינת חציית הקו האדום? איגנטיוס מזהיר ש"המנהיג הישראלי היה צריך להבין שאובמה אינו אוהב שדוחקים אותו לפינה".

מימין: קלינטון, ביידן ואובמה, שלשום במרילנד. "יש עדיין זמן לדיפלומטיה", אמר אובמה בשיחה עם רבנים צילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ