בכירים במשרד החוץ: ממשל אובמה התעלם מההקצנה בעולם המוסלמי

"הממשל ניסה לספק הסברים ותירוצים למה שמתרחש ופשוט התעלם מהבעיות", טוענים הבכירים. "עכשיו הם מתחילים להבין את המצב"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בשבועות ובחודשים שקדמו לסדרת ההתקפות על שגרירויות ארה"ב בצפון-אפריקה התנהל ויכוח בין משרד החוץ בירושלים לבין מחלקת המדינה בוושינגטון על ההתפתחויות הפנימיות והפוליטיות באותן מדינות ממש. בכירים במשרד החוץ ציינו כי במשך תקופה ארוכה מדי "הממשל האמריקאי טמן את ראשו בחול" והתעלם מתופעות של הקצנה במדינות כמו תוניסיה ומצרים. עשרה בני אדם נהרגו בסוף השבוע בהפגנות במדינות מוסלמיות נגד הסרטון השם ללעג את הנביא מוחמד.

ממשל אובמה, שמאז תחילת "האביב הערבי" סייע באופן פעיל או סביל לגורמים שהפילו את המשטרים הדיקטטוריים במצרים, תוניסיה, תימן ולוב, ניצב בימים האחרונים אל מול שוקת שבורה. ההתקפה על הקונסוליה האמריקאית בבנגזי שבה נהרג שגריר ארה"ב בלוב כריסטופר סטיבנס והפריצה לשגרירויות בתוניס, צנעא וקהיר היו עדות לעוינות הרבה כלפי ארה"ב ולחוסר הרצון של המשטרים החדשים להתעמת עם דעת הקהל. 

גורמים בכירים במשרד החוץ ציינו כי זה כמה חודשים מתנהלות שיחות עם בכירים במחלקת המדינה בוושינגטון על מה שמגדירים בירושלים כ"מגמות הקצנה" בכל אותן מדינות נגד ישראל, אך גם נגד ארה"ב והמערב בכלל. 

מפגינים מול שגרירות ארה"ב בתוניס, שלשוםצילום: אי-פי

אחד המפגשים האחרונים שהתקיימו בעניין זה היה לפני שבוע ימים, כאשר עוזרת מזכירת המדינה לענייני המזרח התיכון בת' ג'ונס באה לשיחות בירושלים. בכל אותם מפגשים ושיחות עם האמריקאים התגלעו מחלוקות לא פשוטות בכל הנוגע להערכת המצב במדינות ערב. "כל הזמן האמריקאים ניסו לספק הסברים ותירוצים למה שמתרחש במדינות ערב שעברו הפיכות ופשוט התעלמו מהבעיות", אמר בכיר במשרד החוץ. "בפועל היכולת של הממשל האמריקאי להשפיע על מה שקורה בעולם הערבי היום ירדה בצורה משמעותית". 

בכיר במשרד החוץ הדגים אותה מחלוקת והתנהלות האמריקאית דווקא דרך המצב בתוניסיה - המדינה שבה החל גל ההפיכות ולגביה היו ציפיות חיוביות יחסית בנוגע ליחסה למערב, חרף עליית האחים המוסלמים לשלטון.

לפני כמה שבועות הגיע למשרד החוץ בירושלים מברק משגריר ישראל בוורשה, צבי רב־נר ובו מידע על כך ששגרירת תוניסיה בפולין סיימה את תפקידה במפתיע לאחר שנקראה לחזור לארצה על ידי משרד החוץ. השגריר הישראלי ציין במברקו כי כל הנשים שכיהנו כשגרירות תוניסיה בעולם - חמש בסך הכל - סיימו את תפקידן במפתיע ונקראו לשוב לארצן באותה התקופה.

לדברי בכיר במשרד החוץ, שגרירות ישראל בוושינגטון התבקשה להעביר את המידע לאלתר למחלקת המדינה כדי לברר אם האמריקאים מודעים למהלך הזה. אחרי כמה ימים שבהם נבדק הנושא על ידי האמריקאים, הם חזרו עם תשובה מרגיעה וטענו כי מדובר בהליך טכני של החלפת כל השגרירים התוניסאים שמינה המשטר הישן וכי אין לדבר כל קשר לאפליה על בסיס מגדרי.

במשרד החוץ קיבלו את התשובה בספקנות וערכו בדיקה נוספת. הבדיקה העלתה כי במדינות רבות בעולם מכהנים שגרירים גברים שמונו על ידי משטר בן־עלי, אולם אלה עדיין מכהנים בתפקידם. “לנו היה ברור מה קרה כאן אבל האמריקאים העדיפו לחפש תירוצים”, אמר בכיר במשרד.

תופעה דומה התרחשה בחודשים האחרונים בכל הנוגע למאמצים הדיפלומטיים שמשקיעה ישראל כדי למנוע הכנסת סעיף לחוקה התוניסאית החדשה שכולל איסור על כל מגע או נורמליזציה עם ישראל. משרד החוץ ביקש מהממשל האמריקאי להתערב בנושא, אולם ההתרשמות בירושלים היא שהמסרים האמריקאיים בעניין לא היו תקיפים מספיק. “הם כל הזמן אומרים לנו אל תדאגו, יהיה בסדר, הסעיף הזה לא ייכנס, אבל אנחנו רואים שהעבודה על החוקה ממשיכה להתקדם והסעיף הזה עדיין בפנים”, אמר בכיר במשרד החוץ.

גם בנוגע למצרים טוענים במשרד החוץ ם כי הממשל האמריקאי התעלם זמן רב מדי מסימנים מדאיגים לגבי הקצנה במדינה תחת משטר האחים המוסלמים. ארה”ב משמשת אמנם הצינור המרכזי של ישראל להעברת מסרים לנשיא מורסי ולהנהגת האחים המוסלמים, אולם בירושלים שוררת תחושה כי השפעת ממשל אובמה במצרים פחתה דרמטית. כך האמריקאים אינם מצליחים להפעיל לחץ על ההנהגה המצרית כדי שתאפשר לפתוח מחדש שגרירות ישראלית בקהיר. מאז ההתקפה על שגרירות ישראל בקהיר זו נסגרה וזה קרוב לשנה פועלים הדיפלומטים הישראלים מבית השגריר. השלטונות במצרים מקיימים שיחות עם ישראל על מבנה חדש לשגרירות תוך גרירת רגליים. גם פניות אמריקאיות לא עוזרות.

לדברי בכירים במשרד החוץ, המהומות סביב שגרירות ארה”ב בקהיר והגינוי הרפה של הנשיא מורסי המחישו כי למרות הסיוע האמריקאי הרב למצרים, לא הצליחה ארה”ב להשיג השפעה ממשית על האחים המוסלמים. “רק עכשיו אחרי מה שקרה בשגרירויות שלהם האמריקאים מתחילים להבין את המצב”, אמר בכיר במשרד החוץ. “לשמוע את נשיא ארה”ב אומר שמצרים היא לא בעלת ברית אך גם לא מדינת אויב - זו רעידת אדמה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ