הצלב האדום: שלושה עצירים פלסטינים ששובתים רעב - בסכנת מוות

בהודעה חריגה, הביע הארגון דאגה בשל הידרדרות בבריאותם של השלושה, הכלואים במרפאת שב"ס ברמלה. אחד העצירים שובת כבר 117 יום

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

שלושה עצירים פלסטינים ששובתים רעב עלולים למות - כך הזהיר שלשום הצלב האדום בהודעה נדירה לעיתונות. השלושה הם סאמר אל ברק, ששובת רעב כבר 117 יום, חסן ספדי - 87 יום ואיימן שראוונה -  77 יום. שלושתם כלואים במרפאת שירות בתי הסוהר (שב"ס) ברמלה.

למעט רופאי שב"ס, הצלב האדום הוא הגוף היחיד שמבקר באופן קבוע את שובתי הרעב. הארגון מעדיף בדרך כלל להביע את עמדתו על היחס לכלואים בשיחות סגורות עם נציגי הרשויות. ההודעה האחרונה, שבה מביע הארגון את דאגתו בשל ההידרדרות בבריאותם של השלושה - מלמדת על חומרת המצב.

בתחילת השבוע ביקרה אצל השלושה רופאה מטעם עמותת רופאים לזכויות האדם. שובתי הרעב אינם נותנים אמון ברופאי השב"ס, ומבקשים בדיקות של גורם רפואי אובייקטיבי. הרופאה דיווחה על החמרה ברורה במצבם של שובתי הרעב. הם סובלים מאיבוד כוח גס (התנועה בקבוצות השרירים הגדולות), דלדול ניכר בשרירים, סחרחורות, ירידת לחץ דם, דופק איטי, טשטוש ראייה, דימום מהחניכיים ופטרת בחלל הפה. למרות זאת הם נדרשים לבצע את פעולות היומיום - כולל מקלחות - ללא עזרה. הם דיווחו לרופאה על מאמץ גופני רב שנדרש מהם בעת ביצוע פעולות אלו, ועל כך שהם נופלים לעתים קרובות בשל התעלפויות.

הפגנה בשכם למען אסירים פלסטינים שובתי רעב, במאיצילום: אי–פי

מדי פעם הם מועברים לבדיקות בבית החולים אסף הרופא. ביום רביעי ביקר עורך דין ג'וואד בולוס, ממועדון האסיר הפלסטיני, אצל ספדי שאושפז יום קודם לכן. הוא מצא אותו כבול למיטה בשתי רגליו, ומוקף בארבעה סוהרים. ספדי כבר שבת רעב 77 יום השנה, והפסיק את השביתה יחד עם שאר העצירים והאסירים הפלסטינים לאחר שהושג הסכם עם השב"ס והשב"כ. בשל הכבילה למיטה בבית החולים שראוונה מסרב להיבדק שוב באסף הרופא.

ביום חמישי שעבר פנתה עמותת הרופאים למנהל בית החולים אסף הרופא, ד"ר בנימין דוידזון, למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, למ"מ קצין רפואה ראשי בשב"ס, ד"ר דוד אליגור, וליו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן. במכתב מבקשים חברי ועדת האתיקה בעמותה שיפעלו להפסקת נוהג הכבילה של חולים עצירים. גם ארגון אמנסטי אינטרנשיונל התריע אתמול על ההידרדרות במצבם של השלושה.

אל ברק וספדי שובתים במחאה על המשך מעצרם המינהלי, ללא משפט וללא כתב אישום. מעצר שניהם הוארך בשבוע שעבר. שראוונה הוא ממשוחררי עסקת שליט, שהשב"כ עצר שוב בינואר, בטענה שהפר את תנאי השחרור. מאז הוא עצור על בסיס חומר סודי, ללא כתב אישום או משפט וללא הגבלת זמן, וזאת לפי תיקון בצו צבאי שנעשה במסגרת עסקת שליט. הצו מסמיך ועדה צבאית לדרוש את המשך מעצרו עד תום תקופת השיפוט שלה נידון מלכתחילה - כך שלמעשה הוא צפוי לשהות עוד 28 שנה במעצר מינהלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ