כשרה"מ פגש את העיתונות | דעה |

נתניהו מנסה להיחלץ ממלכודת הקו האדום

הניסיון לעדן את המתקפה על ממשל אובמה, בין היתר באמצעות דוגמה מתחום הפוטבול, מהווה פתרון של פיקח לבעיה שחכם לא היה נקלע אליה

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

ראש הממשלה דחק היום (ראשון) בנשיא ארה"ב ללכת בעקבות קודמו הנערץ ג'ון קנדי , כשם שקנדי הציב "קווים אדומים" לברית המועצות במשבר הטילים בקובה בשנת 1962. כך, ניסה נתניהו לטעון, תימנע המלחמה.

אבל משבר הטילים עם קובה, כפי שנתניהו בוודאי יודע, זכור לאמריקאים לא רק בזכות עמידתו האיתנה של קנדי אלא גם בשל העובדה שרק כפסע עמד אז בין אמריקה לבין מלחמה גרעינית קטסטרופלית. והחשד שנתניהו מנסה לדחוף את אמריקה למלחמה שהיא אינה חפצה בה, הרבה יותר מההאשמות שהוא לנשיאות, הוא שמחבל עכשיו במעמדם של נתניהו וישראל בדעת הקהל האמריקאית, וכפועל יוצא מכך, גם במערכה הכוללת מול טהראן. יהודים אמריקאים רבים, שנאלצו להדוף את הטענה שישראל והלובי היהודי עמדו מאחורי המלחמה הלא-פופולארית בעיראק, ניצבים עתה חסרי אונים אל מול ראש ממשלה ישראל שנתפס כמי שמנסה להשיג את אותה המטרה באיראן, אך עושה זאת בפומבי וללא עכבות.

במטרה למזער את הנזק שגרמו הצהרותיו הבוטות בשבוע שעבר, נתניהו העניק היום ראיונות מתונים בהרבה לרשת סי-אן-אן ולתוכנית "פגוש את העיתונות", והדף בהצלחה את הניסיונות לגרור אותו לעוד אמירה שתתפרש כהתערבות במערכת הבחירות לטובת ידידו . באמירתו ש"בתוך שישה חודשים יהיו לאיראן 90% מהחומר הדרוש לה כדי לייצר פצצה", נתניהו גם פילס לעצמו דרך מילוט מתביעתו להקשחה אמריקאית שתתרחש עוד לפני הבחירות, שייערכו בעוד שבעה שבועות בלבד. כהרגלו, הוא הפגין את ידענותו האמריקנולוגית כששאב דימוי מעולם הפוטבול וקבע שאיראן נמצאת ב"איזור האדום", אך אסור לאפשר לה להגיע "לקו האדום" ולהשיג טאצ'דאון, דהיינו פצצה גרעינית.

נתניהוצילום: אמיל סלמן

אבל זהו עוד מקרה של פיקח שאולי יצליח לחלץ את עצמו, לפחות זמנית, ממלכודת שחכם לא היה נופל בה מלכתחילה. התעקשותו של נתניהו לנהל מאבק פומבי ומתוקשר עם נשיא אמריקאי בשיאה של מערכת בחירות, סירובו לקרוא לרפובליקאים לחדול מהשימוש בישראל כאמצעי לנגח את הממשל והחלטתו לתקוף את אובמה כשרומני בזמן ביקורו בירושלים – כל אלה הסבו לו ולישראל נזק תדמיתי משמעותי. המצב החמיר השבוע, עם מה שנראה כניסיונו של נתניהו לדחוק את אובמה לפינה בנושא ה"קווים האדומים" ועם מה שנשמע כטון כפוי-תודה באמירתו ש"לאיש אין זכות מוסרית" לומר לישראל כיצד לנהוג.

המתקפות על נתניהו מצד פרשנים רבים בתקשורת הגיעו השבוע לטונים צורמים שלא נשמעו כמותם במהלך השנים האחרונות. מלבד הגרעין השמרני הקשה של המפלגה הרפובליקאית, נתניהו הקים עליו חלקים ניכרים בדעת הקהל האמריקאית, שאיננה אוהבת כשמנהיגים זרים מנסים להכתיב מדיניות לנשיא האמריקאי, במיוחד כשזו זוכה לתמיכה רחבה ומעדיפה להמשיך במדיניות הדיפלומטיה והסנקציות נגד טהראן. וגם אם והתלקחות השנאה האנטי-אמריקאית ברחבי העולם הערבי והמוסלמי מעוררים תסכול וזעם בציבור האמריקאי, לא ברור לאיזה כיוון תחושות אלה יתועלו: הקשחת עמדות והפגנת כוח, כפי שישראל והרפובליקאים דורשים, או הרמת ידיים והתנתקות, כפי שרבים בשולי השמאל והימין מעדיפים.

אבל כדי לקבל מושג על מעמדו של נתניהו בשעה זו, די היה להאזין לשיח הפרשנים שנלווה להופעתו של נתניהו בתוכנית "פגוש את העיתונות". העיתונאי ג'פרי גולדברג, שנחשב לבעל טור מוביל בנושאי ישראל והמזרח התיכון, ושרחוק מלהיות שמאלן, אמר שם ש"מעולם לא ראיתי ראש ממשלה שכל כך נכשל בניהול היחסים בין ישראל לאמריקה". מעמדו של גולדברג אמנם רחוק שנות אור מזה של השדר האגדי וולטר קרונקייט, והסיטואציה איננה דומה כלל, אבל כששמעתי אותו בכל זאת נזכרתי בסיפור המפורסם - אך לא בהכרח נכון - על הנשיא לשעבר לינדון ג'ונסון, שכשצפה בקרונקייט פוסק בטלוויזיה בשנת 1968 שהמלחמה בווייטנאם אבודה פנה לאנשים סביבו ואמר: "אם איבדתי את קרונקייט, איבדתי את לבו של העם האמריקאי".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ