זביידי שב לשבות רעב לאחר שמעצרו הוארך ב-19 יום

זביידי נמצא במעין מעצר מנהלי כבר כמעט ארבעה חודשים והרופאים טוענים כי נשקפת סכנה לחייו; מושל ג'נין: פוענח רצח סגן מפקד הביטחון המסכל בעיר

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

בית המשפט הפלסטיני המחוזי ביריחו האריך היום (שני) בעוד 19 יום את מעצרו של זכריא זביידי ממחנה הפליטים ג'נין. זביידי כלוא כבר יותר מארבעה חודשים, ולדברי התביעה מעצרו עדיין דרוש לצרכי חקירה. החוק הפלסטיני מתיר מעצר של מקסימום שישה חודשים עד הגשת כתב אישום, אבל עורך הדין של זביידי, פריד הוואש, אומר שמרשו כלל אינו נחקר בחודשיים האחרונים, ולכן הארכת המעצר אינה חוקית. "לדעתי בית המשפט בא עם החלטה לעצור עוד לפני הישיבה", אמר.

השופטים אחמד טובאסי, סאמר נומרי ומוחמד ע'אנם הודיעו לתביעה שזו הפעם האחרונה שיוארך מעצרו של זביידי וכי בפעם הבאה עליה לבוא עם כתב אישום. אחד מחבריו שנכח באולם סיפר ל"הארץ" שעם הישמע ההחלטה זביידי פשט את חולצתו, הראה לשופטים את סימני פציעותיו, והודיע שהוא חוזר לשביתת רעב מלאה, הכוללת גם אי שתיית נוזלים. ביום ראשון בשבוע שעבר הוא פתח בשביתה מלאה, ואחרי שלושה ימים אושפז בבית חולים. הוא חזר לשתות נוזלים אך המשיך בשביתת הרעב. לדבריו רופא בבית החולים אמר לו שעוד שלושה ימים בלא נוזלים – והוא עלול למות. זביידי גם הודיע שהוא מתחיל גם בשביתת דיבור. השופט טובאסי אמר לו שיתאזר בסבלנות וגם ביקר את שר הפנים הפלסטיני על שאישר את החופשה שקיבל זביידי בחג אל פיטר. לפני המשפט מסר זביידי מכתב לעורך דינו, ובו הוא מודיע על נכונותו למות.

באולם נכחו כעשרים פעילים בינלאומיים, בהם אנשי תיאטרון החופש בג'נין שזביידי היה בין מייסדיו. כשהשופט טובאסי הודיע על החלטתו הם צעקו "בושה בושה, זו הדמוקרטיה הפלסטינית, אינכם טובים מישראל".

זביידי נעצר בחמישה במאי יחד עם עוד כמה עשרות מתושבי מחנה הפליטים ג'נין והעיר ג'נין לאחר מותו מהתקף לב של מושל ג'נין, קדורא מוסא. זמן קצר לפני מותו נורו יריות על ביתו מנשק כבד, ולכן הרשות הפלסטינית מגדירה אותו כקורבן התנקשות. רוב העצורים שוחררו בלא כתב אישום – אחרי שחלקם עברו עינויים קשים בכלא של הביטחון המסכל. שניים מתושבי המחנה הודו שהם ירו על בית המושל. זביידי כופר בחשדות נגדו לפיהן הוא החזיק בנשק שגרם למות מוסא.

לפני כשבועיים נרצח ביריות סגן מפקד הביטחון המסכל בעיר, הישאם א-רוח, שהוא גם ראש ועדה מקומית במחנה הפליטים. מנגנוני הרשות שבו ועצרו כעשרים מתושבי המחנה, בהם רבים ממשפחתו של זביידי. אך אתמול הודיע המושל החדש, טלאל דווכיאת, על פענוח הרצח ומעצר שני חשודים, שאת שמותיהם הוא לא מסר. תושב המחנה סיפר ל"הארץ" שאתמול נציגי הרשות הורו לבני משפחת החשודים שלא לצאת מביתם, מחשש לנקמת-דם. מי שחשוד בביצוע הרצח עצמו הוא בן 18, המתפרנס מרחיצת מכוניות, שנשלח על ידי חלפן כספים. לשניהם אין כל קשר למשפחת זביידי ולגדודי חללי אל אקצא.

זכריא זביידי, 4 חודשים בכלא הפלסטיניצילום: דניאל בר און

זביידי הוא פקיד במשרד האסירים הפלסטיני. המשרד הודיע שביום שלישי יערכו יום סולידריות עם ארבעה עצירים מינהליים פלסטינים ששובתים רעב בכלא הישראלי - ושלפי הצלב האדום שלושה מהם נמצאים בסכנת מוות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ