הרשות הפלסטינית מאיימת לבטל את הסכמי אוסלו

הנושא המרכזי שמביא את ההנהגה הפלסטינית לדון בביטול ההסכם הוא המסמך הכלכלי שקושר את הרשות ואת ישראל באותה מעטפת מסים

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר היום (שלישי) כי ההנהגה הפלסטינית שוקלת לבטל את הסכמי אוסלו שנחתמו בספטמבר 1993 בין ישראל ואש"ף. עריקאת אמר כי ישראל הכשילה את כל המאמצים להחיות את תהליך השלום, ובכך דחפה את ההנהגה הפלסטינית לשקול נסיגה מההסכמים. "צעד שכזה לא יהיה בגדר החלטה קלה", הוא אמר היום ברמאללה.

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס אמר ביום ראשון דברים דומים במהלך פגישת ההנהגה הפלסטינית הכוללת את חברי הוועד הפועל של אש"ף וחברי הוועדה המרכזית של הפת"ח.

הסכם אוסלו פירט את העקרונות לפיהם ייקבעו היחסים בין ישראל לבין אש"ף לתקופת ביניים של חמש שנים עד להקמת מדינה פלסטינית. ככל הנראה הנושא המרכזי שמביא את ההנהגה הפלסטינית לדון בביטול הסכמי אוסלו הוא דווקא המסמך הכלכלי שנחתם בפאריס ב-1994.

מימין: סאיב עריקאת ומחמוד עבאס צילום: רויטרס

אש"ף ינסה כך נראה להביא לשינוי בהסכם זה, שקושר את השטחים הפלסטינים ואת ישראל תחת אותה מעטפת מכס, מחייב את הפלסטינים לשלם מע"מ זהה כמו בישראל ואף מאלץ את הרשות הפלסטינית למחירי דלק דומים פחות או יותר. הוא גם מונע מהפלסטינים מלקיים קשרי מסחר פתוחים עם מדינות אחרות שלא דרך ישראל. אחת האפשרויות שעומדת בפני ההנהגה הפלסטינית היא לדרוש את שינויים של הסכמי פאריס ולא לבטל לחלוטין את הסכמי אוסלו.

לפני כשבועיים פרצה מחאה חברתית ברשות הפלסטינית בעקבות ההתייקרות החדה במחירי הדלק, במקביל להתייקרותו בישראל. אלפים מהמפגינים השמיעו קריאות בגנותו של ראש הממשלה סלאם פיאד ודרשו את התפטרותו.

בעקבות גל המחאה קיבל ראש הממשלה הפלסטינית פיאד מספר החלטות, ובראשן ביטול ההתייקרות על מוצרי הנפט וגז הבישול. בנוסף החליטה הממשלה הפלסטינית להוריד את המע"מ ל-15% לצד קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה להוציא משרדי הבריאות החינוך והרווחה.

הקיצוץ, כך הודיע פיאד, יכסה את ההוצאות בגין הורדת מחירי הגז ומוצרי הנפט. עוד הוחלט להעביר לעובדי הציבור הפלסטינים 2,000 שקלים באופן מיידי על חשבון משכורת אוגוסט שלא שולמה להם בשל המצב הכלכלי הקשה שאליו נקלעה הרשות. פיאד הודיע כי הממשלה תפעל גם כדי למנוע מהסוחרים לנצל את המשבר ולהעלות מחירים.

ביום ראשון שעבר הודיע השר לעניינים אזרחיים ברשות, חוסיין א-שייח', האחראי על התיאום מול ישראל, כי הוא פנה רשמית לישראל בבקשה לפתוח את הסכם פאריס. הוא הסביר כי שלח מכתב רשמי למשרד הביטחון בישראל בעקבות דרישתו של אבו מאזן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ