צה"ל החל בתרגיל פתע המדמה מלחמה

התרגיל, הכולל הטסת כוחות לרמת הגולן ותרגול ירי גדול, צפוי להסתיים היום בשעות הערב. עם זאת, בצה"ל לא מגבירים כוננות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

המטה הכללי של צה"ל פתח היום (רביעי) בתרגיל פתע, שכולל הטסת כוחות לרמת הגולן ותרגול ירי גדול שייערך אחר הצהריים. היום לפנות בוקר הורה הרמטכ"ל בני גנץ לפתוח בתרגיל כדי לבדוק את רמת הכוננות ביחידות צה"ל שייבחנו ובהן כוחות מפיקוד הצפון, פיקוד המרכז, חיל האוויר ויחידות נוספות.

היחידות מתמקדות בתחום הפעלת האש וזו הסיבה שנבחרו להשתתף בתרגיל הפתע כדי לבדוק את הכוננות שלהן לשעת חירום. התרגיל עצמו צפוי להסתיים היום בשעות הערב ונערך בפיקודו של קצין התותחנים הראשי, תת-אלוף רועי ריפטין, כחלק מהביקורות שעורך הצבא בין היחידות באמצעות מבקר צה"ל.

התרגיל עצמו תוכנן מראש ולא מדובר בהעלאת כוננות של כוחות הצבא. לצד זאת, בחינת  הקפצת הכוחות בזמן חירום בהיקף נרחב ולפי הפקודות הצבאיות, הטסת כוחות במסוק מפיקוד המרכז עד רמת הגולן ואימון באש חיה מאפשרים לצבא לתרגל, באופן כמעט ממשי, אפשרות של פתיחה במבצע צבאי או במלחמה.

אימון של גולני ברמת הגולן ביולי האחרוןצילום: גיל אליהו

ערב יום כיפור אשתקד ערך הצבא תרגיל פתע בשתי אוגדות שהתמקד בביקורת על מערך גיוס החירום של יחידות המילואים. במסגרתו הוקפצו שתי פלוגות קרביות במילואים בפיקוד הצפון ובפיקוד המרכז. אז הדגיש גורם בצה"ל כי התרגיל בסמוך ליום כיפור הוא "יותר מצירוף מקרים".

בשבוע שעבר ערך צה"ל תרגיל נרחב באזור הצפון כהכנה למלחמה בלבנון ולמתקפה על העורף. התרגיל תוכנן חודשים ארוכים מראש כחלק מתוכנית האימונים השנתית של צה"ל. מי שתורגלה בו היתה עוצבת הגליל, אוגדה 91. התרגיל כלל כלי רכב צבאיים, מסוקי קרב ומטוסים וכן טנדרים מסחריים ועליהם קנים ארוכים המדמים משגרים של רקטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ