הוראה לחיילים ששמרו בהתנחלות: אין כניסה ללא יהודים

רכז הביטחון בבת עין שבגוש עציון הורה לחיילים שלא להכניס בשערי ההתנחלות בעלי תעודת זהות כחולה שאינם יהודים, בניגוד לחוק

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

חיילים ששמרו על ההתנחלות בת עין בגוש עציון קיבלו הוראה: אין כניסה לאזרחים בעלי תעודת זהות כחולה שאינם יהודים. החיילים ביצעו משימה של אבטחת יישובים בהתנחלות בגדה המערבית וקיבלו את ההוראה ממפקדם המקצועי בזמן המשימה, רכז הביטחון הצבאי השוטף (רבש"ץ) בהתנחלות. הוא הורה להם שלא להכניס בשערי המקום מי שאינו יהודי, גם אם הוא מחזיק תעודת זהות כחולה.

בעקבות פניית "הארץ" הובהר בימים האחרונים לרכז הביטחון השוטף בבת עין כי ההוראה אינה חוקית. עם זאת החליטו בצבא כי מעתה, יהיו מחויבים החיילים לדווח לרבש"ץ המקומי על כניסה של אזרחים ישראלים שאינם יהודים, כדי שאלו ילוו במהלך שהותם בהתנחלות.

אחד החיילים סיפר כי הבקשה מהכוח שהוצב בהתנחלות היתה ברורה ומפורשת: "להכניס רק יהודי עם תעודת זהות כחולה. נניח שבא דרוזי או בדואי עם תעודת זהות כחולה, מישהו שבא לתקן את השירותים – לא". החייל סיפר כי ההוראה התקבלה ברגשות מעורבים. לדבריו, "זה הרגיש ממש כמו אפרטהייד, או דברים שמזכירים תקופות אפלות – שמכניסים אדם למקום מסוים רק לפי הדת שלו".

ההתנחלות בת עיןצילום: ניר כפרי

כל קצין בשירות קבע מחויב לבצע במהלך השנה שבוע של אבטחת יישובים - פרק תורנות קבוע לשמירה על יישובים בגדה המערבית, בבקעת הירדן, ובפתחת כרם שלום, כחלק מאבטחת האזור. מי שאמון על הגדרת ההוראות לחיילים הם הרבש"צים. צה"ל מנחה את רכזי הביטחון השוטף בגדה המערבית ובבקעה באופן קבוע, והם כפופים לפיקוד המרכז מבחינה מקצועית – כולל הוראות הפתיחה באש. בחטיבות מרחביות באזורים אלו יש תקן לקצין הגמ"ר (הגנה מרחבית), שתפקידו הוא לעמוד בקשר עם הרבש"צים בהתנחלויות. לצד זאת, משכורות הרכזים משולמות מקופת המדינה דרך הרשות המקומית וקיים קשר הדוק ביניהם. לפי נתוני הצבא, כיום ישנם כ-265 רכזי ביטחון שוטף בכל קווי העימות. על פי נתוני צה"ל, התקציב המוקדש לרכזים ולשכרם עומד על כ-38 מיליון שקלים.

לרבש"ץ עצמו סמכויות נרחבות, המאפשרות לו לבקש מאדם להזדהות ולעכבו עד להגעת כוחות צבא או משטרה. לא אחת התנהגו הרבש"צים כ"שריפים" המקומיים – התנכלו לפלסטינים ואיימו עליהם, כפי שדווח ב"הארץ" ב-2009

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מנחה את הרבש"צים ביישובים בנהלי ביטחון ומטבע הדברים לא קיימת כל הנחיה האוסרת על כניסת אזרחים שאינם בעלי לאום יהודי. בעקבות פניית הכתבת האירוע נבדק, ואכן התקבלה הנחיה כזו על ידי הרבש"ץ. בעקבות כך חידדו בצה"ל כי מדובר בהנחיה שאינה חוקית. כמו כן היות ומדובר בנושא מורכב ורגיש, על מנת למנוע עימותים אפשריים ניתנה הנחייה ליידע את רבש"ץ היישוב בכניסה של אזרחים ישראלים שאינם מלאום יהודי, על מנת שילוו בכניסתם ליישוב". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ