בניגוד להחלטת בג"ץ: משרד הביטחון אטם מחסום מצפון לירושלים

תושבי מחנה הפליטים שועפט התעמתו הבוקר עם כוחות הביטחון בעקבות המהלך, שייאלץ אותם לצעוד כשני קילומטרים ולעבור במחסום שועפט

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

בניגוד להחלטת בג"ץ, משרד הביטחון אטם הבוקר (רביעי) את מחסום ראס חמיס, אחת משתי היציאות היחידות שעמדו עד כה לרשות 65,000 תושבי מחנה הפליטים שועפט כדי להגיע לשאר חלקי המדינה. במקום המחסום ייבנה חלק נוסף לגדר ההפרדה, שכבר מקיפה את המחנה משלושה כיוונים. זאת בשעה שמחנה הפליטים נחשב לחלק מירושלים ותושביו לתושבי הבירה.

כפי שפורסם ב"הארץ", החלטת משרד הביטחון לבטל את המחסום התקבלה מבלי שהמדינה עמדה בהנחיות שקבע בג"ץ לצעד שכזה, ובמרכזן התאמת המחסום הנותר למעבר אלפי בני אדם שיתווספו אליו עם סגירת ראס חמיס. שני המחסומים מרוחקים כ-350 מטרים בלבד זה מזה בקו אווירי, אך בפועל התושבים ייאלצו לצעוד כשני קילומטרים כדי להגיע למעבר המרכזי בשועפט.

לפני כשלוש שנים נודע לתושבי המחנה כי בכוונת משרד הביטחון לסגור את מעבר ראס חמיס. בסיוע האגודה לזכויות האזרח עתרו לבג"ץ, שקבע למשרד הביטחון את התנאים לאיטומו. השופטים אדמונד לוי, אשר גרוניס ונשיאת בית המשפט העליון דאז דורית ביניש קבעו כי כדי לעמוד בלחץ הכבד של מבקשי המעבר שייווצר מסגירת ראס חמיס, על המסוף החדש למנות ארבעה נתיבי תחבורה שיפעלו 24 שעות ביממה ולא פחות משמונה נתיבי תנועה להולכי רגל. כיום יש שם רק אחד. מלבד כל אלה קבע בג"ץ כי על משרד הביטחון לבנות במסוף נתיבים מיוחדים לבידוק כלי רכב חשודים, חניוני תחבורה ציבורית ומגרש בידוק לכלי רכב נושאי סחורות מאזור שועפט לישראל.

הריסת מחסום ראס חמיס, הבוקרצילום: אמיל סלמן

איטום המחסום החל כבר לפני כשבועיים, כאשר פורקו מצלמות האבטחה במקום. במשרד הביטחון הודיעו אז כי המחסום ייאטם לגמרי עד ראש השנה. האיטום הסופי הבוקר כבר הספיק לגרור עימותים בין תושבים וכוחות הביטחון המוצבים בכניסה לשועפט. "בשעות הבוקר עוד העבירו את התלמידים מראס חמיס", סיפר ג'מיל סנדוקה, ראש ועד התושבים במחנה שועפט, "ב-8:30 עצרו את התנועה והתחילו לפרק את המעבר. כוחות של מג"ב הגיעו ולא נתנו לאנשים לעבור את המחסום".

לדבריו, תלמידי בית הספר ששבו בשעות הצהריים מבתי הספר ומצאו כי המעבר ששימש אותם עד היום נאטם, נאלצו לפנות למחסום שועפט המרכזי, מרחק הליכה של כשני קילומטרים משם. "הם התעצבנו שזה כך והתחילו ליידות אבנים לעבר החיילים במחסום", הוסיף סנדוקה, "כעסו על כך שסגרו להם את המחסום. מעכשיו הם יצטרכו ללכת דרך ארוכה כל יום, דרך כביש סואן, כדי להיכנס למחנה, ואז עוד כמה קילומטרים ללכת עד הבית".

אמש (שלישי) התקיימה במקום הפגנה של למעלה מאלף בני אדם, שבה התפתחו עימותים ביניהם ובין כוחות המשטרה במקום. הפלסטינים דיווחו על כעשרה בני אדם שנפגעו מכדורי גומי ורימוני הלם. "התושבים כועסים", הוסיף סנדוקה, "נהיה כמו כלוב. היו שתי דלתות לכלוב, עכשיו יש דלת אחת. עד עכשיו אם היו בעיות נכנסו דרך ראס חמיס. עכשיו אין מחסום למקרי חירום, שום דבר. זה רק גורם לשנאה בין הישראלים והערבים של שועפט. זה לא מביא שלום בכלל והגדר לא תעצור מחבל מלחדור לישראל".

מאז נודע דבר סגירת המחסום, קיימו אלפים מתושבי המחנה הפגנות ותהלוכות מחאה, במקביל לפניות לחברי כנסת ושרים שיפעלו למענם. האגודה לזכויות האזרח שיגרה מכתב חריף לשר לביטחון הפנים, לשר הביטחון, לממונה על האזור במינהל האזרחי ולגורמים נוספים המעורבים בעניין ובו מחתה על הכוונה.

"סגירת מחסום ראס חמיס בעת הזאת תהיה פגיעה קשה ובלתי מידתית בחופש התנועה של האוכלוסייה אשר תלויה במעבר במחסום", כתבה עו"ד נאסרין עליאן מהאגודה, "כיוצא בכך, תהיה פגיעה בזכויותיהם של התושבים להתפרנס, לקבל טיפול רפואי, ללמוד, להתפלל במקומות הקדושים ולבקר את קרוביהם".

מחנה הפליטים שועפט כולל ארבעה כפרים: שועפט, דחיית אל סלאם, ראס א-שחאדה וראס חמיס. כל אלו נמצאים בחלקה הצפוני-מזרחי של ירושלים וכלולים בשטח המוניציפלי שלה, אולם בפועל מנותקים ממנה לגמרי, שכן גדר ההפרדה מקיפה אותם משלושה כיוונים, והכיוון הרביעי פונה לשטחי הרשות הפלסטינית.

במשרד הביטחון מסרו בעקבות החלטת הפירוק כי "מעבר ראס חמיס הוא מעבר קטן מאוד ששימש מלכתחילה מעבר זמני בלבד. תושבי ראס חמיס יעברו למעבר שועפט, שנבנה בסטנדרט גבוה על מנת לתת מענה לאלפי תושבים. במעבר שועפט, הנמצא כ-350 מטרים בלבד ממעבר ראס חמיס, עוברים בשעת הלחץ למעלה מ-5,000 איש, מספר שהמעבר מיועד לקלוט ללא עומסים חריגים, והנושא עומד בהנחיות בג"ץ ונעשה בתיאום עם האגודה לזכויות האזרח ובתי המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ