ישראל מתנגדת לוועידה שתדון בפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני

מנכ"ל הוועדה הישראלית לאנרגיה אטומית הסביר כי המהלך הכפוי מבחוץ אינו ישים בשל המצב הנפיץ באזור: "איראן מחפשת תירוץ לפרוש מאמנת הגרעין"

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

ישראל הביעה היום (רביעי) התנגדות נחרצת ליוזמת מדינות ערב, שזכתה לתמיכת ממשל אובמה, לכנס בסוף השנה או בתחילת 2013 בהלסינקי ועידה שתדון בפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני. את ההתנגדות הישראלית הפומבית למהלך האמריקאי ביטא מנכ"ל הוועדה לאנרגיה אטומית, תא"ל (במיל') ד"ר שאול חורב, הכפוף במישרין לראש הממשלה בנימין נתניהו. 

אובמה התחייב לקדם את הרעיון בוועידת הסקר של משטר האמנה נגד הפצת נשק גרעיני בניו יורק ב-2010. בנאום בוועידה הכללית ה-56 של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה אמר חורב כי רעיון יצירת אזור חופשי מנשק גרעיני, שממנו הסתייגה ישראל תמיד, ישים עתה עוד פחות, בשל "מצבו הנפיץ והעוין" של המזרח התיכון.

"למימוש רעיון זה נחוצים תנאים מוקדמים והיפוך המגמה השלטת באזור", אמר חורב, "זה רעיון שנולד במקומות אחרים וזר למציאות ולתרבות הפוליטית של האזור. פירוז גרעיני במזרח התיכון, לפי עמדת ישראל, ייתכן רק לאחר כינון יחסי שלום ואמון בין מדינות האזור, כתוצאה של יוזמה מתוך האזור וללא כפייה מבחוץ".

בפתח נאומו תקף חורב את איראן וסוריה, שאותן תיאר כמצויות במוקד ההתפתחויות השליליות באזור וידועות בחתירתן החשאית לנשק גרעיני ולנשק אחר להשמדה המונית. איראן, אמר חורב, ממשיכה ליצור "רושם נבוב" שבדעתה לשתף פעולה, אך האמצעים שנקטה הקהילה הבינלאומית לא השפיעו כלל על התוכנית הגרעינית האיראנית. "ייתכן שאיראן אף מחפשת אמתלה לפרוש ממשטר האמנה נגד הפצת נשק גרעיני", הוסיף חורב.

לדבריו, ישראל אינה אדישה לנוכח האיומים הקיומיים, הישירים והבוטים של איראן. עוד הזהיר כי משטר בשאר אסד בסוריה עלול להשתמש בנשק כימי נגד המורדים או להעבירו לחיזבאללה. למרות זאת, חורב הביע תמיכה ישראלית בשימוש ירדני בכורים גרעיניים למטרות אזרחיות.

בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי סוריה האשימה את המערב במוסר כפול, משום שהוא
מעלים עין ממאגר הנשק הגרעיני של ישראל. השגריר הסורי בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, בסאם אל-סבאח, טען בישיבה שהתקיימה בווינה כי ארצו מוכנה לשתף פעולה עם הסוכנות, והטיח האשמות בישראל.

"העובדה שכמה מדינות רבות השפעה מעלימות עין מיכולותיה הגרעיניות של ישראל,
ומכך שאין היא מרשה לשום גוף בינלאומי לפקח עליהן, מוכיחה את המוסר הכפול של
המדינות האלה", הדגיש אל-סבאח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ