היועץ המשפטי פועל להגברת סמכויות הפיקוח על ההתנחלויות

וינשטיין ביקש משר הביטחון לתגבר את המינהל האזרחי כדי שיוכל להגיש כתבי אישום נגד מתנחלים הבונים ללא אישור. ברק: העניין נמצא בעבודת מטה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פנה לשר הביטחון, אהוד ברק, בבקשה לתגבר את יחידת הפיקוח במינהל האזרחי כך שתוכל להגיש כתבי אישום נגד מתנחלים הבונים ללא אישורים.

וינשטיין פנה בעניין לברק לפני כמה חודשים, כחלק מהמאבק בתופעת הבנייה הבלתי חוקית במאחזים ובהתנחלויות. עד היום לא הוגש אף כתב אישום בשטחים על בנייה כזו, על אף ההיקף הנרחב של התופעה, בסדר גודל של אלפי הפרות בנייה בשני המגזרים. בישראל, הרשות המקומית מוסמכת להגיש כתבי אישום. גם בשטחים הרשויות המקומיות מוסמכות לעשות זאת, ואף עושות זאת לעתים, אך מדובר בבנייה לא חוקית רק בתוך תחומי תב"ע מאושרת. הבנייה הלא חוקית בשטחים היא בעיקר בשטחים בהם אין תוכניות.

וינשטיין חזר על פנייתו לאחרונה, ושר הביטחון השיב לו כי העניין נמצא בעבודת מטה ונשקלת האפשרות להכשיר לכך את אנשי יחידת הפיקוח. המטרה היא, שמלבד ההליכים המנהליים שמנהלת היחידה - איתור העבריינים, החרמת ציוד והוצאת צווי הריסה - הם יוכלו גם לנהל חקירה פלילית ולהגיש כתב אישום. יחידת הפיקוח במינהל נחשבת ליחידה מקצועית, שפקחיה יודעים לאתר באופן מהיר כל עבירת בנייה ולהוציא צו הפסקת עבודות. קצב ההריסות האטי הוא בשל לחצים פוליטיים, ולא עקב העדר תשתית משפטית.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטייןצילום: אמיל סלמן

בנוסף, הורה היועץ לפתוח בחקירה פלילית על בנייה לא חוקית בהתנחלות נווה צוף. מדובר בעתירה של שלום עכשיו מ-2009, שביקשה לעצור את הבנייה וכן לחקור את העבריינים. המדינה עצרה את הבנייה, אך לאחר הליכי תכנון אישרה אותה באופן רטרואקטיבי. כעת החליט היועץ שהמשטרה תחקור את הבנייה. על פניו מדובר בחקירה פשוטה, מכיוון שבהליכים בבית המשפט העליון לקחה תנועת "אמנה" אחריות על הבנייה. אמנה, זרוע הבנייה של מועצת יש"ע, אחראית לבנייה לא חוקית נרחבת ביהודה ושומרון, אך נחלצה בכל פעם מבדיקה פלילית של פעילותה. 

מזכ"ל אמנה, זאב חבר, לא השיב לפניית "הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ