בעקבות הלחץ הבינלאומי: הוקדם הדיון לשחרור זביידי

בתמורה להקדמת הדיון, השעה מפקד גדודי חללי אל אקצא לשעבר את שביתת הרעב. בכירים במנגנוני הרשות העריכו כי ייתכן שהוא אף ישוחרר ביום ראשון

עמירה הס
עמירה הס
עמירה הס
עמירה הס

ההתגייסות הבינלאומית של פעילים פרו-פלסטינים מתחילה לתת את אותותיה. כך מעריכים חבריו של תושב מחנה הפליטים ג'נין, אחד ממייסדי "" במחנה ומי שמוכר בישראל בעיקר כמפקדם לשעבר של "גדודי חללי אל אקצא".

אמש (רביעי) הובטח לזביידי שהדיון הבא בהמשך מעצרו יוקדם ב-12 ימים, ויתקיים ביום ראשון הקרוב בבית המשפט המחוזי ביריחו. תמורת הקדמת הדיון, התבקש זביידי להפסיק את שביתת הרעב בה נקט, שמיום שני כללה גם הימנעות משתיית נוזלים. חבריו בתיאטרון החופש דיווחו שהוא אכן השעה את השביתה, ושגורמים בכירים במנגנוני הביטחון הפלסטיניים ובפתח אף אמרו שייתכן שזביידי ישוחרר ביום ראשון.

חבריו של זביידי בתיאטרון בג'נין התכוונו לנסוע היום לרמאללה ולהגיש ליו"ר הרשות מחמוד עבאס עצומה שעליה חתומים כ-3,000 איש ממדינות שונות - ובה הם מביעים זעזועם מהמעצר המתמשך של זביידי, ללא שהוגש כתב אישום. עוד דווח על פעילים פרו-פלסטינים ברחבי העולם שהתקשרו לנציגויות אש"ף השונות והביעו את מחאתם.

זביידי נעצר ב-5 במאי בגל מעצרים שביצעה הרשות לאחר שמושל העיר שכם מת מהתקף לב, בעקבות ירי מנשק כבד שנורה לעבר ביתו. רוב העצורים כבר שוחררו לאחר עינויים קשים שעברו בכלא הביטחון המסכל. זביידי מוחזק במעצר על אף שחקירתו הסתיימה, והתביעה הפלסטינית לא הצליחה להוכיח את ההאשמות שפורסמו נגדו בכלי התקשורת. ביום ראשון האריך בית משפט מחוזי פלסטיני את מעצרו בעוד 19 יום "לצרכי חקירה".

זכריא זביידי, 4 חודשים בכלא הפלסטיניצילום: דניאל בר און

לפי חבריו בתיאטרון החופש, גם נציגות האיחוד האירופי התקשרה לראש ממשלת הרשות, סלאם פיאד, והביעה את דאגתה לגבי זביידי בפרט ועל היחס לעצירים ברשות הפלסטינית בכלל.

שלשום עצרה הרשות כ-60 פלסטינים, בחלקם הגדול אנשי חמאס ובחלקם אנשים שהשתתפו בהפגנות המחאה על יוקר המחיה. בחברון התקיימה אתמול הפגנה נגד המעצרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ