ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יו"ר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, פרידון עבאסי דיואני, הודה כי איראן העבירה מידע מוטעה לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית במטרה לשמור על מתקני הגרעין ועל ההישגים שלה בתחום. בראיון לעיתון הלונדוני "אל חיאת" שהתפרסם היום (חמישי) מוסיף דיואני ומאשים את סוכנויות הביון הבריטיות במסירת מידע על מדעני גרעין איראנים שחלקם חוסלו בשנים האחרונות.

"לפעמים מסרנו מידע מוטעה כי אין ברירה אחרת חוץ מלהוליך שולל ארגוני ביון אחרים", אמר דיואני, הנושא גם בתואר סגן נשיא הרפובליקה. "לפעמים הצגנו את עצמנו כחלשים ולפעמים דיווחנו על דברים שמחזקים אותנו ובפועל אין לנו אותם". לדבריו, הטקטיקה הזו הוכחה כמועילה במיוחד בדיונים עם הסוכנות לאנרגיה אטומית.

דיואני גם התרעם על יחס הסוכנות לארצו, שלטענתו יוצאת מנקודת הנחה כי האיראנים "מורשעים וחובת הוכחת הזיכוי מוטלת עלינו. זה אותו תסריט שהיה בעבר נגד משטרו של סדאם חוסיין בעיראק. הם מחפשים מסגרת חוקית לבודד את איראן ולהחריף את הסנקציות נגדנו", אמר דיואני.

בסיס פרצ'ין. מתחם הפיתוח הגרעיניצילום: Google Earth, GeoEye

הבכיר האיראני שעומד בראש משלחת גדולה שהגיעה לווינה להשתתף בוועידה השנתית של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית טען עוד כי ארגוני ביון מערביים, ובמיוחד זה הבריטי אוספים מידע על אנשים הקשורים לפרויקט הגרעין האיראני. לדבריו, חלק ממושאי המעקב חוסלו בידי סוכנים של מודיעין הישראלי וכמה מהם תוחקרו בעבר על ידי פקחי סבא"א.

דיואני העריך בראיון שסוגית הגרעין תגיע לשולחנה של מועצת הביטחון בנובמבר שם תנסה ארה"ב לגבש שורה נוספת של עיצומים נגד טהראן. לדבריו, אם המהלך לא ישא פרי ינסו האמריקאים להוביל מהלך צבאי.

דיואני דחה את הטענה כי איראן לא מאפשרת לפקחים לבקר במתקני הגרעין שלה. "בכל פעם שהם ביקשו להגיע למתקנים אמרנו שאפשר להגיע לשם תוך שעתיים". עם זאת הוא הדגיש כי "אנו מתנגדים לכניסה לאתרים אחרים שלטענתם מהווים אתרים גרעיניים למרות שאינם כך אבל יש בהם פעילות צבאית אחרת".

הבכיר האיראני הביא כדוגמה את האתר בפרצ'ין ש"קיים 90 שנה". לטענתו, איראן מפתחת באתר אמצעי לחימה, בעיקר אמצעי הגנה אווירית, "ונקטנו אמצעים שלא מאפשרים צילום אווירי או לוויני לאותם אתרים". הוא האשים שסבא"א  רוצה "להכניס סוכנים לאתר ומנסה לשתול אותם במסגרת קבוצות הפקחים שלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ