דיוני ועדת אגרנט נחשפים |

עדות אלוף פיקוד הצפון: באמ"ן לא ידעו על ההתרעה שהסורים יתקפו

האלוף יצחק חופי העיד בפני ועדת אגרנט על תצלומים שהעידו בבירור שהסורים מתחמשים. ההתרעה על כוונה לפתוח במלחמה הגיעה לידיו אך לא לעמיתיו

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

עדותו של יצחק חופי, מי ששימש אלוף פיקוד צפון בזמן , מוועדת אגרנט, המתפרסמת היום (חמישי) לראשונה, מאפשרת לקבל הצצה להיערכות של כוחות צבא בחודשים שקדמו לתחילת המתקפה. חופי מציין בעדותו המתפרסמת באמצעות ארכיון צה"ל, כי בתקופה לפני מלחמת יום הכיפורים, היו במערך החירום הסורי 850 טנקים, ו-60 סוללות ארטילריה.

לצד זאת מתאר אלוף הפיקוד כי מכיוון שהחורף באותה שנה נחשב לנוח יחסית מבחינת תנאי מזג האוויר, צומצם מערך הכוחות הסורי. אך אט-אט, הסביר, הם החזירו את הכלים ואף הגדילו את מספרם. עיקר הדיווח על הנעשה בשטח הסורי הגיע מתצפיות פיקוד שהוצבו . עם זאת, הן לא יכלו לספק תמונת מצב מלאה על הנעשה בחזית. "המקורות היחידים שהם מקורות ישירים של הפיקוד זו מערכת התצפיות שהיו לנו ברמת הגולן ויכלו להתריע על תנועות מסוימות במינימום שהיו, אבל לא יכלו לאמת בגלל זה שהטנקים בדרך-כלל היו במחפורות, ואי אפשר היה לראות אותם בקו החזית, ורק חלק מהסוללות של הארטילריה היו תחת התצפיות שלנו", העיד חופי.

ב-11 בספטמבר, פחות מחודש לפני פרוץ הקרבות, גילה תצלום אוויר כי מערך החירום הסורי הולך ומתמלא: כעת ישנם כ-540 טנקים, וכ-70 סוללות ארטילריה. ההסבר שניתן לעלייה בסדרי הכוחות הסורים היה חשש דווקא מפתיחת אש מצד ישראל. "אסד יצא אז לוועידה של המדינות הבלתי מזדהות באלג'יר, וב-10 בספטמבר היה מפגש של אסד, סאדאת וחוסיין בקהיר...", סיפר חופי. "ההערכה היתה שלא היה לזה הסבר אחר... שבגלל הנסיעה (בדמשק ביקשו להבטיח, ג"כ) שלא יקרה שום דבר בסוריה, שאנו לא ננצל את התקופה שהוא איננו, אולי גם לצרכים פנימיים. הוא (אסד, ג"כ) החזיר את הצבא לקו החזית".

חיילי צה"ל בדרך לגבול סוריה, במלחמת יום כיפור צילום: לע"מ

תצלום אוויר שבוע לאחר מכן גילה שהסורים ממשיכים לרכז כוחות: ב-24 בספטמבר כבר היו במערך 670 טנקים ו-101 סוללות. חופי מתאר כי "אפשר היה להקיש מזה שהכוונות שלהם הן כוונות התקפיות". להערכתו, "הצבא הסורי יכול היה לצאת להתקפה מבלי שתהיינה הכנות נוספות בשטח שאנו נבחין בהן". לקראת המלחמה, עדכן חופי, מספר הטנקים במערך החירום הסורי עלה ל-760 בעוד סוללות הארטילריה ל-140.

לנוכח הנתונים הללו, ב-2 באוקטובר לפנות בוקר, מקבל קצין המודיעין של פיקוד הצפון ידיעה כי קיימת אפשרות למתקפה סורית. חופי מתאר כי בתרגיל גיוס שערכה חטיבת שריון במילואים במחנה פילון, הוא קיבל שיחת טלפון מהקצין, שלא נכח בתרגיל, שעדכן אותו על ההתרעה. "אנחנו ניסינו לברר את זה במטה הכללי, גם במבצעים במטה הכללי, ושם לא ידעו שום דבר על הנושא הזה", העיד. "בשעה הזו שהוא התריע לי על האפשרות הזאת ניסינו לברר את זה, וגם מבצעים לא ידעו שום דבר על ההתרעה הזאת. הוא (קצין המודיעין, ג"כ) עצמו ניסה למצוא את אנשי אמ"ן. התברר שהם נמצאים בבית. אינני זוכר רק באיזו שעה, אבל לאחר מכן, היתה הערכה שזה שום דבר".

אלוף פיקוד צפון ממשיך לפרט בפני חברי הוועדה כי לא ידע מה מקור הידיעה של קצין המודיעין ומאין קיבל אותה. לאחר מכן, נערך בירור בנושא בתוך אגף המודיעין. "בעקבות זה היה אחר כך בירור אצל ראש אמ"ן", לדברי חופי. אם כן התריעו או לא התריעו, למה ידעו, למה לא ידעו. אני חושב שהקמ"ן שלנו יצא שם בסדר. כי הוא אכן קיבל את הידיעה, העביר אותה אלי... אינני יודע בדיוק מה, אבל היתה איזו תקלה בהעברת האינפורמציה בתוך אמ"ן, וכתוצאה מזה באמ"ן לא ידעו וישנו בשקט. באג"ם מבצעים איש לא ידע מזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ