30 שנה לסברה ושתילה |

שרון: "אולי עוד קצת מחבלים ייהרגו. זה לטובת כולנו"

חוקר אמריקאי גילה בארכיון המדינה מסמכים מהם עולה שישראל הונתה את ארה"ב לפני הטבח במחנות הפליטים בלבנון ובמהלכו

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ישראל הונתה את ארה"ב והכשילה את מאמציה למנוע את הטבח בסברה ושתילה – כך טוען מחקר שפורסם השבוע בעיתון ניו יורק טיימס. סת' אנזיסקה, דוקטורנט להיסטוריה בינלאומית באוניברסיטת קולומביה בארה"ב, בילה בקיץ האחרון בארכיון המדינה בירושלים ובחן מסמכים הקשורים לשיחות שניהלו פקידים ישראלים ואמריקאים לפני ובמהלך הטבח, שאירע בין 16 ל-18 בספטמבר 1982. 

במחקרו הוא טוען שישראל הטעתה את ארה"ב ביחס למצב בלבנון, שגרמה לה להאמין כי "אלפי מחבלים שוהים במחנות". בפועל, שהו במחנות הפליטים אלפי אזרחים. מאות מהם נטבחו בידי הפלנגות הנוצריות, בעוד צה"ל מוצב סביב המחנות. "הרישומים בארכיון מעידים על גודל ההונאה שפגעה במאמצים האמריקאיים למנוע שפיכות דמים", כותב החוקר. "ארה"ב גילתה חולשה ונכנעה לטיעונים שקריים, מה שאפשר לטבח להימשך". לדבריו, "הלקח ברור: לפעמים בעלי ברית קרובים פועלים בניגוד לאינטרסים ולערכים האמריקאיים... לכך יכולות להיות השלכות הרסניות – הן לבעלי בריתנו, הן למוסר שלנו והכי חשוב – לחפים מפשע".

צה"ל פלש לביירות בקיץ 1982, במלחמת לבנון הראשונה, בניסיון לסלק משם את ארגוני הטרור הפלסטיניים. אנשי הפלנגות הנוצריות שיתפו פעולה עם צה"ל, עם כניסתו ללבנון. התמיכה סייעה להם לחזק את כוחם הפוליטי, ובאוגוסט נבחר בשיר ג'ומאייל, מפקד הפלנגות לשעבר, לנשיא לבנון. לאחר שנרצח, בספטמבר, הטיל צה"ל על הפלנגות את המשימה להיכנס למחנות הפליטים הפלסטיניים כדי לטהר אותם מלוחמים. הפלנגות פתחו בטבח ורצחו ללא הבחנה כמה מאות – ויש אומרים אלפי – בני אדם.

אריאל שרון ואמיר דרורי ב-1982צילום: משרד הביטחון

הטבח החל ב-16 בספטמבר 1982 ונמשך יומיים. ב-15 בספטמבר אמר ראש הממשלה מנחם בגין לשליח האמריקאי למזרח התיכון מוריס דרייפר: "המטרה העיקרית של היום היא לשמור את השלום. אחרת, ייתכן שיהיו פוגרומים". באותו יום אמר גם הרמטכ"ל, רפאל איתן, לאמריקאים שהוא חושש מ"טבח חסר רחמים". בכיר ישראלי נוסף שחשש מטבח היה סגן ראש הממשלה, דוד לוי. ב-16 בספטמבר הוא אמר בדיון בקבינט הישראלי: "אני יודע שהמשמעות של נקמה (כנראה על רצח ג'ומאייל, ע"א) עבורם היא סוג של טבח. אף אחד לא יאמין שנכנסו לשם כדי ליצור סדר, ואנחנו נישא באשמה".

אבל שר הביטחון, אריאל שרון, אמר לאמריקאים שכיבוש מערב ביירות היה מוצדק כי היו שם "2,000 או 3,000 מחבלים שנשארו שם". בפגישה שהתקיימה יום לאחר מכן, ב-17 בספטמבר, בין שר החוץ יצחק שמיר, שר הביטחון שרון, כמה מראשי המודיעין הישראלי והשליח דרייפר, "לא הזכיר שמיר את הטבח שאירע במחנות בבוקר שלפני", כפי שגילה החוקר במסמכים.

תמליל הפגישה מגלה כי שרון התעקש ש"מחבלים מחייבים את טיהור השטח". לפי התמליל, האמריקאים חשו מאוימים מדבריו והאווירה בפגישה היתה טעונה. לטענת החוקר, "דרייפר פתח בדרישה שצה"ל ייסוג מידית. שרון התפוצץ ואמר: 'אני לא מבין, מה אתה מצפה? אתה רוצה שהמחבלים יישארו? אתה חושש שמישהו יחשוב שהשתתפת בקנוניה אתנו? תכחיש את זה. אנחנו מכחישים".

בהמשך הוסיף שרון: "שום דבר לא יקרה, אולי עוד קצת מחבלים ייהרגו. זה לטובת כולנו" וכן: "אז נהרוג אותם, הם לא יישארו שם. אתה לא הולך להציל אותם, את הקבוצות של הטרור הבינלאומי... אם אתה לא רוצה שהלבנונים יהרגו אותם, אנחנו נהרוג אותם... כשמדובר בביטחון והקיום שלנו, זו האחריות שלנו ולעולם לא נאפשר לאחרים להחליט עבורנו".  בעקבות המלצת ועדת כהן, שחקרה את הטבח, הודח שר הביטחון אריאל שרון מתפקידו. שני עשורים לאחר מכן נבחר לראש הממשלה.

כמה שנים לפני מותו של דרייפר, ב-2005, סיפר כי אמר לשרון: "אתה צריך להתבייש... הם הורגים ילדים! השטח נמצא לגמרי בשליטתך ולכן אתה אחראי".  עם זאת, שגריר ארה"ב בישראל באותה תקופה, סמואל לואיס, אמר לכותב המחקר שהיה קשה למנוע את הטבח, "אלא אם רייגן היה מרים טלפון ומתקשר לבגין". גם בתרחיש כזה, לדבריו, "שרון היה מוצא דרך אחרת להמשיך לפעול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ