עקיבא אלדר

82% מהפלסטינים ו-77% מהישראלים חושבים כי אם תפציץ ישראל את מתקני הגרעין של איראן, תפרוץ מלחמה אזורית גדולה. כך מגלה הסקר האחרון שערכו במשותף מכון טרומן לקידום השלום באוניברסיטה העברית בירושלים והמרכז הפלסטיני למדיניות ולחקר דעת קהל ברמאללה (PSR).

רוב הישראלים (70%) אינם מאמינים שישראל תתקוף לבדה ללא ארה"ב. התמיכה בישראל בתקיפה באיראן לא השתנתה: 52% תומכים בשיתוף פעולה בין ישראל וארה"ב בהפצצה; 18% תומכים בתקיפה של ישראל גם אם תצטרך לעשות זאת ללא ארה"ב, ו-24% מתנגדים לתקיפה של ישראל בכל מצב.

ביחס לבחירות בארה"ב, רוב הפלסטינים סבורים כי אם ברק אובמה יזכה בהן, לא תהיה לכך כל השפעה על מצבם (51%); 32% סבורים שתהיה לכך השפעה שלילית ו-9% סבורים שתהיה לכך השפעה חיובית. הישראלים מעדיפים את מיט רומני על אובמה: 34% סבורים שרומני יהיה נשיא טוב יותר לישראל, ו-26% סבורים שאובמה יהיה טוב יותר.

מטוסי F-15 של חיל האוויר מבצעים תדלוק אוויריצילום: אילן אסייג

ביחס לבחירות בישראל, ובדומה לסקרי דעת קהל אחרים שנעשו באחרונה, הליכוד היה מוביל על שאר המפלגות אם הבחירות לכנסת היו מתקיימות היום (16%); במקום שני נמצאת מפלגת העבודה (12%). כאשר מוסיפים לרשימת המפלגות מפלגה של תנועת המחאה החברתית, 10% מהנשאלים היו מצביעים בעדה, והיא היתה זוכה במקום שלישי אחרי הליכוד שיורד ל-12% והעבודה ל-11%. תוצאות אלו עקביות מאז שלהי המחאה החברתית בקיץ 2011; בסקר מארס 2012 ציינו 14% שיצביעו בעד מפלגה כזו ובסקר יוני – 8%.

על רקע הקיפאון במשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית, 73% מהפלסטינים תומכים בפנייה למועצת הביטחון כדי לקבל הכרה במדינה פלסטינית; 61% תומכים בהתנגדות עממית לא אלימה; 56% תומכים בהכרזה חד-צדדית על הקמה מדינה פלסטינית. הישראלים חושבים ששני הצעדים הסבירים ביותר שיעשו הפלסטינים הם פנייה למועצת הביטחון לזכות בהכרה במדינה פלסטינית (27%) וחידוש האינתיפאדה החמושה ופיגועים (23%).

המדגם הפלסטיני מייצג את תושבי הגדה, רצועת עזה ומזרח ירושלים, וכלל 1,270 מרואיינים מגיל 18 ומעלה, שרואיינו ב-127 מקומות בגדה וברצועת עזה, בראיונות פנים אל פנים. שיעור טעות הדגימה הוא 3%. הראיונות נעשו בין 13 ל-15 בספטמבר 2012. המדגם הישראלי כלל 600 מרואיינים בראיונות טלפוניים בעברית, ערבית ורוסית בין 9 ל- 14 בספטמבר 2012, ושיעור טעות הדגימה הוא 4.5%.

מיט רומני על רקע חומות העיר העתיקה בירושליםצילום: אי–פי

הסקר תוכנן ונוהל בידי פרופ' יעקב שמיר מהמכון למחקר ע"ש הרי ס. טרומן למען קידום השלום והמחלקה לתקשורת באוניברסיטה העברית בירושלים ופרופ' חליל שקאקי, ראש המכון למדיניות וחקר דעת קהל (PSR) ברמאללה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ