הותר לפרסום: חייל צה"ל נהרג בחילופי האש בגבול מצרים

ההרוג הוא רב"ט נתנאל יהלומי, בן 20 מנחל איילון. חייל נוסף נפצע באורח בינוני. בחילופי האש באזור הר חריף נהרגו שלושה מחבלים. דובר צה"ל: החיילים מנעו פיגוע גדול

גילי כהן
יהונתן ליס
יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
יהונתן ליס
יניר יגנה

חייל צה"ל נהרג ואחר נפצע באורח בינוני, כתוצאה מהיתקלות עם כוח מחבלים צפונית להר חריף על גבול מצרים, כך הותר לפרסום אחר הצהריים (שישי). החייל שנהרג הוא רב טוראי נתנאל יהלומי, לוחם בחיל התותחנים, בן 20 מהיישוב נחל איילון. הודעה נמסרה למשפחות. הנפגעים הוטסו לבית החולים סורוקה, שם נקבע מותו של יהלומי. החייל שנפצע יצא מניתוח בבית החולים, ומצבו מוגדר בינוני. 

מהתחקיר הראשוני עולה כי מחבלים שהגיעו מסיני פתחו באש אל עבר כוח תותחנים שאבטח את עבודות השלמת הגדר על ציר פילדלפי בגזרת הר חריף, ממרחק מאה מטרים. כתוצאה מאש זו נהרג החייל, לאחר שנפגע בראשו. הכוח שהיה במקום השיב באש, והרג את אחד המחבלים. כוח נוסף מגדוד הקרקל שהוזעק למקום התחיל אף הוא לירות באמצעות מקלע, התקדם לכיוון מקור הירי והרג שני מחבלים נוספים. כתוצאה מהירי התפוצצה חגורת הנפץ שנשא עליו אחד המחבלים. מפיצוץ זה נפצע חייל נוסף באורח בינוני.

על גופות שלושת המחבלים נמצאו בנוסף מקלע אר-פ-ג'י, שרשירי תחמושת, רובי קלצ'ניקוב, מחסניות, רימונים וציוד אישי נוסף. דובר צה"ל תת אלוף יואב פולי מרדכי הוסיף כי "אנחנו מבינים שאין מחבלים שנמצאים בשטחינו. לפי אמצעי הלחימה והאמצעים שנשאו איתם המחבלים, אנחנו מבינים כי כוח צה"ל סיכל פיגוע מאוד גדול שהגיע מאזור סיני. תוך רבע שעה, מהירי הראשון שבוצע, האירוע הסתיים. הכוח פעל באופן נחוש והגיוני".

נתנאל יהלומי

"איש ההלכה" של הגדוד

הלווייתו של רב"ט נתנאל יהלומי תיערך בלילה שבין שבת לראשון, בשעה 1:00, בבית העלמין הצבאי במודיעין. יהלומי, מהיישוב הקהילתי-תורני נוף איילון שליד מודיעין, היה עדיין בפרק ההכשרה שלו במסלול הלוחם. אתמול עוד הספיקה אמו של נתנאל, טובה, לשוחח עמו בטלפון. "הוא סיפר שקיבל חבילה מהבית ששלחנו לו עם דברים חמים ומתוקים", סיפרה אחותו, אביטל. "הוא היה בבית לפני שבועיים ואמור היה להגיע שוב רק בסוכות. את יום כיפור הוא אמור היה לעשות בצבא. שלחנו לו את החבילה כי רצינו שיהיה לו טוב שם". לדבריה, "הוא מאוד הצטער שהוא לא יכול היה להתפלל במניין בראש השנה אבל סיפר שהתרגש משום שהצליחו לתקוע בשופר". 

הפצוע בתקרית מובל לבי"ח סורוקה, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

מפקד הגדוד בו שירת הגיע היום לבית המשפחה כדי לנחמה. הוא סיפר שחבריו של נתנאל לגדוד כינו אותו "איש ההלכה" .לדברי אחותו, "היה לו חשוב לשלב את לימוד התורה עם כל מה שעשה. גם כשהיה מגיע הביתה היה לו חשוב ללמוד תורה. הוא היה איש של אמת". 

נתנאל, השלישי מבין ששת ילדיהם של טובה ושמואל יהלומי היה תלמיד ישיבת מעלות ולפני כן למד בישיבה התיכונית מצפה יריחו. ערב גיוסו הוא התלבט אם לבחור במסלול ישיבות ההסדר, או ללכת לישיבה גבוהה. לבסוף הוא בחר במסלול המשלב תורה עם צבא. נתנאל מיעט לשתף את בני המשפחה בסכנה שבשירות על גבול מצרים. "ידענו שהוא משרת עכשיו במה שמכונה 'קו קשה'", סיפרה אביטל. לדבריה, "הוא לא הסכים לספר לנו מה הוא עושה בדיוק בצבא. הוא אמר לנו שאסור לו לספר שום דבר".

האזור בו אירעה התקרית על גבול מצריםצילום: google maps

המחבלים לא התכוונו לחטוף חיילים

בצה"ל מתחקרים כעת את התקרית ומנסים לברר את מקור החוליה שבצעה את הפיגוע – האם התשתית שלה היא בחצי האי סיני או שמדובר בתשתית משולבת מרצועת עזה. להערכת הצבא מטרת הפיגוע היתה כוח צה"ל או עובדי משרד הביטחון המבצעים את העבודות על הגדר, או חדירה לתוך שטחי ישראל. בצה"ל שוללים את האפשרות כי מטרת המחבלים היתה לבצע חטיפה, מאחר ולא נמצאו אזיקונים או אמצעים נוספים בשטח. החמושים היו לבושים בביגוד אזרחי.

בסיס קרקל בהר חריף, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

התקרית אירעה על גבול מצרים בין הר חריף להר שגיא, בשטח המועצה האזורית רמת נגב. תושבי המועצה לא קיבלו הנחייה להסתגר בבתיהם. בשטח בו אירעה חדירת המחבלים עדיין לא הושלמה בניית הגדר. עד היום השלימו במשרד הביטחון את בנייתם של 210 קילומטרים בגבול ישראל מצרים - מצפון הגבול ועד לעוטף אילת, למעט 20 קילומטרים באזור הר חריף והר שגיא. לפי הערכות, עד תחילת חודש נובמבר תושלם בניית הגדר עד עוטף אילת במלואה. הסיבה לכך שהבנייה באזור הזו אורכת זמן רב יותר נעוצה בתוואי השטח עצמו, שהינו הררי ולכן הקמת גדר במקום נחשבת למורכבת.

בצה"ל עדיין לא יודעים אם התקרית קשורה לחיסול שלשום ברפיח, בו נהרגו שני פלסטינים המשתייכים לארגון "מגני אל אקצה". לפי הצבא, השניים עסקו בהכנות אחרונות לקראת פיגוע רחב היקף שתוכנן לצאת משטח סיני לכיוון עורף ישראל.

לפני כשלושה חודשים נהרג סעיד פשפשה, עובד של משרד הביטחון בתקרית אש בציר פילדלפי, סמוך ליישוב באר מילכה שעל גבול מצרים. חוליית מחבלים שעברה את הגבול לישראל, במקום בו לא היתה גדר, טמנה מארב לשני כלי רכב של צוותי משרד הביטחון שעבדו על השלמת גדר המערכת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ