הגבול הדרומי, פעם גבול של שלום, הוא הזירה הביטחונית הסוערת ביותר

התקרית בגבול היום, בה נהרג חייל צה"ל, ממחישה עד כמה הפך סיני לאזור של אי-יציבות מדאיגה. התקריות התכופות מסכנות גם את השקט היחסי עם עזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מה שהיה פעם גבול של שלום הוא כעת הגבול הסוער ביותר שעמו מתמודד צה"ל. התקרית היום (שישי) בצהרים בגבול מצרים, ליד הר חריף, בה נהרג רב"ט נתנאל יהלומי ונפצע חייל נוסף, היא תקרית קשה שלישית בתוך שלושה חודשים: קדמו לה מותו של אזרח ערבי ישראלי מירי על פועלים המקימים את הגדר באזור קדש ברנע ביוני ולאחריו הפיגוע המשולב הגדול, משני צדי הגבול בכרם-שלום בתחילת אוגוסט.

שלושת המחבלים שנהרגו היום, תודות לתגובה מהירה של כוחות מחיל התותחנים ומגדוד החי"ר קרקל, באו לבצע מה שמתואר בצבא כ"מסע הרג". על-פי הציוד שהיה ברשותם – חגורת נפץ, רובי קלצ'ניקוב, רקטת אר-פי-ג'י - נראה שהתכוונו לפגוע בעובדים בפרויקט הגדר ובכוחות צה"ל המאבטחים אותם. העובדה שבאזור זה טרם הושלמה הקמת הגדר מקלה על החדירות – ובאופן פרדוקסלי דווקא העבודות במקום מושכות את תשומת לב ארגוני הטרור, משום שהעובדים חשופים יחסית. גם כשתושלם הגדר – העבודות האחרונות, בפתחת אילת, צפויות להסתיים בתחילת 2013 – ספק אם ייפסקו הניסיונות הללו. אין גדר גבול החסינה לחלוטין מפני חדירות ומובן גם שהגדר אינה רלוונטית מול ירי תלול מסלול של קטיושות לאזור אילת.

זהות מבצעי הפיגוע היום עדיין אינה ידועה. על-פי ניסיון העבר, קיימת סבירות גבוהה שמדובר בפעילים של ארגוני איסלאמי קיצוני, אך במקרה כזה זו יכולה להיות הן יוזמה מקומית של בדואים פונדמנטליסטים מסיני והן הפקה משותפת עם פלגים קיצוניים מרצועת עזה. התרעות על פיגועים מסיני לתוך שטח ישראל מתקבלות כל העת: רק ביום רביעי הרג חיל האוויר שני פעילים איסלאמיים ברפיח, בעת שעסקו בהכנות לפיגוע שתוכנן כנראה להתבצע מסיני לישראל.

בסיס קרקל בהר חריף, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

סיני הוא כעת אזור של אי-יציבות מדאיגה. הפיגועים מהגבול המצרי מסכנים גם את השקט המאוד יחסי השורר בין ישראל לרצועת עזה בחודשים האחרונים וגם את מצב היחסים הרעוע ממילא בין ירושלים לקהיר. אחרי הפיגוע באזור כרם-שלום, שבו הרגו קיצונים איסלאמים 17 שוטרים מצרים, הכריזה קהיר על מבצע נרחב לחיסול תשתיות הטרור בסיני. בישראל מתרשמים שלמהלך הזה היתה לפי שעה רק תועלת מועטה.

בשבוע האחרון ישנם דיווחים על היתקלויות יומיומיות כמעט בין הצבא המצרי לחוליות חמושים בסיני, אך ברוב המקרים החוליות הן שיוזמות את החיכוך. רק לפני יומיים הכריזו כוחות הביטחון המצריים בסיני על כוננות גבוהה, בשל חשש מפיגוע נגדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ