המחבלים פתחו באש כשמרבית הכוח התקרב לקבוצת מהגרים בגבול

בצה"ל מעריכים שהחוליה תצפתה על החיילים, וחיכתה שיתקרבו אל המהגרים שיושבים על קו הגבול. הירי החל כשמעט חיילים נותרו בעמדת האבטחה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
גילי כהן
גילי כהן

חוליית המחבלים שביצעה את היום שלושה ק"מ צפונית למוצב הר חריף שבגבול מצרים תצפתה על התנהלות כוחות צה"ל באזור, וניצלה הזדמנות לפתוח באש אל עבר הכוח כאשר מרביתו היה עסוק בטיפול בקבוצת מהגרים אפריקאים בגבול. בפיגוע נהרג רב"ט נתנאל יהלומי מחיל התותחנים, ונפצע חייל נוסף.

ממידע ראשוני עולה כי מזה מספר ימים שהו כמה אפריקאים בסמוך לאזור התקרית. אתמול הגיעו כ-12 אפריקאים נוספים שהצטרפו לקבוצה שישבה על קו הגבול באזור בו עדיין אין גדר, וחיכתה שכוחות הצבא יאספו אותם אל תוך שטחי ישראל. כוח צה"ל הוצב במקום גם כדי למנוע את חדירתם של האפריקאים אל קו הגבול, וגם כדי לאבטח את העבודות שמבצעים עובדי הקבלן של משרד הביטחון לבניית הגדר.

בעת שמספר רב של חיילים מהכוח התקרב אל עבר קבוצת האפריקאים במטרה לתת להם מים נותרו רק מספר מועט של חיילים בעמדת האבטחה. החמושים, שככל הנראה צפו בקבוצת החיילים והאפריקאים במשך זמן ממושך, ניצלו זאת ופתחו באש אל עבר הכוח. מירי זה נהרג רב"ט יהלומי.

טל רוסו מגיע למקום הפיגוע במסוק, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

במהלך המתקפה הצליחו החיילים שנותרו בעמדה להשיב אש. אחד המחבלים השליך רימון אל עבר כוח צה"ל, וזה התפוצץ בסמוך ללוחמים. במהלך חילופי האש חזרו הכוחות אל הזירה, וכוח מגדוד קרקל הסתער אל עבר המחבלים ופותח לכיוונם באש. כתוצאה מהירי התפוצץ מטען רב עוצמה שנשא עמו אחד המחבלים, ממנו נפצע לוחם נוסף באורח קל עד בינוני. מעדויות של כוחות מהזירה עצמה ניתן להסיק כי עוצמת ההדף היתה רבה, וכי מטען הנפץ יכול היה לגרום לנזק רב לו היה מוטמן באחד מצירי הסיור באזור.

ההערכה היא כי הפיגוע בוצע על ידי פעילים שהגיעו מאזור סיני שהושפעו מעקרונות הג'יהאד העולמי, אך עם זאת בקרב מערכת הביטחון עוד לא התקבלה ידיעה האם מדובר בתשתית משולבת שמקורה ברצועת עזה. בצבא מעריכים שככל הנראה היו חברים נוספים בחוליה שלא הגיעו לאזור התקרית, אלא חיכו מערבה יותר בצד המצרי.

מפקד פיקוד הדרום האלוף טל רוסו שהגיע למקום הפיגוע תיאר את השתלשלות תקרית האש וציין כי המחבלים ניצלו את הזמן בו חלק מהכוח ירד לתת מים לאפריקאים. "הגבול המערבי השתנה בשנה האחרונה", אמר רוסו. "תחקיר האירוע מתבצע במשותף עם המצרים. נגיע למי ששילח את הפיגוע הזה ונבוא איתו חשבון".

במערכת הביטחון מתחזקת ההערכה כי הפיגוע איננו קשור לתשתית הטרור שניסתה להוציא פיגוע מתוך סיני בעורף ישראל וחוסלה שלשום ברפיח על ידי חיל האוויר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ