ישראל מודה: עזרנו לירדן לפתח גרעין אזרחי לייצור חשמל

עקב האשמות עבדאללה שישראל מנסה לסכל את תוכנית הגרעין של ארצו, אמר יו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית: סיפקנו להם מידע על מיקום אפשרי לכור

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

מלך ירדן עבדאללה השני מאשים את ישראל בניסיונות לסכל את תוכנית הגרעין האזרחית של ארצו, אולם בוועדה לאנרגיה אטומית דווקא מספרים כי לא רק שישראל אינה מפריעה לירדנים, היא אף סייעה להם במציאת אתר מתאים להקמת כור גרעיני.

לפני כעשרה ימים העניק המלך עבדאללה ראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית ובו התייחס לכוונת ארצו להקים כור גרעיני אזרחי למטרות ייצור חשמל והתפלת מים. הוא ציין שההתנגדות העזה ביותר לצעד היא מכיוונה של ישראל.

"כשהתחלנו לצעוד במסלול של אנרגיה גרעינית למטרות שלום, פנינו לכמה מדינות אחראיות ביותר כדי שיעבדו אתנו", אמר המלך בראיון. "די מהר הבנו שישראל מפעילה לחץ על אותן מדינות כדי שלא ישתפו אתנו פעולה".

המלך עבדאללה (משמאל) ואובמה, ב"וועידה לביטחון גרעיני" בוושינגטון, אפריל 2010צילום: בלומברג

המלך הוסיף בראיון כי הגורמים בירדן שמתנגדים לתוכנית הגרעין האזרחית מסיבות לא נכונות "רק מקדמים אינטרסים ישראלים בצורה טובה ביותר מאשר ישראל עושה בעצמה".

לפני שנתיים אמר המלך דברים דומים בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל", אולם אז לובנו הדברים בשיחות בערוצים שקטים ובישראל ראו את העניין כסגור. לפיכך, דבריו של המלך ערב ועידת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בווינה, הפתיעו והכעיסו לא מעט גורמים שעוסקים בנושא בישראל.

בשבוע שעבר, כאשר התכנסה במהלך ועידת סבא"א בווינה, פנו כמה מדינות מערביות למשלחת הישראלית שבראשה עמד ראש הוועדה לאנרגיה אטומית, הד"ר שאול חורב, וביקשו לקבל הבהרות. "האמריקאים והצרפתים ידעו שהטענות הירדניות לא נכונות, אבל היו לא מעט מדינות אחרות ששאלו אותנו מה אנחנו רוצים מהירדנים", אמר הסמנכ"ל למדיניות בוועדה לאנרגיה אטומית דוד דניאלי.

בעקבות טענותיו של המלך עבדאללה והפניות שקיבלה המשלחת הוחלט להגיב לדברים בצורה רשמית ולהכניס פסקה בנושא לנאומו של חורב בפני הוועידה. ראש הוועדה לאנרגיה אטומית אמר מעל הבמה שלא רק שטענותיו של המלך אינן נכונות, אלא שישראל אף הגישה לירדן בשנים האחרונות סיוע לתוכנית הגרעין.

"ברצוני להדגיש שישראל תומכת בשימוש באנרגיה גרעינית על ידי שכנותיה כדי שיוכלו לתת מענה לצורכי המים והאנרגיה שלהן", אמר חורב בנאומו. "ישראל מאמינה בשימוש באנרגיה גרעינית למטרות שלום במזרח התיכון, כל עוד מדינות מכבדות בצורה מלאה את מחויבויותיהן הבינלאומיות...לגבי בחירת האתר הגרעיני הירדני, ישראל סיפקה סקר גיאולוגי מקיף לממלכת ירדן, לפיה בקשתה".

דניאלי סיפר אתמול כי כבר ב-2010 פנתה ירדן באופן רשמי לישראל ועדכנה אותה כי היא בוחנת הקמה של כור גרעיני ליד עקבה שייצר חשמל ויסייע להתפלת מים. לדברי דניאלי, הירדנים ביקשו מישראל סיוע במידע על האזור ואף זכו לשיתוף פעולה.

"אמרנו להם שיש לנו נתונים רבים של המכון הגיאופיזי שעשה עבודה מקיפה על אזור אילת ומפרץ עקבה כחלק מהיערכות לאפשרות של רעידות אדמה והעברנו להם את כל החומר", אמר דניאלי. "החומרים שהעברנו, יחד עם שיקולים נוספים של הירדנים, גרמו להם לשנות את דעתם ולהעביר את האתר של הכור מעקבה לאזור מצפון לרבת-עמון. אין לנו שום בעיה עם תוכנית גרעין אזרחית בירדן וזו שאלה טובה למה הירדנים אומרים אחרת".

בוועידת סבא"א, שננעלה בסוף השבוע, הצליחה ישראל לסכל שורה של יוזמות נגד תוכנית הגרעין הישראלית, ובראשה מהלך רוסי לכינוס ועידה בינלאומית לפירוז המזרח התיכון מנשק להשמדה המונית. המשלחת הישראלית לוועידה יחד עם המשלחת האמריקאית התנגדו להצעת ההחלטה הרוסית ולבסוף החליטו הרוסים למשוך אותה ולא להביאה להצבעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ