ארגון ג'יהאדיסטי לקח אחריות על הפיגוע בשישי: נקמה על הסרט שלעג למוחמד

בפיגוע נהרג רב"ט נתנאל יהלומי ונפצע חייל נוסף. השניים ניסו לתת מים לקבוצת מהגרים. השר ישי קרא הבוקר לעגן נוהל האוסר מגע בין חיילים למסתננים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארגון ג'יהאדיסטי בשם אנסאר בית אל מקדס לקח הבוקר (ראשון) אחריות על פיגוע הירי בגבול ישראל מצרים ביום שישי. בפיגוע באזור הר חריף נהרג חייל צה"ל, רב"ט נתנאל יהלומי, ונפצע חייל נוסף, בעת שהגישו מים לקבוצת מהגרים אפריקאים שניסו להיכנס לישראל. שר הפנים קרא הבוקר לקדם נוהל האוסר מגע בין חיילי צה"ל ומסתננים בגבול: "חייו של חייל צה"ל אינם הפקר", אמר. הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, סייר באזור הבוקר ושוחח עם הלוחמים.

בהודעה שפרסם הארגון שכותרתה "לחדור כדי להעניש את אלה שהעזו לפגוע בנביא האהוב" נכתב כי הפעולה נעשתה בתגובה לסרט שלעג לנביא מוחמד. "אנסאר בית אל מקדס" כתבו כי הם נחושים "ללמד לקח את היהודים על פעולותיהם הנפשעות ועל מעורבותם בסרט". הקבוצה טוענת כי שלושת מבצעי הפיגוע, שנורו למוות בידי חיילי צה"ל, הם מצרים שאומנו לקראתו והיו חמושים בקלצ'ניקובים, מקלע, מטול אר-פי-ג'י ורימוני יד ולבושים בחגורות נפץ. לטענת הארגון, בפיגוע נהרגו שמונה ישראלים.

הארגון עלה לכותרות בשנה שעברה, כאשר קיבל על עצמו את האחריות למתקפה המשולבת סמוך לגבול ישראל-מצרים, שבה נהרגו שמונה ישראלים ולפחות שבעה מחבלים. המתקפה החלה בירי לעבר אוטובוס אגד שנסע סמוך למחסום נטפים, בהמשך התפוצץ באזור מחבל מתאבד, נורו פצצות מרגמה וטיל נגד טנקים שוגר לעבר מסוק של צה"ל. דקות מאוחר יותר ירו מחבלים לעבר מכוניות שנסעו בכביש וחמישה ישראלים נהרגו. חיילי צה"ל והמצרים הרגו את המחבלים משני צדי הגבול.

לפני פחות מחודש הודיע הארגון כי אחד מאנשיו, איברהים עווידה ברייקאת, שהיה מעורב בפיגוע בשנה שעברה, חוסל ב-26 באוגוסט על ידי סוכני מוסד בסיוע מרגלים מצרים. לטענת אנשי הקבוצה הם אף תפסו את אחד המרגלים המצרים ויודעים את זהותם של שניים אחרים, ששמותיהם פורסמו בהודעה.

פצועי התקרית בגבול מצרים מפונים לבית חוליםצילום: אליהו הרשקוביץ

במקביל, אמר הבוקר שר הפנים, אלי ישי, כי יש לקדם בצה"ל נוהל האוסר מגע עם מסתננים. "חייו של חייל צה"ל אינם הפקר", אמר השר והוסיף  כי "אם בעבר היה מותר לחיילי צה"ל לעשות שימוש בטרמפים עד שהובהר כי הדבר עלול לעלות בחייהם, כך יש לנהוג כלפי המסתננים. צעקותיהם של ארגוני זכויות האדם עדיפות על פני צעקותיהן של משפחות השכול".

הבוקר סייר באזור הר חריף הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, ושוחח עם הלוחמים שהשתתפו בהתקלות. "גבול סיני ימשיך לאתגר אותנו", אמר הרמטכ"ל. "נעשה מאמץ אדיר בשנתיים האחרונות לסגור את הגבול והוא ייסגר, אך גם כשייסגר לא יופסק האיום". הלוחמים תיארו בפני הרמטכ"ל את השתלשלות האירועים, בין השאר, דיברו סמל הכח של גדוד קרקל ואחת הלוחמות בגדוד, קלעית, שסיפרה כיצד הסתערה לכיוון המחבלים. לגבי תפקוד הכח אמר גנץ: "אנחנו לוחמים המגנים על הגבולות, יש היתקלויות וכל מי שבוחר להיות לוחם יודע שדבר כזה יכול לקרות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ