שלושה תושבי השרון נאשמים ששימשו בלדרי כספים עבור החמאס

לפי כתב האישום, הישראלים העבירו עשרות אלפי דולרים ממהגרים אריתראים, לאחר שאנשי הארגון חטפו את קרוביהם בסיני וסחטו אותם. "רופאים לזכויות אדם": כ-60% ממבקשי המקלט שעוברים בסיני נחטפים לצרכי כופר ומעונים

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

שלושה גברים תושבי השרון מואשמים ששימשו בחודשים האחרונים בלדרים להעברת כספים למימון פעילות ארגון החמאס במזרח ירושלים ובגדה, כך הותר היום (ראשון) לפרסום. שניים מהנאשמים - יעקב גראד (43) מכפר יונה ואלירן מחפוד (25) מנתניה - מואשמים בחטיפה לשם רצח או סחיטה. הנאשם השלישי, ויקטור סיבוני (50) מנתניה, מואשם במתן אמצעים לביצוע פשע והסתננות, לאחר שקיבל את הכספים משני הנאשמים האחרים. כתבי האישום הוגשו לפני זמן קצר בבית המשפט המחוזי ובבית משפט השלום בירושלים.

מלבדם נעצרו עוד שני בני אדם, מתוכם אחד קטין, שכבר שוחרר למעצר בית. העצור החמישי הוא לואי נאסר אל-דין, פלסטיני תושב מזרח ירושלים, שחשוד שהיה החוליה האחרונה בשרשרת שהעבירה את הכספים לחמאס. נגד אל-דין הוגשה היום הצהרת תובע בבית משפט השלום, ומעצרו הוארך בחמישה ימים.

במשטרת ירושלים, שערכה את החקירה בשיתוף עם שב"כ, מעריכים כי במצטבר הועברו בחשאי לחמאס עשרות אלפי דולרים בדרך זו. על פי האישום, השיטה היתה קבועה: אדם המתגורר בסיני נהג ליצור קשר עם מהגרי עבודה מאריתריאה ולספר להם כי בני משפחתם שעשו את הדרך ממצרים, נחטפו והם כעת בידיו. הוא נהג להשמיע להם דרך הטלפון את בני המשפחה החטופים. תמורת שחרור החטופים, הורה למהגרי העבודה בישראל לאסוף סכומי כסף גדולים ולהעבירם לשני הנאשמים היהודים, אותם היו אמורים לפגוש בתחנה המרכזית בתל אביב. העברת הכספים נשלטה על-ידי עמאד אבו-עראר,  איש חמאס ברצועת עזה, ובאמצעות שליחיו בסיני. הקשר בינו לבין הנאשמים נעשה בטלפון, באמצעות שימוש במילות קוד.

מימין למעלה בכיוון השעון: סיבוני, אל-דין, גראד ומחפוז

המקרה האחרון שהביא למעצר התרחש לפני פחות מחודש. ד.ג., מהגר מאריתריאה, התבשר בשיחה טלפונית כי אחיינו נחטף בסיני. לפי כתב האישום, בשיחה נאמר לו כי אם לא יועבר הכסף - אחיינו יירצח. במהלך השיחה "תיאר החטוף את תנאי השבי הקשים והמצוקה בה היה נתון, והתחנן כי דמי הכופר ישולמו על פי הוראות החוטפים בכדי לשחררו". בסיום השיחה ניתנו לד.ג. הוראות להעברת הכסף.

תחילה הוא נדרש להביא 20 אלף דולר לתחנה המרכזית בתל אביב, ואחרי משא ומתן, הסכימו אנשי החמאס להוריד את הסכום ל-13 אלף דולר. ב-25 באוגוסט פגשו גראד, מחפוד וקטין נוסף את ד.ג באזור התחנה המרכזית החדשה בתל אביב. שלושה ימים אחר כך, בהוראתו של גראד, נסעו מחפוד והקטין לפגוש את לואי בחנות הפלאפונים שבבעלותו, ברחוב סאלח א-דין במזרח ירושלים, והעבירו לו את הכסף. סיבוני לא היה מעורב במקרה זה, אך נאשם במעורבות בחמישה מקרים אחרים.

בידי המשטרה הוכחות לשש העברות כספים ודאיות שבוצעו בשבועות האחרונים, כל אחת נעה בין 10 ל-15 אלף דולר. עבור המשלוח האחרון קיבלו גראד ומחפוד 600 דולר. בחיפוש בחנות הפלאפונים במזרח העיר, נתפסו הכספים שאמורים היו לעבור לידי החמאס. ההוכחות המבוססות ביותר נוגעות למקרה האחרון, והמשטרה ממשיכה לחקור את חמשת המקרים הקודמים. בין היתר, מנסים במשטרה לבסס את הקשר שבין העברות הכספים לחטיפות.

הקשר בין אבו-עראר לנאשמים נוצר לפני כ-20 שנה כשעבד סמוך לביתם, כך הודו בחקירתם. הם מצדם, מכחישים שידעו שהכספים מועברים לחמאס. עו"ד בועז קניג, המייצג את גראד ומחפוד, טוען כי הנאשמים כלל לא ידעו כי הכסף משמש לחטיפה או לחמאס, אלא הועבר כטובה אישית לאבו-עראר, שלהם היכרות מוקדמת.

במשטרה ובפרקליטות דוחים את הטענות, ואומרים כי הנאשמים ידעו כי הכספים אשר מועברים על ידם מד.ג ללואי בהוראת אבו-עראר הנם כספי כופר עבור שחרור אחיינו של ד.ג. "במעשיהם, סייעו לעמאד לחטוף אדם כדי להעמידו בסכנת רצח או כדי לסחוט או לאיים", נכתב בכתב האישום.

גם אל-דין כופר בחשדות נגדו. עורכת דינו, לאה צמל, אמרה כי "הוא מכחיש הכל, מכל וכל, וטוען שסכום הכסף שנמצא ברשותו קטן מאד. הוא מכחיש שקיבל כסף על-ידי אותם אנשים". ביחס לעברו הפלילי של החשוד, היא הוסיפה כי "היה חשוד בעבר, נחקר ושוחרר, ללא תוצאות".

רס"מ אושרי ברטל, חוקר במפלג לתפקידים מיוחדים ביחידה המרכזית של משטרת ירושלים אמר כי אבו עראר, ראש החולייה בעזה, הוא "איש חמאס שאנו יודעים שפועל ברצועת עזה. אותו אחד מרים טלפון לבלדרים יהודים ואומר להם: 'אתם תבואו לאסוף כסף'. במקביל הוא מרים טלפון לאריתריאים, שאת בני משפחתם אנשיו חטפו, ומורה להם לאסוף סכומי כסף גדולים". הכסף הוא כופר נפש נגד האריתריאים. לא ננקטים נגדם הליכים".

נציג המשטרה בדיון אמר כי האריתריאים הוחזקו בתנאי שבי קשים, וכי איימו להוציאם להורג אם לא יועבר הכסף. "אלו אנשים שכל רצונם היה לקבל מקלט מדיני, ונקלעו לסיפור של חטיפה של בדואים, לשבי קשה".

בארגון "רופאים לזכויות אדם" טענו כי מידע על אזרחים ישראלים המעורבים ברשתות סחר הועבר למשטרת ישראל כבר לפני חודשים ארוכים. "אנו קוראים לישראל לשתף פעולה עם גורמים בינלאומיים על מנת לעצור לחלוטין את התופעה הקשה ואת מעגלי הסחר בבני אדם", אמר מנכ"ל רופאים לזכויות אדם, רן כהן, "חשוב לזכור כי בעוד הסוחרים נעצרים, הקורבנות עדיין נותרים חסרי הגנה וחסרי טיפול, ואנו קוראים לכל הרשויות הרלוונטיות לפעול על מנת לספק טיפול הולם ושיקום לקורבנות סיני".

מנתונים שאסף הארגון בשנתיים האחרונות בנושא עלה כי כ-60% ממבקשי המקלט עוברים בסיני חטיפה לצרכי סחיטת דמי כופר, וכן עינויים הכוללים כבילה ממושכת, לעתים קבוצתית, תלייה מהידיים ומהרגליים, צריבות באמצעות ברזל מלובן, מכות חשמל, הרעבה, התעללות מינית קשה ועוד. בארגון ובאמנסטי אינטרנשיונל מעריכים כי בסיני נמצאים מאות פליטים בשבי, לצרכי מיקוח וכופר.

לואי נאסר א-דין בבית המשפט, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ