תחקיר צה"ל שנערך בימים שאחרי התקרית גבול ישראל מצרים, סמוך להר חריף, מעלה כי אחת הלוחמות מכוח הסיור של גדוד קרקל הסתתרה מאחורי שיח במשך כשעה ולא פתחה באש לעבר המחבלים. עם תום האירוע בו נהרג רב"ט נתנאל יהלומי, חיפשו כוחות הצבא אחריה ועלה החשש כי נחטפה.

הבוקר דווח בקול ישראל, כי במהלך התחקיר שבוצע בחטיבה המרחבית שגיא, הסבירה החיילת כי חששה לירות לעבר המחבלים ואמרה כי "לא היה לי סיכוי נגדם". מפקד החטיבה, אלוף-משנה גיא ביטון, אמר לה כי לא פעלה כמצופה מלוחמת.

מפרטי האירוע עולה כי בשעה 12:15 דיווחו הכוחות כי אש נפתחה אל עבר כוח התותחנים שאבטח את עבודות הגדר. תוך דקות הוקפץ כוח הסיור של גדוד קרקל. הכוח פתח באש לעבר שלושת המחבלים ואחת הלוחמות המשרתת כקלעית בגדוד הסתערה לכיוון החוליה. בצה"ל סיפרו כי האירוע הסתיים תוך רבע שעה ושלשות המחבלים נהרגו.

מהתחקיר עולה כי במשך דקות ארוכות היה חשש שאחת החיילות נחטפה, לאחר שלא נמצאה במהלך ספירת הכוחות (נוהל "ירוק בעיניים", בו בודקים כי כל הכוח נוכח). משאיתרו את הלוחמת, היא ננזפה על ידי קצינים בגדוד, מה שעורר את זעמם של חלק מהלוחמים, שטענו כי היא לוחמת מצוינת שהייתה זקוקה לתמיכה. גורם צבאי אישר את הפרטים, אך ציין כי התחקיר המבצעי לבירור התקרית טרם הסתיים.

אלוף פיקוד הדרום טל רוסו באזור בו התרחש האירועצילום: אלי הרשקוביץ

עוד עולה מהתחקיר כי לוחם התותחנים שנהרג בתקרית, רב"ט יהלומי, לא חבש קסדה בעת האירוע. למעשה, נהלי הצבא השגורים באזור לא מחייבים חבישת קסדה באופן קבע, אלא רק בפעילויות מבצעיות - דוגמת סיורים או מארבים. מהתחקיר הוברר עוד כי רב"ט יהלומי הספיק לירות לעבר המחבלים לפני שנהרג.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "לאור העובדה שהאירוע נמצא בתחקיר על-ידי המפקדים, לא נתייחס לחלקי דיווח מהאירוע שהגיעו בצורה זו או אחרת. חלקים אלו, אינם משקפים את האירוע במלואו ועושים עוול לחיילים שהשתתפו בו. לכשיסתיים התחקיר, יוסקו המסקנות הנדרשות". גורם צבאי הוסיף עוד כי החיילת לא נדרשה להסתער, ולא נערכו חיפושים אחריה כמתואר בדיווחים בכלי התקשורת.

אתמול סייר הרמטכ"ל, בני גנץ, באזור התקרית. הוא שוחח עם הלוחמים והלוחמות ושיבח את פעולתם. לוחמת גדוד קרקל שהשתתפה בהסתערות לעבר החמושים סיפרה לו על ניהול הקרב הקצר עם החוליה, שעליו פיקד סמל מחלקה. הרמטכ"ל אמר להם כי "אנחנו לוחמים המגינים על הגבולות, יש היתקלויות וכל מי שבחר להיות לוחם, יודע שדבר כזה יכול לקרות".

בפיקוד הדרום רשמו מאז הפיגוע בעין נטפים באוגוסט האחרון יותר משמונה אירועים אלימים בקו הגבול המערבי. בפיקוד ציינו כי הם אינם מזהים מכנה משותף בין התקריות, אך ניכר כי העבודות עצמן לבניית הגדר, שצפויות להסתיים עד סוף השנה, מהוות מוקד משיכה לפעילות טרור. הרמטכ"ל גנץ הדגיש אתמול כי "גבול סיני ימשיך לאתגר אותנו. נעשה מאמץ אדיר בשנתיים האחרונות לסגור את הגבול והוא ייסגר, אך גם כשייסגר, לא ייפסק האיום".

בצה"ל ממשיכים לתחקר את האירוע, ומהפרטים המתגבשים עולה כי חוליית החמושים מסיני התמקמה בנקיק נסתר באזור, במקום שבו כוח צה"ל לא יכול היה לראותה. מניתוח תוואי השטח הסיק גורם צבאי בפני "הארץ" כי חוליית החמושים ידעה שקבוצת האפריקאים נמצאת במקום: אלו היו ממוקמים כ-150 מטרים מהם, באזור שבו לרוב אין תנועת אנשים, כאשר הם אוחזים ביריעות בד צבעוניות.

מפקד חטיבת שגיא, אלוף-משנה גיא ביטון, ששוחח שלשום עם עיתונאים, אמר כי "החוליה לא קשורה למסתננים. המחבלים פעלו באופן מנותק מהמסתננים", אך הוסיף כי הם כנראה הלכו בצירי תנועה דומים להם, מכיוון שבאזור ההררי והקשה בהר חריף אין מסלולי הליכה מרובים. בצה"ל יתקשו לקבוע אם החוליה פתחה באש לעבר הכוח המצומצם ששהה במקום בגלל עזיבת הכוח העיקרי לטובת מתן המים לאפריקאים בגבול, או שאלו החלו לירות כי זיהו את החיילים עצמם כשהם בעמדת נחיתות. אלוף-משנה ביטון סיפר שלשום כי הוא סבור ש"אין קשר בהיתקלות למסתננים".

ארגון ג'יהאדיסטי בשם "אנסאר בית אל מקדס" לקח אתמול אחריות על הפיגוע. בהודעה שפרסם הארגון שכותרתה "לחדור כדי להעניש את אלה שהעזו לפגוע בנביא האהוב" נכתב כי הפעולה נעשתה בתגובה לסרט שלעג לנביא מוחמד. חברי הארגון כתבו כי הם נחושים "ללמד לקח את היהודים על פעולותיהם הנפשעות ועל מעורבותם בסרט". הקבוצה טוענת כי שלושת מבצעי הפיגוע, שנורו למוות בידי חיילי צה"ל, הם מצרים שאומנו לקראתו והיו חמושים בקלצ'ניקובים, מקלע, מטול אר-פי-ג'י ורימוני יד ולבושים בחגורות נפץ. לטענת הארגון, בפיגוע נהרגו שמונה ישראלים.

הארגון עלה לכותרות בשנה שעברה, כאשר קיבל על עצמו את האחריות למתקפה המשולבת סמוך לגבול ישראל-מצרים, שבה נהרגו שמונה ישראלים ולפחות שבעה מחבלים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ