ישראל מגבשת תוכנית שתמנע קריסת הרשות הפלסטינית

בעקבות ההפגנות על רקע המשבר הכלכלי בגדה, הציגה ישראל חבילת צעדים ובהם העברת מאות מיליונים, הכנסת עובדים ואישור מיזמי בנייה

עמוס הראל
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
אבי יששכרוף

ישראל הגדילה משמעותית את היקף ההקלות הכלכליות לרשות הפלסטינית, על רקע החשש שאי-היציבות בגדה המערבית מסכנת את המשך שלטונה של הרשות שם. בוועידת המדינות התורמות לפלסטינים, שהתכנסה שלשום בניו יורק, הציגו הנציגים הישראלים את חבילת הצעדים שמטרתה לסייע לרשות.

בתחילת החודש היה בערי הגדה גל של הפגנות, שבהן מחו אזרחים על העלייה ביוקר המחיה בכלל ועל מחירי הדלק והמזון בפרט. על אף שההפגנות דעכו בשבוע שעבר, הן בהנהגת הרשות והן בישראל חוששים שהמשך המשבר הכלכלי בגדה יעמיד בסכנה את השלטון הקיים. בישראל גם מודאגים מהאפשרות שההפגנות יתלקחו לתקריות אלימות ושאלימות זו תופנה לבסוף לכיוונו של צה"ל. לצד המשבר, מוטרדים בישראל מהמתח בין יושב ראש הרשות מחמוד עבאס לבין ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, מהאפשרות שאחד מהשניים או שניהם יכריזו על פרישה וכן מהתסכול הגובר בקרב אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

הבוקר צפויה שביתה בתחבורה הציבורית בגדה, כחלק מהמחאה על יוקר המחיה ובניסיון לחדש את הצעדים העממיים. מחרתיים מתוכננת שביתה כללית ברחבי הגדה. בין מארגני השביתות נמצאים איגודי עובדים המזוהים עם הפתח, המשתדלים להסיט את הזעם הציבורי לכיוונו של ראש הממשלה פיאד, שאינו חבר התנועה.

עד לפני כמה חודשים היתה העברת כספי המסים מישראל לרשות שנויה במחלוקת עמוקה בממשלת נתניהו. שר האוצר יובל שטייניץ ושר החוץ, אביגדור ליברמן, הביעו התנגדות להעברת הכסף וכל החלטה כזו לוותה בוויכוח ממושך בקבינט. אולם, באחרונה מיהרה ישראל להעביר כספים לרשות ואף הקדימה את ההעברה, בתקופת הרמדאן ולנוכח מצוקתם של עובדי הרשות שמשכורותיהם התעכבו. בחודשיים האחרונים העבירה ישראל לרשות 380 מיליון שקל, תוך הקדמת התשלומים בכחודש ימים. באותו הזמן מדינות אחרות דווקא לא מיהרו להיענות לבקשות הפלסטיניות לסיוע.

על הצעדים הוחלט במערכת הביטחון בהנחיית שר הביטחון, אהוד ברק, והם קיבלו גם את אישורו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. מדינות ערביות שונות הבטיחו באחרונה להעביר לרשות 300 מיליון דולר, אולם עד כה לא מימשו את התחייבויותיהן. ישראל פועלת כעת גם כדי לסייע לרשות לקבל מענקי סיוע ממדינות אירופיות.

גורם ביטחוני בכיר בישראל אמר ל"הארץ" כי "הרשות אינה מה שהיתה. המשבר הכלכלי, לצד הקיפאון המדיני, עלולים להביא לבסוף להתפרצות. בירושלים מודעים לכך ולכן הוחלט לסייע לרשות היכן שניתן, כדי לתחזק את מעמדה".

בוועידת המדינות התורמות הציגו סגן שר החוץ דני איילון ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף איתן דנגוט, את הצעדים שנקטה ישראל בתקופה האחרונה במטרה להקל על המשבר הכלכלי בגדה. בין השאר, אישרה ישראל 14 פרויקטים בתחום החינוך והבריאות, בנייה ושיפוץ של בתי ספר ומרפאות (ביוזמת הקרן האמריקאית USAID) בשטחי סי הנמצאים בשליטה ישראלית מלאה, מתן היתרי עבודה בתחומי הקו הירוק ל-5,000 פועלי בניין נוספים ומתן 2,000 אישורי לינה נוספים בישראל לפועלים בתחומי הבנייה והחקלאות (בסך הכל עומד כעת מספר בעלי רישיון הלינה על כ-9,000).

אחרי ההקלות האחרונות, יעבדו בישראל בהיתר כ-48 אלף פלסטינים. עוד כ-26 אלף עובדים באזורי התעשייה בהתנחלויות ולפי הערכות שונות כ-30 אלף נוספים עובדים בישראל בלא היתר. יותר ממאה אלף פלסטינים מתפרנסים במישרין בישראל - ומקבלים משכורות הגבוהות בממוצע פי שניים מהמשכורות בגדה. הנציגים הישראלים הוסיפו כי נמשך תהליך הסרת מחסומי צה"ל בגדה ונעשו צעדים נוספים להקלות תנועה לציבור הפלסטיני.

בד בבד, נקטה ישראל באחרונה גם צעדים להקלת המצב ברצועת עזה. האלוף דנגוט אמר בכינוס כי ישראל תתיר בהדרגה ייצוא ריהוט וטקסטיל מעזה לגדה, לראשונה מאז 2007. זו הבטחה ישראלית נושנה, אולם נראה שכעת יש סיכוי לממשה. בנוסף, אישרה ישראל הכנסת חומרי בנייה שיאפשרו לדבריה את בניית 16 פרויקטים ברצועת עזה, במימון בינלאומי, עם דגש על תחומי החינוך, הדיור והתשתיות. בין השאר, כוללים הפרויקטים הללו הקמת שישה בתי ספר של סוכנות הסיוע לפליטים אונר"א, הקמת יחידות דיור ושיקום כבישים. ישראל אישרה גם להעביר מאה מיליון שקלים מבנק בגדה לרצועה, לתשלום משכורות לתושבי הרצועה המוגדרים עדיין עובדי הרשות.

אף שישראל וחמאס אינם מצהירים על כך במפורש, שני הצדדים מקפידים לשמר את הסטטוס-קוו ביניהם. ישראל מטילה פחות ופחות מגבלות על הכנסת סחורות לרצועה ואינה נאבקת בשלטון חמאס. ואילו החמאס, המבקש לבסס גם את יחסיו הכלכליים עם מצרים (ובינתיים אינו נוחל הצלחה מלאה), נזהר מלהפר בצורה בוטה את השקט עם ישראל, על אף שהוא מעלים עין לעתים מפעולות אלימות נקודתיות של פלגים קיצוניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ