הקלטות של חיל המודיעין נמצאו זרוקות סמוך לבסיס מסווג בתל אביב

אזרחים הבחינו בסלילים בדיונות סמוך לבסיס בתל ברוך. פקודת מטכ"ל קובעת ש"הימצאות רשומות צבאיות באשפה מהווה סיכון ביטחוני; יש לשרוף או לגרוס"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן

חומרי הקלטה של אגף המודיעין נמצאו זרוקים סמוך לבסיס מסווג של החיל בחוף הים תל ברוך בתל אביב. על גבעה בסמוך לחוף תל ברוך ממוקם בסיס של אגף המודיעין, המשקיף על רצועת החוף הסמוכה לשכונת רמת אביב ג'. אזרחים שסיירו במקום דיווחו כי בסיור בשטח הבחינו בסלילים של חומרי הקלטה הנמצאים בדיונות. סיור במקום העלה כי מקום הימצאותם של סלילי ההקלטה הינו מספר מטרים בודדים מהשער הצפוני של המחנה המסווג, כאשר ישנם מספר רב של סלילי הקלטה, חלקם ארוזים, המונחים בגבעות החול. ניתן להניח כי מדובר בארכיון הקלטות של הבסיס (מדובר ברצועות הקלטה בדומה לקסטות ישנות) שנזרק אל מחוץ לבסיס, כשהוא בולט ברצועת החוף הסמוכה.

לפי פקודות הצבא, רשומות, מסמכים ואשפה צריכים להיות מפונים "למשרפה או למגרסה, לשם השמדת תכולתם". פקודת המטכ"ל בנושא מציינת כי "הימצאותן של רשומות צבאיות באשפה והגעתן למזבלות מהווה סיכון ביטחוני, שכן סוכנויות האיסוף של האויב פועלות לאיתור ידיעות ומודיעין גם בצורה זו". בעקבות פניית "הארץ" בנושא, הגיע למקום קצין ביטחון מידע של אגף המודיעין, כדי לבחון את החומר שהיה זרוק מחוץ לבסיס. דובר צה"ל טען כי מדובר בחומר שהושמד בעבר וכעת נחשף, אך בסיור במקום ניתן לגלות גלילים מסודרים של ההקלטות, לצד סלילי הקלטה רבים הפזורים בשטח – שעות על גבי שעות של הקלטות שנצברו בבסיס המודיעין.

מלבד סוגיית השמירה על ביטחון המידע, מדובר בזיהום מיותר של רצועת החוף שבולט לעין, ועלול להוות סכנה לבעלי חיים אם יסתובבו באופן חופשי בשטח. מחוץ לשער הבסיס הצפוני ובמקום בו הוטמנו סלילי ההקלטות ישנו שלט המזהיר מפני התמוטטות מצוק הכורכר. במידה ואכן גורם בבסיס החליט לשרוף בעבר את חומרי הארכיון הללו ולהטמינם מחוץ לשטח הבסיס, ייתכן וזו פגיעה נוספת באזור, מאחר ומדובר באזור רגיש לזיהום לאור קרבתו לחוף.

סלילי ההקלטות שנמצאו בחוף תל ברוך, אתמולצילום: דניאל בר און

מחנה תל ברוך אמור להתפנות משטחו על פי החלטת הממשלה עד לסוף שנת 2014. זאת, במסגרת התוכנית להעתקת בסיסי צה"ל לנגב. בחודש אוגוסט האחרון הודיע משרד הביטחון למינהל מקרקעי ישראל כי בכוונתו לפנות את הבסיס הסמוך לחוף עד לסוף השנה הנוכחית. הקרקע עליו בנוי הבסיס נכללת בתוכנית המתאר לרצועת החוף הצפונית של תל אביב, בה צפויים להיבנות כ-12 אלף יחידות דיור בצפון מערב תל אביב.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מבדיקה ראשונית עולה כי מדובר בחומרים ישנים אשר הושמדו והוטמנו באדמה לפני עשרות שנים ולאחרונה התגלו על פני השטח בגלל עבודות באזור. עם היוודע האירוע נאספו החומרים ונמשכות הסריקות לאיתור חומרים נוספים. נציין כי על פניו לא נגרם נזק ביטחוני מהימצאות החומרים בשטח".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ