נשיא ארה"ב ינאם היום באו"ם |

אובמה יחריף את הטון נגד איראן אך לא יציב לה קווים אדומים

מחוקקים יהודים מתחו ביקורת על נתניהו בטענה להתערבותו בבחירות לנשיאות: "טעות מצד ישראל ליצור את הרושם שהם דוחפים אותנו למלחמה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא ארה"ב ברק אובמה ינאם היום (15:30, לפי שעון ישראל) בפני העצרת הכללית של האו"ם. גורמים בבית הלבן אמרו ל"הארץ" כי בנאומו, שיעסוק בסוגיות מדיניות חוץ, צפוי אובמה לחדד את מסריו ולהחריף מעט את הטון בנושא הגרעין האיראני, אולם אין בכוונתו להציב קווים אדומים או אולטימטום לטהראן, כפי שדורש ראש הממשלה בנימין נתניהו. "יש לנו קו אדום והוא שהנשיא נחוש למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", אמר פקיד בכיר בבית הלבן.

לדבריו, "מאז ומתמיד התייחסנו לסוגיה האיראנית בהקשר של הכישלון האיראני לעמוד במחויבויות הבינלאומיות בכל הנוגע לתוכנית הגרעין. הנאום של הנשיא בעצרת הכללית של האו"ם יהיה הזדמנות נוספת להדגיש שאסור להרשות לאיראן לפתח נשק גרעיני".

הנשיא אובמה התייחס למגעים עם ישראל בנושא האיראני בראיון שהעניק לתוכנית "60 דקות" ברשת CBS. אובמה ביטל את קריאותיו של ראש הממשלה נתניהו להציב קו אדום לאיראן והגדיר אותן "רעשי רקע". בלשכת ראש הממשלה סירבו אתמול להתייחס לדברים.

אחמדינג'אד נואם בדיון על שלטון החוק בעולם, אתמול. שגריר ישראל באו"ם עזב את האולם במחאהצילום: אי-פי

הנשיא האמריקאי אמר כי הוא מבין ומסכים עם נתניהו שאסור לאפשר לאיראן להחזיק בנשק גרעיני וכי הדבר יאיים גם על ארה"ב ויפתח מרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון. עם זאת הבהיר אובמה כי לא יאפשר לנתניהו להפעיל עליו לחץ בנושאים שקשורים לביטחון הלאומי של ארה"ב.

"כאשר זה נוגע להחלטות של ביטחון לאומי, הלחץ שאני מרגיש הוא לעשות את מה שנכון לעם האמריקאי", אמר אובמה. "אני מתכוון לחסום כל סוג של רעש רקע מבחוץ ולהתעלם ממנו".

אובמה הדגיש כי הוא חש מחויבות לוודא שמתקיימים התייעצויות ותיאום עם הישראלים בנושא האיראני, ואמר כי ישראל "היא אחת מבעלות הברית הקרובות ביותר שלנו באזור, והמשטר האיראני אמר דברים נוראיים שמאיימים על קיומה ישירות".

הדברים נאמרו על רקע המתיחות הרבה בין ירושלים לוושינגטון, והתחושה בבית הלבן ובמפלגה הדמוקרטית היא כי נתניהו מנסה להתערב בבחירות לנשיאות ארה"ב לטובת המועמד הרפובליקאי לנשיאות מיט רומני. האחרון תקף את אובמה בימים האחרונים על שלא יפגוש את נתניהו בעצרת האו"ם.

אחמדינג'אד בבניין האו"ם בניו יורק, אתמולצילום: אי-פי

בצוות הקמפיין של רומני אף מיהרו אתמול לתקוף את אובמה על שכינה את ישראל "אחת מבעלות הברית הקרובות ביותר", מה שאילץ את דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, לפרסם הבהרה שלפיה ישראל היא "בעלת הברית הקרובה ביותר של ארה"ב באזור".

עם זאת הפוליטיקאים בארה"ב ניהלו אתמול דיון ער בסוגיה, ובעוד שמנהיג הרוב בבית הנבחרים, הרפובליקאי אריק קנטור, תקף את אובמה, על ש"גימד את דאגת המדינה היהודית בנושא הנשק הגרעיני של איראן והגדירה בתור 'רעש'", הגיבה יו"ר המפלגה הדמוקרטית, דבי וסרמן שולץ, באומרה ש"הרטוריקה המפלגת והמטעה של הרפובליקאים היא בדיוק מסוג 'הרעש' שהנשיא אובמה התכוון אליו בראיון".

חברי קונגרס וסנאטורים יהודים מהמפלגה הדמוקרטית יצאו אתמול בגלוי נגד נתניהו וטענו כי הוא מתערב בבחירות לנשיאות. הם אף הגנו על החלטתו של אובמה שלא לפגוש את נתניהו בשולי העצרת הכללית של האו"ם.

"אני לא חושב שיש צורך שהנשיא ישנה את לוח הזמנים שלו", אמר חבר הקונגרס הנרי וקסמן לאתר האינטרנט דה-היל. "גם לא חשבתי שהיה ראוי מצד נתניהו להיכנס לעימות פומבי עם נשיא ארה"ב, במיוחד לאור העובדה שאנו עובדים יחדיו כדי למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני".

חבר הקונגרס ברני פרנק אמר כי התנהלותו של נתניהו מול אובמה לאחרונה נובעת "מפוליטיקה פנים-ישראלית". לדבריו, "אולי נתניהו תומך ברומני, ואם זה המצב הוא עושה טעות גדולה. אני חושב שהתנהגותו לא היתה נבונה. זו טעות מצד ישראל ליצור את הרושם שהם דוחפים אותנו למלחמה".

ראש הממשלה נתניהו ימריא לניו יורק במוצאי יום כיפור וינאם בפני העצרת הכללית של האו"ם ביום חמישי בסביבות השעה 19:00, שעון ישראל. מי שמרכז את כתיבת הנאום הוא יועצו המדיני של נתניהו רון דרמר שנעזר במטה לביטחון לאומי (מל"ל) ובמשרד החוץ. עם זאת, נתניהו עצמו מעורב בניסוח הנאום והוא צפוי לשנותו עוד כמה פעמים. "הנאום יהיה איראן, איראן ושוב איראן", אמר מקור בלשכת ראש הממשלה.

מחר צפוי לנאום בפני עצרת האו"ם נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, שהגיע לניו יורק כבר ביום ראשון, וזכה עם הגעתו לשלל הפגנות מחאה. זמן קצר לאחר הגעתו כבר נפגש אחמדינג'אד עם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, שביקש ממנו למתן את נאומו בפני העצרת בכל הנוגע לישראל. "המזכ"ל הפנה את תשומת לבו של הנשיא האיראני לנזק שהתבטאויות מתסיסות עלולות לגרום", אמר דוברו של באן.

לקראת נאומו, קיים אחמדינג'אד סדרה של ראיונות ומסיבות עיתונאים, שבהם תקף את ישראל והגן על תוכנית הגרעין של ארצו. "אין לישראל כל שורשים במזרח התיכון", אמר אתמול באחד מראיונות אלו. "איראן קיימת אלפי שנים בעוד ישראל קיימת 60 או 70 שנה בלבד". הנשיא האיראני הוסיף כי הוא "אינו לוקח ברצינות את איומי הציונים" לתקוף את מתקני הגרעין של איראן. הוא הדגיש כי לאיראן "יש האמצעים להגן על עצמה והיא מוכנה לעשות זאת אם תצטרך". עם זאת, בראיון לסי-אן-אן הדגיש הנשיא האיראני כי אין לו דבר נגד יהודים, וציין כי "יש יהודים המתגוררים באיראן שאנחנו מאוד קרובים אליהם, יש מוסלמים שמתחתנים עם יהודים".

יומיים לפני נאומו הצפוי בעצרת הכללית, כבר עלה אתמול אחמדינג'אד לבימת האו"ם ונאם בדיון על שלטון החוק בעולם. בתגובה נטשו בהפגנתיות שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור והיועצת המשפטית של משלחת ישראל באו"ם עדי שיינמן את אולם העצרת הכללית. "אין דין ואין דיין", אמר פרושאור. "מנהיג של מדינה פורעת חוק ומפרה סדרתית של עקרונות יסוד של שלטון החוק, אין לו מקום באולם זה. זוהי בושה וכלימה שנותנים לאדם כמוהו פתחון פה בסוגיה כל כך חשובה. לאפשר לאחמדינג'אד לשאת נאום באו"ם בסוגיות שלטון החוק כמוהו למנות פירומן למפקד כיבוי אש".

השתתפה בהכנת הכתבה: נטשה מוזגוביה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ