מרצ: להחליף את אוסלו בתוכנית שלום חדשה

יו"ר המפלגה גלאון גיבשה מתווה עם לוח זמנים חדש וסיוע מדיני לפלסטינים להקים מדינה. לדבריה, יוזמה כזו תסייע לגייס תמיכה נגד איראן

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, גיבשה מתווה לתוכנית מדינית חדשה שבה תחליף להסכם אוסלו ולוח זמנים חדש לסיום הסכסוך, ובה תציע ישראל סיוע מדיני לרשות הפלסטינית כדי להשלים את המהלך לקבלתה כחברה ה-194 באו''ם ותהיה הראשונה להכיר במדינת פלסטין.

"בלי להיכנס למי אשם במה, צריך להחליף את תהליך אוסלו בפרדיגמה חדשה", אמרה גלאון ל"הארץ". "מדינה פלסטינית היא אינטרס ישראלי ולכן ישראל צריכה להיות הראשונה שתומכת בהקמתה ובבקשת הפלסטינים באו״ם". התוכנית החדשה שהכין צוות מומחים תוצג בפני מוסדות מרצ כדי לכלול אותה במצע המפלגה לקראת הבחירות.

התוכנית מציעה שישראל תצהיר ללא תנאים מוקדמים כי פתרון הסכסוך חייב להישען על סיום הכיבוש, על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים בהסכמה וחלוקת ירושלים על בסיס מתווה קלינטון (שכונות יהודיות לישראל, שכונות פלסטיניות לרשות ומעמד מיוחד לאגן הקדוש).

במקביל מציעה התוכנית כי על הממשלה להודיע על הקפאה מיידית ומלאה של מפעל ההתנחלויות, כל עוד הדבר יידרש כדי לקדם את ניהול המשא ומתן לשלום. התוכנית מציעה לקצוב פרק זמן שלא יעלה על שנה למשא ומתן וארבע שנים נוספות ליישום הדרגתי של סעיפי ההסכם הנוגעים לסוגיות הליבה.

זהבה גלאון בכנסתצילום: מיכל פתאל

באשר ליחסי ישראל עם שכנותיה, קוראת התוכנית לתמוך בעיקרי ‘'היוזמה הערבית" ולהביע נכונות להיכנס למשא ומתן על יישומה המלא, בד בבד עם התקדמות המשא ומתן להסדר קבע בערוץ הפלסטיני. לפי התוכנית, לאחר שתתייצב בדמשק ממשלה נבחרת ומייצגת, ישראל תחתור להסכם שלום עם סוריה שיושתת על בסיס החזרת הגולן לריבונות סורית, סידורי ביטחון בערבות בינלאומית (אמריקאית), פירוז הגולן ויחסי שכנות נורמליים.

גלאון אמרה ל"הארץ" כי המתווה החדש נועד למלא את החסר בזירה המדינית הזנוחה ולמנוע התהוות של הצהרה חד-צדדית באו״ם וחידוש האינתיפאדה. 

היא הביעה את ביטחונה שכניסה מהותית למשא ומתן על הסדר מדיני של הסכסוך תחולל מפנה במעמדה הבינלאומי של ישראל ותביא להתפוגגות ‘'הרוב האוטומטי'' העוין המצפה לה בעצרת האו"ם.

לדבריה, המפנה ביחס לישראל עם אימוץ התוכנית "גם יאפשר לירושלים ביתר שאת לסייע בגיוס קואליציות נגד הצטיידות איראן בנשק גרעיני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ