נתניהו עונה לנאום אחמדיג'אד: בערב כיפור הצורר האיראני קורא להשמדתנו

רה"מ פרסם איגרת בתגובה לנאום, למרות שהופעתו האחרונה באו"ם של נשיא איראן דווקא התמקדה בהגיגים פילוסופיים על מצב העולם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

"ההיסטוריה מוכיחה שמי שרצה למחוק אותנו מהמפה נכשל במשימתו", כך כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו באיגרת מיוחדת שאותה פרסם הערב (רביעי), שעות ספורות לפני שהמריא לניו יורק, שם ינאם מחר בפני העצרת הכללית של האו"ם. נתניהו פרסם את הדברים בתגובה לנאומו של נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד בפני העצרת מוקדם יותר היום.

למרות התגובה החריפה ביותר של נתניהו והשימוש החוזר שלו במונחים שלקוחים מהשואה, נאומו של אחמדינג'אד לא כלל קריאה להיעלמותה של ישראל או להשמדתה. הנשיא האיראני התייחס דווקא לאיומי ממשלת ישראל לתקוף את מתקני הגרעין באיראן.

"מירוץ חימוש והפחדה באמצעות נשק להשמדה המונית ונשק גרעיני מצד מעצמות הגמוניות הפך לשכיח", קבע אחמדינג'אד. "האיומים המתמשכים מצד הציונים הבלתי מתורבתים לצאת לפעולה צבאית נגד אומתנו הגדולה הם דוגמא של המציאות העגומה הזו".

אחמדינג'אד נואם באו"םצילום: רויטרס

זהו נאומו האחרון של אחמדינג'אד כנשיא איראן בפני העצרת הכללית של האו"ם. רוב הנאום עסק דווקא בהיסטוריה ובהגיגים פילוסופיים על מצב העולם. אחמדינג'אד קרא ליצור "סדר עולמי חדש" ותקף את מעצמות המערב על כך שהן דיכאו ועשקו את רוב מדינות העולם.

בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי, לאחר נאומו, סירב אחמדינג'אד להתייחס ישירות לנאומו של אובמה, בטענה שאינו רוצה להשפיע על מערכת הבחירות בארה"ב. עם זאת, הוא טען כי העיסוק הבינלאומי בתוכנית הגרעין האיראנית הוא תירוץ בעבור המערב לשלוט במדינתו. "כולם יודעים שהעיסוק בנושא הגרעיני נכפה על ידי ארה"ב. אני רואה את העניין הגרעיני כחוסר עניין".

באיגרת שפרסם נתניהו הוא הבהיר כי הוא יוצא לניו יורק בתחושה שכל אזרחי המדינה מאוחדים מאחורי המטרה למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. הוא התייחס לנאומו של אחמדינג'אד והדגיש את העובדה שהנאום התקיים דווקא ביום כיפור.

"ביום שבו אנו מתפללים להיכתב בספר החיים, ניתנה במה למשטר הרודנות באיראן שחותר בכל הזדמנות לדון אותנו למוות", ציין נתניהו תוך שהוא חוזר ומשווה את הנשיא האיראני למנהיג גרמניה הנאצית אדולף היטלר. "בערב יום כיפור בחר הצורר האיראני לקרוא בפומבי מול פני כל העולם להיעלמותנו. זהו יום שחור לאלה שבחרו להישאר באולם ולשמוע את דברי השטנה האלה. בנאומי בפני עצרת האו"ם ישמעו את תשובתנו. אני פועל בכל דרך כדי שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני".

שגרירת ארה"ב באו"ם סוזן רייס וחברי המשלחת האמריקאית לאו"ם החרימו את נאומו של הנשיא האיראני. דוברת המשלחת האמריקאית, ארין פלטון, אמרה כי "אחמדינג'אד משתמש שוב בנסיעתו לעצרת האו"ם לא כדי להעלות את השאיפות הלגיטימיות של האזרחים האיראנים, אלא כדי להשמיע תיאוריות פראנויה והכפשות דוחות נגד ישראל. זה מצער במיוחד שאחמדינג'אד משתמש בפלטפורמה של עצרת האו"ם ביום כיפור, ולכן ארצות הברית החליטה לא להיות נוכחת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ