המשפטן אלן דרשוביץ החתים את עבאס על נוסחה לחידוש המו"מ עם ישראל

בפגישה עם מנהיגים יהודים בניו יורק, הבטיח הנשיא הפלסטיני לכלול בנאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם "הצהרה חיובית" על הקשר בין ישראל לעם היהודי

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

המשפטן האמריקאי הנודע אלן דרשוביץ החתים אמש את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס על נוסחה חדשה להקפאת התנחלויות, שעשויה לדעתו להביא לחידוש השיחות הרשמיות בין ישראל לפלסטינים ולקיום פסגה בין עבאס לראש הממשלה בנימין נתניהו. לדברי משתתפים בפגישה שהתקיימה אמש (שלישי) בניו יורק בין עבאס לדרשוביץ ומנהיגים יהודים אחרים, הנשיא הפלסטיני גם הבטיח לכלול בנאומו ביום חמישי בפני העצרת הכללית של האו"ם "הצהרה חיובית" על הקשר המיוחד בין ישראל לעם היהודי.

עבאס גם אמר כי הבטיח לממשל האמריקאי שלא יביא את בקשתו להכרה בינלאומית להצבעה לפני מועד הבחירות לנשיאות ב-6 בנובמבר. חברים אחרים במשלחת הפלסטינית טענו שעבאס תבע מנשיא איראן אחמדינג'אד להפסיק לקרוא ל"מחיקתה של ישראל מהמפה" ותחת זאת לקרוא ל"הצבתה של פלסטין על המפה".

בפגישה הסכים עבאס לנוסחה שהציע דרשוביץ, על פיה יבוא למשא ומתן "ללא תנאים מוקדמים" ובתמורה יסכים נתניהו להקפיא את ההתנחלויות כל עוד נמשך המשא ומתן. במה שעשוי להפוך ביום מן הימים ל"נוסחת דרשוביץ", חתם עבאס לצד משפט הכלול במאמר שפרסם דרשוביץ ביוני בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" שבו הציע ש"ראש הממשלה בנימין נתניהו יסכים להקפאה מותנית של ההתנחלויות: ישראל תפסיק את כל הבניה בהתנחלויות ברגע שהרשות הפלסטינית תתיישב לשולחן המשא ומתן, וההקפאה תימשך כל עוד השיחות תימשכנה מתוך כוונה כנה".

עבאס באו"םצילום: אי-אף-פי

בתום השיחה שהתקיימה בבית מלון במנהטן אמר דרשוביץ ל"הארץ" שהוא משוכנע יותר מתמיד ש"אם עבאס ונתניהו יתיישבו לנהל שיחות רציניות, הם ימצאו שעמדותיהם קרובות הרבה יותר ממה שניתן לשער". חבר הקונגרס לשעבר בוב וקסלר, המשמש כיום כנשיא המכון של דני אברמס לשלום במזרח התיכון, הסכים עם אבחנתו של דרשוביץ ואמר שהמשתתפים בפגישה התרשמו ש"הפערים בין הצדדים בנושאי הליבה אינם כה גדולים, ובוודאי אינם בלתי ניתנים לגישור".

דרשוביץ, הידוע בתור אחד המגנים האפקטיביים של ישראל בזירה הבינלאומית, ושהביע את תמיכתו בבחירתו מחדש של הנשיא אובמה, אמר שהוא רואה עצמו כמי שיכול לשמש כ"מתווך הוגן" בין הצדדים. הוא סירב לומר האם יציג את נוסחתו בפני נתניהו בעת ביקורו בניו יורק בסוף השבוע הקרוב, אף שידוע שהוא מקיים קשרים טובים עם ראש הממשלה ושהוא מתכוון לשהות בניו יורק במהלך שהייתו של נתניהו בניו יורק.

אלן דרשוביץצילום: אי–פי

דרשוביץ אמר שהוא מקווה שהנוסחה שלו תאפשר לשבור את "המבוי הסתום" המונע את חידוש המשא ומתן המדיני. על פי המתווה שהציע, ישראל תוכל לטעון שעבאס חזר למשא ומתן "ללא תנאים מוקדמים", בעוד הפלסטינים יוכלו להיות בטוחים שלא יובכו על ידי בנייה בהתנחלויות בעת המשא ומתן.

על פי דיווחים בתקשורת, מנהיגים יהודים בולטים כמו מלקולם הונליין מוועידת הנשיאים והמו"ל מורט צוקרמן ביטלו את השתתפותם בפגישה, על פי בקשת לשכת ראש הממשלה בירושלים. אך בניגוד לדיווחים בישראל, הפגישה עצמה לא בוטלה והשתתפו בה כעשרה מנהיגים יהודיים, ובהם דרשוביץ ווקסלר. לדברי מקצת מן המשתתפים, עבאס הפגין בפגישה רגעים של ייאוש בהם אמר שמצבה הכלכלי של הרשות נואש, שכספים שהובטחו לרשות לא הועברו, שצריך לשקול את ביטול הסכמי אוסלו, ושייתכן כי יפרוש מהחיים הציבוריים ויבלה את זמנו עם משפחתו ברמאללה.

וקסלר אמר ל"הארץ" כי עבאס "נשאל שאלות קשות" בפגישה. הוא הוסיף שהנשיא הפלסטיני הציג מאמרים שכתב בערבית ובאנגלית, שבהם הכיר מפורשות במדינת ישראל. עוד אמר עבאס שהוא מקבל את הנוסח הכלול ביוזמת השלום הערבית משנת 2002 הקורא לפתרון "צודק ומוסכם" של בעיית הפליטים; ברגע שיש צורך בהסכמה של ישראל, אמר עבאס, לו ולתושבי הגדה המערבית לא יכול להיות ספק שמספר הפליטים שיורשו לחזור לבתיהם במסגרת הסדר שלום יהיה מצומצם. כשנשאל על עמדתו לגבי השואה, ציין עבאס כי הורה לשגרירים פלסטיניים להשתתף בטקסים לציון השואה היהודית. "אני יודע שהיתה שואה", אמר.

וקסלר ציין שעבאס חזר על מחויבותו למדינה פלסטינית מפורזת, לסידורי ביטחון כפי שעובדו בשנת 2008 על ידי הגנרל האמריקאי ג'יימס ג'ונס ולקיומו של כוח בינלאומי בעל סמכות אכיפה בנושאי ביטחון. הוא אמר שלישראל ולפלסטינים "אינטרסים משותפים" בנושאי ביטחון, ובהם מניעת הסתננות של זרים דרך הגבולות. וקסלר הוסיף שעבאס הביע תקווה כי יוכל לעבוד במהלך החודשים הקרובים עם הממשל האמריקאי כדי לבחון מאמץ נוסף, אולי אחרון, לחידוש המשא ומתן עם ישראל. "זה היה נשמע כמו מישהו שמתכונן לשירת הברבור שלו," אמר אחד המשתתפים, שביקש שלא להזדהות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ