דו"ח משרד החוץ: העיצומים גורמים נזק כבד לאיראן

מהמסמך עולה כי האזרח הממוצע מאשים דווקא את ההנהגה במצב. שגרירי ישראל במערב פועלים כדי להביא לסבב סנקציות נוסף על טהראן

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים53
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מסמך פנימי של משרד החוץ קובע כי הסנקציות החדשות שהוטלו על טהראן בחודשים האחרונים גרמו לנזק דרמטי יותר מכפי שהיה משוער לכלכלה , והגבירו את הביקורת הפנימית במדינה נגד המשטר. פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי על רקע הערכה זו, ישראל פועלת בשבועיים האחרונים ביתר שאת, כדי להביא לסבב סנקציות נוסף של האיחוד האירופי נגד איראן.

ההערכה במשרד החוץ לגבי השפעת הסנקציות על הכלכלה האיראנית ועל יציבות המשטר, היא כנראה הסיבה לדברים שאמר בתחילת השבוע שר החוץ אביגדור ליברמן .

"אני מוכן להסתכן ולומר שבתוך שנה נראה באיראן את אותה תופעה שראינו בכל העולם הערבי", אמר ליברמן בראיון לקול ישראל. "...יש שם יותר ויותר התמרמרות פנימית. זה יתנקז עוד פעם לקראת הבחירות לנשיאות. גם הצמרת האיראנית מרגישה את זה, ולכן היא מסלימה את הרטוריקה שלה".

סוחר בדים ממתין ללקוחות בבזאר הישן של טהראןצילום: אי-פי

ההערכה המחמירה בנוגע התגבשה בין השאר לנוכח מידע ורשמים שהעבירו לישראל שורה של מדינות שמחזיקות שגרירויות באיראן. פקיד בכיר במשרד החוץ, שעוסק באינטימיות בסוגיה האיראנית, ציין כי "קיימות אינדיקציות שהאזרח הממוצע מאשים דווקא את ההנהגה האיראנית במצב שנוצר, ולא את המערב שהטיל את הסנקציות".

הפקיד הבכיר ציין כמה דוגמאות למצב הכלכלי הקשה באיראן ובראשן ירידה של 50% בייצוא הנפט, בשל הסנקציות של האיחוד האירופי ושל מדינות נוספות כגון קנדה, אוסטרליה, ארה"ב, יפאן ודרום-קוריאה. מ-2.4 מיליון חביות נפט ביום לפני שנה, מייצאים היום האיראנים מיליון חביות בלבד מדי יום. המשמעות המרכזית היא ירידה של 40 מיליארד דולר בהכנסות המדינה מנפט, מתחילת 2012.

בשל הסנקציות שהוטלו על הבנק המרכזי של איראן, מתקשה המשטר האיראני לקבל גישה לעתודות מטבע החוץ שלו. הדבר יצר פער של יותר מ-100% בין שער הדולר הרשמי לזה שבשוק השחור. ערך המטבע האיראני - הריאל - ירד ב-50%. רק ביום שלישי האחרון התברר כי ניסיונות של המשטר לבלום את צניחת ערך המטבע נכשלו, והריאל ירד ב-5% נוספים.

לדברי הפקיד הבכיר במשרד החוץ, האזרח האיראני מרגיש את השפעת הסנקציות בכל תחומי החיים. "חלה התייקרות חדה במוצרי ייסוד כמו עוף, לחם, בשר וחשמל", אמר. הוא הוסיף כי עשרות חברות בינלאומיות ומוסדות פיננסיים ברחבי העולם עצרו את כל העסקאות עם איראן בגלל קשיי התנהלות או בשל חשש לעתיד כספם.

שוק בטהראן. האזרחים מרגישים את המשברצילום: בלומברג

במשרד החוץ מודים כי חרף הנזק הקשה שנגרם לאיראן והקשיים הכלכליים של המשטר, עדיין לא חל שינוי בקבלת ההחלטות של המנהיג העליון חמינאי בכל הנוגע לעתיד תוכנית הגרעין. עם זאת, במשרד החוץ סבורים כי דווקא עכשיו יש הזדמנות לגייס את הקהילה הבינלאומית לסבב סנקציות נוסף, שייתכן כי יגרום לאיראנים להתגמש ולהסכים לפשרה בנושא העשרת האורניום.

שגרירי ישראל במדינות האיחוד האירופי ובשורה של מדינות נוספות במערב מקיימים זה שבוע שיחות שמטרתן שכנוע בצורך להטיל סנקציות נוספות על איראן. לדברי בכיר במשרד החוץ, הדיפלומטים הישראלים מדגישים כי ישראל עדיין מעדיפה פתרון דיפלומטי, אולם חלון ההזדמנויות לכך הולך ונסגר. "אנחנו מסבירים שממד הזמן הוא קריטי ושהאיראנים חזרו למשא ומתן רק כשהם היו בלחץ", אמר הבכיר במשרד החוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ