היועץ המשפטי לממשלה: גדי אייזנקוט כשיר לכהן כסגן הרמטכ"ל

אם ימונה לתפקיד, ייחשב האלוף אייזנקוט למועמד המוביל להחלפת בני גנץ כרמטכ"ל בתום כהונתו ב-2014. מקורבי ברק: השר טרם גיבש עמדה בעניין

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

היועץ המשפטי לממשלה, , הכשיר ערב יום הכיפורים את מינויו של האלוף לסגן הרמטכ"ל. וינשטיין קבע שבהתייחסויות לאייזנקוט בטיוטה הכמעט סופית של בפרשת אין כל מניעה משפטית לקידומו. הודעת וינשטיין נמסרה לרמטכ"ל ולפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל . היא תפורסם סופית לאחר ליטושים אחרונים.

דו"ח המבקר אמור להימסר לכנסת וברובו גם להתפרסם בתחילת אוקטובר. שר הביטחון אהוד ברק הפעיל, ככל הנראה לשווא, לחץ כבד על המבקר הקודם , להפריד בעיתוי הפרסום בין פרקי הדו"ח העוסקים במסמך הרפז לאלה העוסקים בהליך מינוי הרמטכ"ל ובתפקוד ברק בניהול מערכת הביטחון, כדי לסכל רושם ציבורי של איזון בין ברק לבין הרמטכ"ל הקודם .

ברק חושש כי פרסום הדו"ח בשלמותו יגרום לכך שבגדיו הצחורים של "עובד בטחנת קמח" יוכתמו בהתכתשות עם "מנקה ארובות" - ברק הוא כמובן הלבן ואשכנזי השחור. הוא מעוניין בפרסום מיידי של הפרקים המתמקדים ובאיסוף "מידע מכפיש" על ברק ובהשהיית פרסומם של הפרקים העוסקים ביחסיו עם אשכנזי, במינוי הנפל של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל, בעיכוב מינויים של מאות קצינים, בהתעלמות מאשכנזי בעת מינוי סגן ודובר לגלנט, בהשמדת ציוד הקלטה במשרד הביטחון ובמעורבות לשכת ברק בהעברת מידע מכפיש על תת-אלוף (דובר צה"ל ) לעיתונות.

אייזנקוט שהה בימים האחרונים בביקור פרטי בחו"ל. אשתקד סיים חמש שנות כהונה כאלוף פיקוד הצפון, יצא ללימודים ומאז הוא ממתין להחלטת גנץ מי מהאלופים יכהן כסגנו השני, לאחר האלוף .

אם יתמנה אייזנקוט לסגן הרמטכ"ל, יהיה למועמד המוביל והטבעי לתפקיד הרמטכ"ל ה-21 של צה"ל, בתום שלוש שנות כהונתו של גנץ בפברואר 2014. אייזנקוט הוא מועמדו המועדף של גנץ, אך הרמטכ"ל מכיר בזכותו של שר הביטחון למעורבות במינוי סגן הרמטכ"ל (וראש אמ"ן). הפצ"ר עפרוני פנה ליועץ המשפטי בבקשה לבדוק אם יש באזכורו של אייזנקוט בטיוטת דו"ח הרפז כדי לפסול אותו.

האלוף גדי אייזנקוטצילום: חגי פריד

אייזנקוט לא היה מעורב בכתיבת . הוא נחשף אליו בשיחה עם עוזרו של אשכנזי, אל"מ ארז וינר; התלבט עם נשיא בית-הדין הצבאי לערעורים לשעבר, האלוף ישי בר, על אודות היבטים חוקיים וערכיים שעלו לכאורה מהמסמך בדבר מעורבות משבשת של שתדלנים וגורמים בעלי עניין עסקי בהליך מינוי הרמטכ"ל; התלונן על תוכנו (ללא ייחוסו למסמך) בשיחות עם ברק והתייעץ עם ידידיו גבי סיבוני ותמיר פרדו, שהמליצו לו להפנות את אשכנזי לברק או למבקר המדינה.

אייזנקוט התרשם, באותה עת וכמסתבר בטעות, שאשכנזי אכן שוחח עם ברק. האלוף בר, פרופסור למשפטים, אישר את גרסת אייזנקוט. מהאלוף טל רוסו, ידיד משותף שלו ושל גלנט, ביקש אייזנקוט שיפציר בגלנט לחדול להיעזר בגורמים חיצוניים לקידום מועמדותו, אך רוסו העדיף שלא לעשות זאת. ההשתתפות בהתייעצות ובשרשרת שבסופה הגיע המסמך לתקשורת לא מנעה מפרדו להתמנות לראש המוסד.

בטיוטת דו"ח הביקורת מחודש מארס, שעם פרסומה ברבים אז השלים משרד המבקר, הוער לאייזנקוט על שלא דיקדק במילוי הנחיית אשכנזי שלא לעשות שימוש במסמך הרפז. וינשטיין השתכנע מגרסת אייזנקוט כי רק בחלוף הזמן, כשהסתבר לו שדבר המסמך נודע מחוץ למעגל המצומצם שסביב הרמטכ"ל, התיר לעצמו להתייעץ עם בכירים במערכת הביטחון כיצד לטפל בסוגיות החוקיות והערכיות שעורר אצלו המסמך ושגרמו לו להאמין, כאז כן עתה, שהמסמך אינו מזויף, אלא משקף מציאות הממשיכה להתממש ברוח הנכתב בו.

המסמך, שנחזה לתוכנית של אלמונים לסייע לגלנט להתמנות לרמטכ"ל, דן בין השאר, בעתידו של אייזנקוט וצפה שבמטכ"ל של גלנט יוצע לו להתמנות לסגן הרמטכ"ל או לראש אמ"ן. אף על פי שלדעת מבקר המדינה היה על אייזנקוט להימנע מהצגת מסמך הרפז לבר ולתמיר ומשיחה עליו עם קצינים בכירים נוספים, ראש חטיבת הביטחון במשרד מבקר המדינה, האלוף בדימוס יעקב (מנדי) אור, שעמד בראש הצוות שכתב את טיוטת הדו"ח, חיווה את דעתו כבר לאחר ניסוח הטיוטה הראשונה שאין בחלקו השולי של אייזנקוט בפרשה כדי להעיב על מועמדותו לסגן הרמטכ"ל.

עם העברת הטיוטה השנייה לפצ"ר ולקראת החילופים הצפויים בסגנות הרמטכ"ל פנה עפרוני ליועץ המשפטי, כדי שיקבע אם אייזנקוט כשיר למינוי. גורמים המקורבים לברק ניהלו בשבועות האחרונים מערכה נקמנית נגד מינוי אייזנקוט, אך מקורבים אחרים לברק, שהתיימרו לדבר בשמו, טענו שמערכה זו אינה על דעת שר הביטחון וכי הוא טרם גיבש את עמדתו בעד אייזנקוט או נגדו.

עפרוני, שהיה סגן הפצ"ר ופרש מצה"ל, מונה אשתקד לפצ"ר וחזר לשירות קבע לאחר שגנץ ויתר על מועמדותו של מי שהיה אז סגן הפצ"ר, אל"מ שרון אפק, לנוכח התנגדות ברק. אף על פי שברק לא הכיר את עפרוני קודם למינויו, נוצר ביניהם בחודשים האחרונים קשר ישיר. בין השאר, פנה ברק לעפרוני ולחץ עליו, עד כה ללא הועיל, לבטל את ייצוגו של אל"מ וינר בידי הסנגוריה הצבאית. כדי לרצות את ברק, ביטל גנץ את מינויו של וינר לקצין חינוך ראשי - מינוי שאושר במטכ"ל, בכלל זה בהסכמת גנץ, בתקופת אשכנזי, אך שברק סירב לאשר. 

אייזנקוט, לשעבר מפקד חטיבת גולני, היה מזכירו הצבאי של ברק בשנים 1999-2000, כאשר ברק כיהן כראש הממשלה ושר הביטחון, ונשאר בתפקיד זה גם לצד ראש הממשלה אריאל שרון. אחר כך כיהן כמפקד אוגדה משוריינת, כמפקד אוגדת יהודה ושומרון בשנות הלחימה בטרור 2005-2003 וכראש אגף המבצעים.

ברק העדיף בעבר את גלנט על פני אייזנקוט

בשנת 2009 ביקש אשכנזי למנותו לסגן הרמטכ"ל, כהכנה להתמודדות על תפקיד הרמטכ"ל הבא. ברק העדיף את גלנט, אז אלוף פיקוד הדרום. לנוכח המבוי הסתום ביקש אייזנקוט מאשכנזי להסיר את מועמדותו ולסגן הרמטכ"ל התמנה גנץ. ברק המשיך לראות באייזנקוט ובגלנט בלבד מועמדים ראויים לרמטכ"ל, אך למראית עין הוסיף לרשימה גם את גנץ ולאחר מכן את האלופים אבי מזרחי וגדי שמני.

כוונת ברק לבחור בין אייזנקוט לגלנט נחשפה בגרסתו לפרשת הרפז, כאשר טען שכדי לזכות בשנת כהונה חמישית תמרן אשכנזי להביא לפסילת מועמדותו של גלנט ולהסתמך על רצונו של אייזנקוט בהמתנה נוספת.

לפי גרסת ברק, היו אם כך רק שלוש חלופות - גלנט, אייזנקוט והארכת כהונת אשכנזי. המחדל בטיוטת הביקורת, המתעלמת מהסתירה הבולטת שבין גרסה זו לבין המצג הפומבי של ברק, כאילו גם גנץ, מזרחי ושמני היו מועמדים לרמטכ"ל, הוא מהכישלונות הגדולים של דו"ח המבקר.

עוד לפני מסירת מסמך הרפז לאשכנזי, באמצעות וינר, חשד אייזנקוט שהתנהגותו של גלנט כרמטכ"ל מיועד משקפת ידיעה מובהקת בדבר החלטתו הצפויה של ברק. הוא סירב פעמיים להצעת גלנט להתמנות לסגנו, תחילה בעת ההתמודדות ולאחר מכן עם החלטת הממשלה לאשר את המלצת ברק על גלנט. כשפסלו מבקר המדינה, היועץ המשפטי ובג"ץ את מינוי גלנט לרמטכ"ל והממשלה ביטלה את המינוי, סירב אייזנקוט להתמנות לרמטכ"ל ללא חפיפה נאותה עם האלוף יאיר גולן בפיקוד הצפון. אף על פי כן, ביקש ברק מאייזנקוט להימצא בכוננות להתמנות לרמטכ"ל, אם ייפסל מינוי גנץ בגין חריגת בנייה שנחקרה ותוקנה ב-2005.

הודעת וינשטיין כי אייזנקוט כשיר לכהן כסגן הרמטכ"ל מסירה מכשול מדרכו של אייזנקוט לתפקיד, אך אינה מבטיחה הסכמה של ברק להמלצת גנץ למינוי. על כפות המאזניים יונחו החיבה וההערכה שרחש ברק לאייזנקוט מעבודתם המשותפת לפני תריסר שנים, מול משקעי פרשת הרפז; והיותו של אייזנקוט המועמד המתבקש בעיני גנץ ורוב האלופים לתפקיד הרמטכ"ל הבא, לצד הסתייגותו הברורה, המנומקת ובשעתה גם החלוצית של אייזנקוט מתקיפה טרם זמנה באיראן.

סירוב של ברק למנות את אייזנקוט לסגן הרמטכ"ל יביא לפרישתו מצה"ל, אך לא ימנע משר הביטחון הבא, אם לא יהיה זה שוב ברק, למנות את אייזנקוט לרמטכ"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ