פרשנות |

נתניהו מרבה להתבטא בחריפות נגד איראן, אך עד כה לא השיג תוצאות

רה"מ החריף את הרטוריקה והוסיף לה איומי מלחמה, אבל מדיניותו המעשית לא שונה משל קודמיו בתפקיד. בינתיים הצנטריפוגות עדיין מסתובבות

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
אלוף בן

בפנטזיה שלו, ראש הממשלה בנימין נתניהו בוודאי דמיין את עצמו עולה לדוכן הנאומים בעצרת האו"ם, ואחרי השמעת המליצות הרגילות על משא ההיסטוריה היהודית והקשר בין עם ישראל לארצו, שולף מכיס מקטורנו פתק ובו הודעה דרמטית: "זה עתה בישר לי הרמטכ"ל על השלמתה המוצלחת של הפעולה נגד מתקני הגרעין באיראן. חיילינו בדרכם הביתה ללא נפגעים, ובידיהם האורניום המועשר שאיראן אגרה בשנים האחרונות. האיום על ישראל, על מדינות המפרץ ועל הכלכלה העולמית הוסר. אני מבקש להודות מכאן ללוחמי צה"ל על ההישג המרשים, ומצפה מכם, מנהיגי הקהילה הבינלאומית, להצטרף אלי בתשואות סוערות".

אבל הפנטזיה לא התגשמה. חיילי צה"ל נשארו בבסיסיהם, ובאיראן נמשכת העשרת האורניום. נתניהו הסתפק במרקר העבה, שבו צייר את הקו האדום על תרשים הפצצה שהביא מהבית, וניסה להסביר לקהילה הבינלאומית איפה ומתי צריך לעצור את האיראנים לפני שיהיה מאוחר.

הצבת איראן במרכז סדר היום משרתת היטב את מטרותיו הפוליטיות של נתניהו, בפתחה של מערכת הבחירות שבה יתמודד על כהונה שלישית בראשות הממשלה. הוא נתפס בציבור כמדינאי היחיד שמסוגל להתמודד עם האתגר האיראני, והעיסוק בסוגיה הזאת מזניק את נתניהו למעלה בסקרים.

  נתניהו קשוב לציבור. כמו תמיד, גם בנאומו באו"ם שלשום הוא התאים את המסר לסקרים בבית. לפי הסקרים, הציבור הישראלי חושש מאיראן, אבל חושב שאמריקה היא שצריכה להילחם בה ולא ישראל. נתניהו ושר הביטחון, אהוד ברק, לא הצליחו לשכנע את דעת הקהל שצה"ל יכול לטפל בעצמו בסכנה האיראנית. הציבור אמר בסקרים: לא עכשיו ולא לבד.

  נאום נתניהו התאים בדיוק לעמדה הזאת: הוא קרא לקהילה הבינלאומית להציב קו אדום לאיראן, כלומר לאיים עליה במלחמה, ולא אמר שישראל תילחם לבדה אם "העולם" יכזיב אותה. נתניהו רצה להישמע תקיף, כמו שהצופים בבית אוהבים, בלי לטפס על עצים שיתקשה לרדת מהם.

  זה הזמן להעריך את מדיניות נתניהו כלפי איראן, כשהקדנציה הנוכחית שלו מתקרבת לסיומה. נתניהו החריף את הרטוריקה הישראלית מול איראן, אבל מדיניותו המעשית לא היתה שונה משל קודמיו בתפקיד - וגם לא תוצאותיה. כמו אריאל שרון ואהוד אולמרט לפניו, גם נתניהו הסתפק בפעולות חשאיות ובקריאות עזרה לקהילה הבינלאומית, שאותן תיבל באיומי מלחמה חריפים מבעבר ובהכנות צבאיות מואצות.

  התוצאה היתה אפס. איראן התעלמה מאיומי ישראל והמשיכה בתוכנית הגרעין כמקודם. "העולם" בראשות אובמה התערב רק כדי למנוע תקיפה ישראלית, ולא כדי לעצור את איראן. המעצמות המשיכו בשיחות הסרק עם האיראנים ובסנקציות כלכליות, שלא עצרו את הצנטריפוגות בנתאנז ופורדו, ולא הפילו את המשטר בטהראן. כמו נתניהו, גם אובמה המשיך במדיניות קודמיו, שסירבו לצאת למלחמה נגד איראן.

  בשבועות האחרונים, נתניהו גרר את עצמו למחלוקת פומבית מיותרת עם אובמה על רפיסותו, כביכול, של הנשיא מול האיראנים. מטרתו היתה כנראה לעזור למועמד הרפובליקאי מיט רומני, יריבו של אובמה בבחירות הקרובות. גם זה נכשל. רומני מפגר בסקרים, ואובמה ניער מעליו את איומי המלחמה של ראש ממשלת ישראל כ"רעש". בסופו של דבר, גם המחלוקת בין נתניהו לאובמה היתה ויכוח סרק. אחרי כל חילופי המהלומות הפומביות, הפיסקאות על איראן בנאומיהם באו"ם היו כמעט זהות. שניהם מודאגים, אבל לא ממהרים לצאת למלחמה שעלולה להסתבך. 

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ