לאחר שנתיים, ירדן תחזיר את שגרירה לישראל

שר ההסברה הירדני הסביר כי עמאן מעוניינת לשמור על הסכמי השלום, אך בממלכה הבהירו כי לא מדובר בשינוי מדיניות כלפי ישראל

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ירדן מינתה שגריר חדש בישראל, לאחר שנתיים שבהם לא כיהן איש בתפקיד. על פי דיווח שפורסם בסוף השבוע בעיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון, משרד החוץ הירדני מינה לתפקיד את הדיפלומט ואליד עבידאת, במקומו של עלי אלעאיד שעזב ב-2010. שר ההסברה הירדני, סמיח אל מעאייטה, לא הכחיש את הדיווח וציין כי משרד החוץ הירדני יפרסם הודעה מפורטת בעניין המינוי החדש.

אל מעאייטה הדגיש כי לא מדובר בשינוי במדיניות ירדן כלפי ישראל, אלא בתהליך טבעי של מינוי שגריר בתום שנתיים שבהם התפקיד לא היה מאויש. "העמדה של ירדן ברורה והיא שמירה על האינטרסים של המדינה ושל הפלסטינים וזה מחייב שמירה על הסכמי השלום", אמר.

על פי הדיווח, ההחלטה למנות שגריר חדש בתל אביב התקבלה לאחר שמצרים החליטה להחזיר את שגרירה לישראל. מקורות בירדן ציינו כי ההחלטה התקבלה בתיאום עם קהיר, לאחר שהנשיא המצרי מוחמד מורסי הצהיר כי ארצו מחוייבת להסכמים בינלאומיים עליהם היא כבר חתומה.

השגריר המצרי, עאטף סלאם, הגיע לתל אביב לפני שלושה שבועות וצפוי למסור את הכתב המינוי לנשיא ב-17 באוקטובר. הוא כיהן עד לאחרונה כקונסול מצרים באילת, ויחליף את השגריר יאסר רדא, שסיים קדנציה של ארבע שנים לפני כחודשיים. מאז סיים את כהונתו, עמד מינוי שגריר מצרי חדש בסימן שאלה.

בירדן חיכו להחלטת קהיר למנות שגריר חדש, בעיקר כדי להדוף ביקורת פנימית מצד האחים המוסלמים. ההחלטה על מינוי שגריר מצרי חדש בישראל התקבלה על ידי הנשיא מורסי, איש האחים המוסלמים. השגריר המצרי החדש כיהן בעבר כקונסול מצרים באילת.

בעמאן הדגישו כי מינוי השגריר החדש - החמישי מאז כינון היחסים הרשמיים בין ישראל לירדן - אינו מצביע על התחממות במערכת היחסים בין שתי המדינות ובין ראש הממשלה נתניהו למלך ירדן עבדאללה השני. אל-חיאת ציטט מקור ירדני רשמי לפיו המלך לא מרגיש בנוח עם נתניהו ועמדותיו הימניות. עוד נמסר כי מערכת היחסית כיום מתנהלת על פי הסכמי השלום, אולם היא תלויה רבות במדיניות ישראל כלפי הסוגיה הפלסטינית.

יש לציין כי חוגים רבים בירדן מתנגדים להסכם השלום עם ישראל שנחתם ב-94 ודורשים לנתק קשר ואף לגרש את השגריר הישראלי מעמאן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ