ליברמן ל"הארץ": איראן בדרך למהפכת תחריר בשנה הקרובה

שר החוץ קורא למערב לתמוך בהתקוממות של האופוזיציה בטהראן, מגדיר את נאום עבאס כ"יותר מיריקה בפנים" ומעריך שנתניהו יקדים את הבחירות

ברק רביד
שליח "הארץ" לעצרת האו"ם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לעצרת האו"ם

שר החוץ אביגדור ליברמן מעריך כי המשטר האיראני עומד לפני תסיסה פנימית חריפה העשויה להביא להפלתו - כתוצאה מהסנקציות הבינלאומיות והנזק הרב שגרם לכלכלה האיראנית. בראיון מקיף ל"הארץ" מעריך ליברמן כי הבחירות לכנסת יוקדמו לשליש הראשון של 2013, ומכנה את נאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) בעצרת האו"ם "יותר מיריקה בפנים".

זו עצרת האו"ם הרביעית שליברמן בא אליה כשר החוץ של ישראל, מאז נכנס לתפקידו. אף שהוא מכחיש זאת, משהו בו השתנה. עמדותיו נותרו בעינן ברוב הנושאים, אבל הסגנון מעט אחר. ההתלהמות של תחילת הקדנציה התמתנה: התשובות שליברמן נותן בכמה מהעניינים הן דיפלומטיות למדי.

"לא השתניתי", הוא אומר בחדרו במלון הרג'נסי אחרי שלושה ימי פגישות מדיניות. "כל מה שאמרתי לפני 20 שנה, זה מה שאני אומר היום. אולי זה הגיל. עם הזיקנה אין לך אנרגיות לנגוח בכל אחד".

בשבועות האחרונים היה ליברמן אחד הגורמים הממתנים בכל הנוגע למתיחות ביחסים עם ארה"ב. הוא סבר שהיא גרמה נזק לשתי המדינות. אף שהוא נמנע ממתיחת ביקורת על הדרך שבה נקט ראש הממשלה בנימין נתניהו נגד הממשל בשבועות האחרונים, מדבריו ניתן להבין שהוא הסתייג לפחות מחלק ממנה.

"אין אלטרנטיבה לבעלת ברית אמיתית ורצינית כמו ארה"ב", ליברמן אומר. "יש חילוקי דעות, אבל בסוף יש הרבה יותר משותף מאשר מפריד. לטעמי, הדיאלוג עם האמריקאים (בנושא האיראני) לא צריך להיות בתקשורת. אם יש מחלוקות, יש הרבה פורומים וצינורות שבהם ניתן להעביר מסרים". לטענה שראש הממשלה ניהל את זה בתקשורת, הוא עונה: "אני לא דובר של ביבי. אני רק מייצג את עמדתי. זה צריך להיות בצינורות המתאימים".

ליברמן בישיבת הסיעהצילום: מיכל פתאל

מתוך שרי הממשלה הבכירים בישראל, עמדתו של ליברמן בנושא תקיפת מתקני הגרעין באיראן היא המסקרנת ביותר. שבוע אחד משבצים אותו במחנה התומכים, שבוע לאחר מכן במחנה המתנגדים. הוא מצדו שומר על עמימות ומסרב להתייחס לכל שאלה בעניין.

הוא מעדיף לדבר על המערכה הבינלאומית לבידוד איראן ולהפעלת לחץ כלכלי עליה, כדי שתזנח את תוכנית הגרעין. זו מערכה שבה יש למשרדו חלק משמעותי. בתחילת השבוע נחשף ב"הארץ" מסמך פנימי שחובר באגף המודיעין במשרד החוץ, ולפיו העיצומים על איראן פגעו בכלכלתה הרבה יותר מכפי ששוער עד היום.

ליברמן מספר כי לצד דו"חות המודיעין והמברקים הדיפלומטיים, הוא מקבל לא מעט מידע על המתרחש באיראן מידידים ומכרים אישיים, שבאים ויוצאים מהמדינה באופן קבוע. חלק מהם אנשי עסקים ואחרים דיפלומטים זרים, מאזרבייג'אן, גיאורגיה, ארמניה ומדינות אחרות בברית המועצות לשעבר.

"אני נהנה לדבר עם מי שמבקר שם ורואה בעצמו", הוא מספר. "המצב באיראן והתחושה של האיש ברחוב היא של קטסטרופה כלכלית. רק השבוע היה פיחות נוסף בשער הריאל האיראני. יש מחסור במוצרי יסוד, עלייה בפשיעה, אנשים מנסים לברוח מהמדינה, מעבירים כסף החוצה".

"לא עשיתי סקר, אבל מהשיחות שלי עם מי שמבקר באיראן, אם היו עושים משאל עם - תוכנית גרעין או איכות חיים - שבעים-שמונים אחוזים היו בוחרים באופציה השנייה. זה לא שהם נגד הגרעין, אבל הם לא מוכנים לשלם את המחירים המטורפים האלה".

ליברמן סבור שהסנקציות על איראן מניבות פירות וכי הגברתן בחודשים הקרובים, לקראת הבחירות לנשיאות איראן ביוני 2013, עשויה להביא לנפילת המשטר. "ההפגנות של האופוזיציה שהיו באיראן, ביוני 2009, יחזרו, יותר בגדול", הוא אומר. "לדעתי הולכת להיות מהפכת תחריר בסגנון איראני. לדור הצעיר שם נמאס להיות בן ערובה ולהקריב את העתיד שלו".

בכל השיחות שקיים עם שרי חוץ זרים, בשולי עצרת האו"ם, דחק בהם ליברמן להיערך לחידוש המחאה הפנימית באיראן. אם זה יקרה, אמר להם, המערב צריך להיות מוכן לתמוך במפגינים, פוליטית וגם כלכלית. "אני חושב שנשיא ארה"ב יצטרך לקרוא לצעירים באיראן להתקומם", הוא אומר. "בפעם הקודמת, המערב לא ציפה והיה נבוך. הפעם זה יכול להביא לנפילת המשטר. ישראל צריכה לא להפריע".

למרות ההבדלים בגישה לסוגיה האיראנית, בין ליברמן לבין ראש הממשלה נתניהו, שר החוץ סבור שנאומו של נתניהו בעצרת האו"ם, כולל המצגת של פצצת הגרעין האיראנית, היו הדבר הנכון לעשות. "אפשר לצחוק, אבל כולם מדברים על הציור והקו האדום", הוא אומר. "ההישג הוא שהנושא עלה לתודעה העולמית. אתה מזפזפ בטלוויזיה וכולם משדרים את זה. גם חלק מהמהלכים הבינלאומיים היו כדי להרגיע את ישראל. בלי זה אני מסופק אם הסנקציות היו מוטלות".

הסרט על הנביא מוחמד וההתקפות על שגרירויות ארה"ב במדינות ערב תפסו את עיקר תשומת הלב בנאומי המנהיגים בעצרת האו"ם, ובראשם הנשיא אובמה. גם שיחות המסדרון בין ראשי המדינות ושרי החוץ עסקו בעיקר במצב הפנימי במדינות ערב. לאחר מכן דנו במלחמת האזרחים בסוריה והגרעין האיראני. הנושא הפלסטיני, שבשנה שעברה עמד במוקד עצרת האו"ם, נדחק לקרן זווית.

נאומו של אבו מאזן בעצרת נפל לידיו של ליברמן כפרי בשל. שר החוץ מנהל כבר כמה חודשים קמפיין שלילי נגד יו"ר הרשות, ואף קרא להחלפתו. בעניין זה, נשאר בוטה. העובדה שאבו מאזן האשים את ישראל ב"טיהור אתני" בגדה המערבית ובתכנון "נכבה חדשה" רק סייעה לליברמן להציג אותו כמי שאינו פרטנר לשלום.

"הנאום שלו היה יותר מיריקה בפנים", הוא אומר. "זו הפעם השנייה שהעברנו לו מקדמה שאפשרה לו לשלם את המשכורות של כל עובדי הרשות הפלסטינית, והוא אפילו לא אומר מלה אחת של תודה. סיפרתי לשר החוץ הצרפתי את כל הדברים שעשינו (לסיוע לרשות הפלסטינית, ב"ר) בחודשים האחרונים והוא לא היה מודע לזה בכלל. כולם פקחו עיניים".

הוא טוען כי גם למדינות ערב נמאס מאבו מאזן, שהסעודים והקטארים הפסיקו להעביר כספים לרשות כי הם לא מוכנים לראות את הכסף יורד לטמיון. לשאלה אם אין סכנה שכאשר אבו מאזן יילך ייווצר כאוס שיפגע בישראל, ליברמן עונה: "כרגע יש כאוס. אבו מאזן רק מפריע. הוא מנטרל את סלאם פיאד (ראש הממשלה הפלסטיני), לא גובים מסים, יש מיליציות שחוזרות לפעול בערים הפלסטיניות".

ליברמן סבור שישראל צריכה להפסיק את מה שהוא מכנה "הנשמה מלאכותית" של אבו מאזן, שמונעת צמיחה של הנהגה חדשה ומגבירה את הסכנה שחמאס ישתלט גם על הגדה המערבית.

ליברמן מספר שהוא מקיים קשר עם גורמים פלסטיניים, שמתריעים לפניו שחמאס מתכנן לתפוס את השלטון. שר החוץ מסרב לומר מיהם אותם פלסטינים, אבל ניתן לשער שלפחות חלק מהם נמנים עם האופוזיציה הפנימית לאבו מאזן, כמו יועצו לשעבר של ערפאת, מוחמד רשיד, ובכיר הפתח לשעבר מוחמד דחלאן.

"יש היום ברשות מספיק אלטרנטיבות, שהן לא חמאס", הוא מדגיש. "אני מדבר עם חלק מהאנשים האלה והם אומרים שמי שמחזיק את אבו מאזן זה ישראל וארה"ב. אבו מאזן אבוד. זמנו עבר. לא צריך לחכות, אלא אם רוצים להעביר את המפתח ישירות לחמאס".

ליברמן טוען כי התסיסה הפנימית ברשות נגד אבו מאזן מתגברת. "העם שם יודע כמה הוא נוסע לחו"ל. בשנה האחרונה הוא היה יותר פעמים בפאריס מאשר בקלקיליה. שיחשוף את חשבונות הבנק שלו ושל בניו ואת כל הרכוש. תראה מה דחלאן ורשיד אומרים. יש להם אינטרס, הם לא צדיקים. רשיד דיבר שעתיים ברשת אל-ערבייה נגד אבו מאזן. זה ערוץ סעודי. מישהו בארמון המלוכה נתן לזה או-קיי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ