רוב התורמים של נתניהו בארצות הברית תרמו גם לרומני או לרפובליקאים

מבדיקת "הארץ" עולה כי 19 מתומכיו האמריקאים של רה"מ תרמו גם למיט רומני או למפלגתו. ברשימה אין אף תומך של המפלגה הדמוקרטית

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים132
חיים לוינסון

בשבועות האחרונים האשימו אישים בממשל אובמה את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הוא פועל לבחירתו של מיט רומני בבחירות לנשיאות בארה"ב. נתניהו דחה בתוקף את ההאשמות ואמר כי אין לו עמדה בעניין. אולם עובדה אחת קשה להכחיש: בדיקה שערך "הארץ" של התורמים האמריקאים של נתניהו מהשנים האחרונות, מגלה כי יותר ממחצית מהם, 19 בסך הכל, היו רוצים שבבית הלבן יישב נשיא רפובליקאי.

ניתן להסתכן בהערכה הזהירה כי נתניהו לא יתאכזב אם רומני ייבחר ב-6 בנובמבר. בביקור גיוס התרומות של רומני בתשעה באב קשה היה להסתיר את החיבה שהפגינו השניים אחד כלפי השני. רומני ונתניהו התיידדו כבר בשנות ה-70 כשעבדו שניהם בחברת הייעוץ BCG, אך החיבור ביניהם הוא גם אידיאולוגי: הם רואים עין בעין בענייני המזרח התיכון, איראן והפלסטינים בפרט.

התורם הידוע (והעשיר) ביותר של השניים הוא שלדון אדלסון. איל ההימורים העמיד לרומני קו אשראי של מאה מיליון דולר והבטיח "לעשות כל מה שדרוש" כדי להביס את אובמה. לנתניהו הוא לא תרם ישירות בשנים האחרונות, אך הוא מממן את "ישראל היום" בסכומים הנאמדים בעשרות מיליוני שקלים בשנה.

בדיקת "הארץ" מגלה כי אדלסון אינו היחיד. 19 מהתורמים העשירים של נתניהו מארצות הברית, שתרמו כל אחד אלפי דולרים כדי לנצח את משה פייגלין, תרמו גם למיט רומני, למפלגה הרפובליקאית או לאחד ממועמדיה. במפתיע, אין ברשימת התורמים לנתניהו ולו תורם דמוקרטי אחד, נתון המראה עד כמה הוא מנותק כיום מהמחנה הדמוקרטי.

בבחירות הפנימיות בליכוד שנערכו בינואר האחרון, קיבל נתניהו תרומות של 1,249,022 שקלים מ-46 איש, ממוצע של 27,152 שקל לתורם. על פי דרישות מבקר המדינה, על כל מועמד לציין את שמו ומקום מגוריו של התורם. כך עולה ש-37 מהתורמים הם אמריקאים.

כל התורמים אליהם פנה "הארץ" סירבו להגיב לידיעה. גם בלשכת ראש הממשלה סירבו להגיב.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ