ברק: דברי ליברמן על אבו מאזן פוגעים באינטרס הישראלי

שר הביטחון מתח ביקורת חריפה על התבטאויותיו של ליברמן במהלך סוף השבוע, שהגדיר את עבאס "המכשול הגדול ביותר לשלום"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

"דבריו של ליברמן בעניין הרשות הפלסטינית והעומד בראשה, אינם מייצגים את מדיניות ממשלת ישראל ופוגעים באינטרס הישראלי", כך אמר שר הביטחון אהוד ברק, בעקבות התבטאויותיו האחרונות של שר החוץ. בשיחות סגורות במהלך סוף השבוע, אמר ברק כי "אם אבו מאזן וסלאם פיאד לא ישלטו בשטחי איו"ש, כפי שחולם ליברמן, החמאס ישלוט שם".

שר הביטחון ברק אמר כי "לישראל יש עדיין אינטרסים בסיסיים בתחומי שמירת הביטחון ביהודה ושומרון שנמצא במקום טוב מאוד בהשוואה לכל תקופה בעבר. קודם כל כתוצאה מפעילות יעילה של צה"ל והשב"כ, אולם גם כתוצאה מפעילות כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית והמאמצים הכלכליים של פיאד ואבו מאזן".

דבריו של ברק מגיעים בעקבות התבטאויותיו החריפות של ליברמן לאחר נאומו של עבאס בעצרת הכללית של האו"ם ביום חמישי. עבאס הוא "המכשול הגדול ביותר לשלום...כל מי ששמע כאן את נאומו של אבו מאזן מבין שהוא לא מתכוון ולא רוצה להיות פרטנר להסכם שלום", אמר ליברמן בפגישותיו בניו יורק עם שרי החוץ של צרפת, ספרד, רוסיה ושרי חוץ אחרים. זאת בהמשך לקמפיין שמנהל שר החוץ כבר כמה חודשים נגד יו"ר הרשות, במסגרתו אף קרא להחלפתו.

ליברמן וברקצילום: פלאש 90

בראיון ל"הארץ" בניו יורק, אמר ליברמן כי ישראל צריכה להפסיק את מה שהוא מכנה "הנשמה מלאכותית" של אבו מאזן, שמונעת צמיחה של הנהגה חדשה ומגבירה את הסכנה שחמאס ישתלט גם על הגדה המערבית. "כרגע יש כאוס. אבו מאזן רק מפריע. הוא מנטרל את סלאם פיאד (ראש הממשלה הפלסטיני), לא גובים מסים, יש מיליציות שחוזרות לפעול בערים הפלסטיניות". ליברמן מספר שהוא מקיים קשר עם גורמים פלסטיניים, שמתריעים לפניו שחמאס מתכנן לתפוס את השלטון. שר החוץ מסרב לומר מיהם אותם פלסטינים, אבל ניתן לשער שלפחות חלק מהם נמנים עם האופוזיציה הפנימית לאבו מאזן, כמו יועצו לשעבר של ערפאת, מוחמד רשיד, ובכיר הפתח לשעבר מוחמד דחלאן. "יש היום ברשות מספיק אלטרנטיבות, שהן לא חמאס", הוא מדגיש. "אני מדבר עם חלק מהאנשים האלה והם אומרים שמי שמחזיק את אבו מאזן זה ישראל וארה"ב. אבו מאזן אבוד. זמנו עבר. לא צריך לחכות, אלא אם רוצים להעביר את המפתח ישירות לחמאס".

בהרמת כוסית עם עובדי משרד החוץ לרגל השנה החדשה, לפני כשבועיים, כינה ליברמן את עבאס "שקרן, פחדן ונמושה" ואמר כי הוא לא יוכל לשרוד בשלטון יותר משנה או שנתיים. "אילו היה לו כבוד עצמי מינימאלי הוא היה מתפטר" אמר ליברמן. כל מה שנשאר לו הוא להאשים את ישראל. כל מה שהוא עושה זה טרור מדיני נטו. בין טרור מדיני לקונבנציונלי, טרור מדיני חמור יותר... אבו מאזן יודע שהוא לא מסוגל לעשות סדר או לנהל. הוא ושלטונו חיים על זמן שאול. כמו שלא ניתן להציל משטרים רקובים במדינות ערב, לא ניתן להציל את משטרו הרקוב של אבו מאזן. הוא איבד את כל הקרדיט אצל הפלסטינים. זה לא ענייננו מי יבוא אחריו. אם יורשו ירצה לנהל איתנו דיאלוג, ננהל דיאלוג״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ