ליברמן ל"הארץ": נגבה מעבאס מחיר אם ימשיך לקדם מהלך פלסטיני באו"ם

שר החוץ הגדיר את נאום יו"ר הרשות בפני עצרת האו"ם כ"יותר מיריקה בפנים", וטען כי יש להפסיק את "ההנשמה המלאכותית" שישראל מספקת לו

ברק רביד
שליח "הארץ" לעצרת האו"ם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לעצרת האו"ם

שר החוץ אביגדור ליברמן סבור שישראל צריכה להגיב בחומרה במידה ויו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) ימשיך לקדם הצבעה בעצרת הכללית של האו"ם על הכרה בפלסטין כמדינה לא חברה בארגון. "מגבה ממנו מחיר", הוא מדגיש בראיון ל"הארץ". את נאומו של אבו-מאזן בפני עצרת האו"ם הוא מגדיר כ"יותר מיריקה בפרצוף". הראיון המלא יפורסם מחר.

הסרט על הנביא מוחמד וההתקפות על שגרירויות ארה"ב במדינות ערב, שהגיעו לאחר מכן, תפסו את עיקר תשומת הלב בנאומי המנהיגים ובראשם הנשיא אובמה. גם שיחות המסדרון בין ראשי המדינות ושרי החוץ עסקו בעיקר במצב הפנימי במדינות ערב. לאחר מכן הגיעו מלחמת האזרחים בסוריה והגרעין האיראני. הנושא הפלסטיני, שבשנה שעברה עמד במוקד עצרת האו"ם, נדחק לקרן זווית.

בשנה שעברה הצליחה ישראל לטרפד את הפנייה של אבו-מאזן למועצת הביטחון של האו"ם לקבל את פלסטין כמדינה חברה מלאה בארגון. הביאו לכך לחץ אמריקאי כבד, אבל גם מאמצים דיפלומטיים מול בוסניה, שנשאו פרי וגרמו לכך שהפלסטינים לא הצליחו לגייס לצידם תשע מדינות לפחות מתוך 15 חברות מועצת הביטחון.

המהלך הצליח בעקבות העובדה שקבלת ההחלטות בבוסניה צריכה להתבצע בהסכמה בין שלושת חברי מועצת הנשיאות שמייצגים את הבוסנים, הסרבים והקרואטים במדינה. ישראל הצליחה לגייס את מנהיגי רפובליקת סרפסקה שמייצגים את הסרבים במדינה. לפני כשבועיים אף הגיע ליברמן לחופשה פרטית בסרפסקה.

שר החוץ ליברמן. "זמנו של אבו מאזן עבר"צילום: יוסי זמיר

השנה פנו הפלסטינים למסלול אחר. הם מעוניינים לקדם החלטת של העצרת הכללית של האו"ם להכיר בפלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה מלאה באו"ם. מדובר בהחלטה מחייבת פחות מאשר כזו של מועצת הביטחון, אך היא עדיין תהווה הישג לפלסטינים ותאפשר להם לפנות להיות חברים בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ולתבוע את ישראל.

הצבעה על החלטה כזו אם תהיה, צפויה רק אחרי הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-6 בנובמבר. ההערכה בישראל היא שהפלסטינים ינסו לדחוף להצבעה במועד הסמלי של כ"ט בנובמבר. "בעצרת אין לנו סיכוי כי יש לפלסטינים רוב אוטומטי", אמר ליברמן. "ניתן מאבק ולא נוותר אבל אני לא משלה את עצמי. אין ספק אבל שאם ההחלטה הזו תעבור תהיה תגובה מצידנו. זה לא יעבור חלק ואנחנו נגבה ממנו (מאבו-מאזן) מחיר".

נאומו של אבו-מאזן בפני העצרת הכללית נפל לידיו של ליברמן כפרי בשל. שר החוץ מנהל כבר כמה חודשים קמפיין שלילי נגד יו"ר הרשות ואף קורא להחלפתו. העובדה שאבו-מאזן האשים את ישראל בביצוע "טיהור אתני" בגדה המערבית ובתכנון "נכבה חדשה" רק סייעה לליברמן להציג אותו כמי שאינו פרטנר לשלום.

"הנאום שלו היה יותר מיריקה בפנים", אמר ליברמן. "פעם שניה העברנו לו מקדמה שאפשרה לשלם את המשכורות של כל עובדי הרשות הפלסטינית והוא אפילו לא אומר מילה אחת של תודה. סיפרתי לשר החוץ הצרפתי את כל הדברים שעשינו (לסיוע לרשות הפלסטינית, ב"ר) בחודשים האחרונים והוא לא היה מודע לזה בכלל. כולם פקחו עיניים". 

מה יקרה אם פשוט יתפטר יום אחד, אני שואל אותו. "הלוואי", ליברמן משיב. הוא טוען כי גם למדינות ערב נמאס מאבו-מאזן. שהסעודים והקטארים הפסיקו להעביר כספים לרשות כי הם לא מוכנים לראות את הכסף יורד לטמיון. אם אבו-מאזן יילך יש סכנה שייווצר כאוס שיפגע בישראל, אני מציין. "כרגע יש כאוס", ליברמן מתעקש. "אבו-מאזן רק מפריע. הוא מנטרל את סלאם פיאד (ראש הממשלה הפלסטיני, ב"ר), לא גובים מסים, יש מיליציות שחוזרות לפעול בערים הפלסטיניות". 

ליברמן סבור שישראל צריכה להפסיק את מה שהוא מכנה "הנשמה מלאכותית" של אבו-מאזן, שמונעת צמיחה של הנהגה חדשה ומגבירה את הסכנה שהחמאס ישתלט גם על הגדה המערבית. 

ליברמן מספר כי הוא נמצא בקשר עם גורמים פלסטינים, שמתריעים בפניו שחמאס מתכנן לתפוס את השלטון. שר החוץ מסרב לומר מי הם אותם פלסטינים, אבל ניתן לשער שלפחות חלק מהם נמנים על האופוזיציה הפנימית לאבו-מאזן כמו יועצו לשעבר של ערפאת, מוחמד רשיד, ובכיר הפת" לשעבר מוחמד דחלאן. 

"יש היום ברשות מספיק אלטרנטיבות שהם לא חמאס", הוא מדגיש. "אני מדבר עם חלק מהאנשים האלה והם אומרים שמי שמחזיק את אבו-מאזן זה ישראל וארה"ב. אבו-מאזן אבוד. זמנו עבר. לא צריך לחכות, אלא אם כן רוצים להעביר את המפתח ישירות לחמאס". 

ליברמן טוען כי התסיסה הפנימית ברשות נגד אבו-מאזן מתגברת. "העם שם יודע כמה הוא נוסע לחו"ל. הוא היה יותר פעמים בשנה האחרונה בפריז מאשר בקלקיליה. שיחשוף את חשבונות הבנק שלו ושל בניו ואת כל הרכוש. תראה מה דחלאן ורשיד אומרים. יש להם אינטרס, הם לא צדיקים. רשיד דיבר שעתיים ברשת אל-ערביה נגד אבו-מאזן. זה ערוץ סעודי. מישהו בארמון המלוכה נתן לזה ok". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ