12 שנים לאירועי אוקטובר: "13 נהרגו ואין אשם אחד"

אלפים השתתפו בתהלוכה המרכזית בסחנין. בניגוד לשנים האחרונות, ועדת המעקב החליטה שלא לקרוא לשביתה כללית בציבור מחשש לחוסר היענות

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

החברה הערבית בישראל מציינת היום (שני) 12 שנים לאירועי אוקטובר 2000 בהם נהרגו 13 צעירים מירי כוחות המשטרה - 12 אזרחים ישראלים וצעיר פלסטיני תושב דיר אל בלח שנהרג באום אל-פחם. 

כ-4,000 בני אדם השתתפו בתהלוכה מרכזית לציון האירוע בסחנין, בהם כמה מבני משפחתה של רייצ'ל קורי, שנמחצה למוות על ידי דחפור צה"לי בשנת 2003 ברצועת עזה. משעות הבוקר התקיימו טקסי זיכרון בבתי הקברות השונים ביישובים שבהם נהרגו הצעירים  - ובמקביל יצאה שיירה של כלי רכב מהכפר ג'ת במשולש לעבר אום אל-פחם, נצרת, כפר כנא, כפר מנדא, עראבה וסכנין.

בניגוד למנהגה בשנים האחרונות, ועדת המעקב של ערביי ישראל בחרה השנה שלא לקרוא לשביתה בכלל המגזר הערבי. זאת, בשל חשש מחוסר היענות מצד הציבור הרחב. חרף החלטת ועדת המעקב, תלמידי תיכון בסחנין ובעראבה החליטו שלא להתייצב ללימודים והפיצו קריאה בנושא בפייסבוק. מנהלי בתי הספר, עם זאת, התבקשו להקדיש כמה שיעורים לציון האירועים והשלכותיהם על החברה הערבית.

דובר ועד משפחות ההרוגים, איבראהים סיאם, תושב הכפר מועאויה שבוואדי ערה שאיבד את בנו אחמד במהומות, אמר כי המשפחות מסרבות להשלים עם החלטת ועדת המעקב. לטענתו, הדבר מעיד על תחושה של רפיון במאבק שבעיניו עומד בעינו: "12 שנים עברו ומבחינתנו האירוע כאילו היה אתמול. זה פצע שלא יגליד מהר, בעיקר שבשורה התחתונה 13 צעירים הרוגים מירי של משטרת ישראל ואין נאשם אחד, ולהיפך - חלק מהמעורבים בירי זכו לקידום ולהערכה מהממסד".

ד"ר מחמוד יזבק, תושב נצרת שאחיינו ויסאם נהרג באירועים, מחה אף הוא על ההחלטה ואמר כי שמירת זיכרון האירועים הוא המעט שהציבור הערבי והנהגתו חייבים לעשות. "אנחנו בתהליך ארוך מאוד וההיסטוריה לימדה אותנו שלפעמים צריכים להמתין לעיתוי המתאים. הוא הוסיף: "אי אפשר שהתיק הזה ייסגר כל עוד מי שירה לא עמד למשפט".

בשנה שעברה פרסם עדאלה, המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, דו"ח הבוחן את החלטת היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, לסגור את תיק החקירה שכן "לא נמצאה תשתית ראייתית לביסוס אחריות פלילית של מי מן המעורבים". לפי הדו"ח, היועץ המשפטי התעלם לכאורה ממרבית המחדלים ומכשלי החקירה של מח”ש. כמו כן נמצאו סתירות בין מסקנות ועדת אור לבין מסקנותיו של היועץ המשפטי. הדו”ח מסיק כי בכירים במח”ש ובפרקליטות שהיו אחראים לחקירת מקרי ההרג פעלו במצב של ניגוד עניינים  ובכך הפרו את חובתם כלפי הציבור ושיבשו את חקירת מקרי המוות.

עצרת לציון עשור לאירועי אוקטובר בכפר כנא ב-2010צילום: ירון קמינסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ