רשת טרור קיצונית מסיני אחראית לרוב הפיגועים בגבול בשנה האחרונה

לפי הערכת המודיעין, חלק ניכר מפעילי הטרור הם אזרחים מצרים שאינם תושבי סיני. לפי ההערכה, הזיקה לארגונים ברצועת עזה הולכת ונחלשת

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

רשת אחת, המאגדת בתוכה פעילים איסלאמים קיצונים המזדהים עם רעיונות ארגון "אל-קאעדה", היא שאחראית למרבית הפיגועים שאירעו בשנה האחרונה בגבול מצרים. זו ההערכה המעודכנת של המודיעין הישראלי.

אף שמרכזה של הרשת בסיני, חלק ניכר מהפעילים הם אזרחים מצרים שאינם תושבי סיני במקור. בעיתונות המצרית דווח בימים האחרונים כי שניים ממבצעי הפיגוע האחרון, שבו נהרג בסוף החודש שעבר רב"ט נתנאל יהלומי, היו סטודנטים לשעבר תושבי אזור הדלתא במצרים ולא בדואים מסיני.

על-פי אותם דיווחים, שני המחבלים שזוהו (גופת המחבל השלישי שנהרג בתקרית נפגעה בעת הפעלת חגורת נפץ שנשא עליו וטרם זוהתה) הם בעלי משפחות, בני מעמד מבוסס יחסית שעד לאחרונה לא גילו סימנים של הקצנה דתית. אחד מהשניים היה מזוהה עם תנועת האחים המוסלמים שעלתה לשלטון וחברו הצטרף באחרונה לתנועה הסלפית. השניים עזבו את בתיהם כחודש לפני הפיגוע ובני משפחותיהם סברו שנסעו לסייע לאופוזיציה הסורית הלוחמת בנשיא בשאר אל-אסד.

אלוף פיקוד הדרום טל רוסו בזירת הפיגוע בו נהרג רב"ט יהלומיצילום: אלי הרשקוביץ

ניתוח הפיגועים בשנה האחרונה – הריגת שמונת הישראלים בפיגוע בעין-נטפים באוגוסט שעבר, התקרית שבה נהרג יהלומי וכן כמה מקרים שבהם נפתחה אש מנשק קל ושוגרו קטיושות מסיני לנגב וכן הפיצוצים בצינור שהוביל גז לישראל – מעלה מכנה משותף נרחב יחסית. הרושם המצטבר, בניגוד לחלק מן ההערכות בעבר, הוא שמדובר ברשת ג'יהאדיסטית שמרכזה אמנם בסיני, אך היא מגייסת לשורותיה גם מתנדבים ממדינות ערביות אחרות וגם פעילים ממצרים גופא. קיימת אמנם זיקה מסוימת גם לארגונים ברצועת עזה, אולם זו הולכת ונחלשת.

המודיעין הישראלי כבר אינו מחשיב את סיני כ"חצר האחורית" של הפלגים בעזה, המשתמשים בה לצרכיהם, אלא כזירת הפעולה של הרשת הג'יהאדיסטית המצרית. מצרים וישראל ממשיכות לקיים תיאום ביטחוני מסוים ומצרים אף פועלת כנגד הקיצונים בסיני, אולם תוצאות המאמץ מוגבלות מאוד. חברי הארגון הודיעו על כוונתם לבצע פגועים נוספים, בין השאר מתוך כוונה מוצהרת לנקום את מותו של בכיר באחד הארגונים בסיני. האיש נהרג בפיצוץ מסתורי בעת רכיבה על אופנועו לפני כחודש – וארגונו האשים את ישראל, אף שזו לא התייחסה כלל להאשמות אלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ