ארה"ב הזהירה את אירופה מפני תמיכה בבקשת הפלסטינים להכרה

במזכר שהועבר לנציגי אירופה בעצרת האו"ם איימה וושינגטון מפני "השלכות משמעותיות" אם הבקשה תצא לפועל, כולל סנקציות כלכליות על הרשות

הרייט שרווד, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרייט שרווד, גרדיאן

ארצות הברית הזהירה את ממשלות אירופה מפני תמיכה בכוונת הפלסטינים לבקש מעמד של "מדינה לא חברה" באו"ם. בהודעה שהועברה לנציגי הממשלות האירופיות בעצרת הכללית של האו"ם בשבוע שעבר, כתבה ארה"ב כי צעד כזה "יהיה מאוד לא מועיל", ואיימה מפני "השלכות שליליות משמעותיות" לרשות הפלסטינית בעקבותיו, כולל סנקציות כלכליות.

במזכר, שהגיע ל"גרדיאן", מציינת ארה"ב כי מדינה פלסטינית "תושג רק באמצעות משא ומתן ישיר עם הישראלים", וקוראת לממשלות האירופיות "לתמוך במאמצים האמריקאיים" לבלום את הבקשה הפלסטינית.

בכירים פלסטינים האשימו את ארה"ב בהפעלת "לחצים אדירים" על ממשלות אירופה כדי לחסום את שאיפתם לשדרג את מעמדם באו"ם. צעד זה, עליו הכריז יושב ראש הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן) בשבוע שעבר, הוא נסיגה משמעותית מבקשת הרשות הפלסטינית לקבל מעמד של מדינה חברה מלאה, שאותה חסמה ארה"ב במועצת הביטחון של האו"ם.

אבו-מאזן בנאומו בפני עצרת האו"םצילום: אי–פי

הפלסטינים ימתינו עד לאחר הבחירות לנשיאות ארה"ב, שיתקיימו בנובמבר, לפני שיגישו בקשה לשדרג את מעמדם. ואולם, הם טוענים שילחצו לקבל זכות הצבעה עד סוף השנה וכי הם בטוחים שרוב גדול מ-193 המדינות החברות באו"ם יצביע בעדם.

המזכר האמריקאי, שתואר על ידי מקור דיפלומטי כ"תכתובת פרטית", מציין כי ארה"ב פועלת להשגת פתרון של שתי מדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני, וכי היא קוראת לשני הצדדים "להימנע מצעדים מתגרים חד-צדדיים, העלולים לחתור תחת אמון הצד השני או להסיט את התהליך מדרך השאיפה לשלום". לפי המזכר, לשדרוג מעמד הרשות הפלסטינית למעמד של מדינה לא חברה "עלולות להיות תוצאות שליליות רבות משמעות - לתהליך השלום, לאו"ם וליכולתנו להמשיך להעניק סיוע פיננסי רב לרשות הפלסטינית".

"אנחנו מאמינים כי ממשלתכם מבינה מה מוטל כאן על כף המאזניים וכי היא רוצה, כמונו, למנוע התנגשות במושב הבא של העצרת הכללית. אנחנו מקווים שאתם מוכנים לתמוך במאמצינו. אנחנו נשמח לדעת מה עמדת ממשלתכם בנושא הזה. אנחנו גם מעוניינים לדעת אם היו אליכם פניות מצד נציגים פלסטיניים", נאמר עוד במסמך.

בכירת הרשות הפלסטינית חנאן עשראווי תיארה את המזכר כ"התנהגות אמריקאית אופיינית" וכ"מאמץ מוגזם", כלשונה. "הדרך שבה הם מעמידים את עצמם לשירות ישראל בצורה כה בוטה היא מוגזמת ומגוחכת. זהו לחץ אמריקאי אדיר וזו הטיית דעה", אמרה. לדבריה, רוב המדינות האירופיות כבר החליטו על עמדתן, "ואני לא חושבת שארה"ב תגרום למדינות האלה לשנות את דעתן".

דיפלומט אירופאי אמר כי עד לאחרונה האמינו בכירים אמריקאים כי "הפסקת האש דיפלומטית" בתוקף, וכי הפלסטינים לא ימשיכו לפעול בנושא בעצרת הכללית. ואולם, לחץ הרחוב בגדה המערבית גרם להקשחת עמדתו של יו"ר הרשות עבאס, ובקרב דיפלומטים שוררת הדעה שהפלסטינים נחושים בדעתם להמשיך.

בקרב מדינות אירופה שוררות דעות שונות לגבי נכונותו של הצעד הפלסטיני. אחדות מהן חוששות מהאפשרות שארה"ב תפסיק את תמיכתה הכספית ברשות הפלסטינית ושהאיחוד האירופי יצטרך למלא את החסר. הדיונים בשאלה תמיכת מדינות האיחוד בפניית הפלסטינים אמורים להיערך השבוע, ואולם, סביר להניח ש-27 המדינות לא יצליחו לגבש קו אחיד.

משרד החוץ האמריקאי סירב להגיב לשאלות על המזכר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ