האיחוד האירופי שוקל לחייב סימון מוצרי התנחלויות

היוזמה, שמקדם שר החוץ של דנמרק, זוכה לתמיכת צרפת, בריטניה ושורה של מדינות נוספות באיחוד. תחייב את רשתות השיווק והחנויות ביבשת

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ של דנמרק, ווילי סונדל, מקדם יוזמה במוסדות האיחוד האירופי בבריסל לגיבוש תקנות שיחייבו רשתות שיווק וחנויות באירופה לסמן בבירור מוצרים שמקורם בהתנחלויות הישראליות. היוזמה, המעוררת חשש כבד בירושלים, זוכה לתמיכה מצרפת, בריטניה ושורה של מדינות נוספות באיחוד. 

גורם בכיר במשרד החוץ בירושלים ציין שהיוזמה מבוססת על החלטת מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי ממאי. באותה החלטה, שאושרה פה אחד על ידי 27 שרי החוץ, הודגש כי "האיחוד האירופי וחברותיו מחויבים ליישם באופן מלא ויעיל את החקיקה וההסכמים עם ישראל בנוגע למוצרים מההתנחלויות".

לדברי הבכיר, התייעצויות בעניין כבר החלו בין דנמרק, צרפת, בריטניה ואנשי הנציבות האירופית בבריסל. "החשש שלנו הוא שמנסים להעביר החלטה פוליטית לחלוטין במסווה של תקנות טכניות לכאורה שעוסקות בהגנת הצרכן", מסביר הגורם. "המהלך הזה יוצג כאמצעי להגברת השקיפות בעבור הצרכנים בנוגע למקור שממנו בא המוצר".

ראש הממשלה הפלסטיני סאלם פיאד מבקר בסופרמרקט ברמאללה כחלק מקמפיין החרמת מוצרי התנחלויות צילום: אי–פי

אתר האינטרנט EU-OBSERVER דיווח לפני כשבועיים כי משרד החוץ של דנמרק יקיים ב-23 באוקטובר במטה האיחוד האירופי בבריסל כינוס מיוחד בנושא סימון מוצרי ההתנחלויות. בכינוס ישתתפו דיפלומטים ממדינות האיחוד האירופי, פקידים בנציבות האירופית וארגונים בלתי ממשלתיים המקדמים חרם על מוצרי התנחלויות. "אנחנו רוצים להקל על צרכנים להצביע באמצעות הארנק שלהם", אמר דיפלומט דני לאתר האינטרנט.
בישראל עוקבים אחרי הכינוס המתוכנן בבריסל, שישתתף בו גם הממונה על המזרח התיכון בשירות החוץ של האיחוד האירופי, כריסטיאן ברגר, לצד דיפלומטים רבים אחרים. עם זאת, בשלב זה עדיין לא יודעים להעריך במשרד החוץ עד כמה מתקדמת היוזמה ומתקיים לגביה בירור עם שורה של מדינות באירופה.

שר החוץ, אביגדור ליברמן, העלה את הנושא כשנפגש בשבוע שעבר עם שר החוץ של צרפת לורן פביוס ועם שרי חוץ אירופים נוספים בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. ליברמן אמר לשרי החוץ האירופים כי הניסיונות של גורמים באיחוד להביא לסימון מוצרים מההתנחלויות מעידים על חוסר הבנה של המציאות בשטח וכל שיגרמו הוא ערעור נוסף של היחסים בין ישראל לפלסטינים. "זה יפגע קודם כל בתושבים הפלסטינים, שרבים מהם עובדים ומתפרנסים מהתעשייה בהתנחלויות", אמר ליברמן.

החשש בירושלים מהמהלך גובר גם בשל העובדה שההחלטה העקרונית להגביר את הפיקוח על מוצרי התנחלויות כבר עברה אישור בדרג הפוליטי. כעת, גיבוש התקנות עצמן אינו מחייב אישור נוסף בדרג גבוה ויכול להתבצע על ידי הפקידות של הנציבות האירופית בבריסל, האחראית על הרגולציה.

במשרד החוץ סבורים שאם התקנות אכן יאומצו, יעודד הדבר חרם מוחלט על מוצרים מההתנחלויות ובמקרים מסוימים אף עלול לעודד חרם על סחורות ישראליות המיוצרות בתוך קווי 1967.

ב-2005 חתמו ישראל והאיחוד האירופי על הסכם "כללי מקור", שנועד לאפשר את קיומו של אזור סחר חופשי בין ישראל לאיחוד האירופי. ההסכם קבע כי רשויות המכס יזהו מוצרים מההתנחלויות לפי אזור המיקוד המצוין על האריזה שלהם. מוצרים מאזור מיקוד שמחוץ לקו הירוק לא יזכו לפטור ממכס ומוצרים מאזורי מיקוד שבתוך הקו הירוק יזכו לפטור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ