המינהל האזרחי לא יאשר את רכישת בית המכפלה בחברון ע"י המשפחות היהודיות

במינהל הודיעו כי בעסקה נפלו פגמים והיא לא תאושר, למרות שכבר קיבלה הכשר משפטי. בישוב היהודי צפויים לפנות לוועדת הערר הצבאית

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בתום חצי שנה של בדיקות, הודיע המינהל האזרחי לישוב היהודי בחברון כי לא יינתן היתר עסקה לרכישת בית המכפלה בעיר העתיקה, בשל הפגמים שנפלו בה. בכך למעשה נטרל המינהל האזרחי את ההכשר המשפטי לרכישת הבית.

בשלהי מארס נכנסו מספר משפחות מהישוב היהודי בחברון לבית שנמצא סמוך למערת המכפלה, ונתנו לו את השם "בית המכפלה". לטענתם הבית נרכש כדין על ידי חברה השייכת שהסמיכה את הישוב היהודי בחברון להשתמש בנכס. בימים הראשונים הגיעו למקום שרים שתמכו בהישארות היהודים במקום. שר הביטחון אהוד ברק התנגד, והצליח לשכנע את ראש הממשלה בנימין נתניהו לפנות את המשפחות, כשבמקביל גורמי המקצוע במנהל האזרחי יבדקו את כשרות העסקה. המשפחות פונו בהליך בזק, ערב חג הפסח.

בעקבות מחאת שרי הימין הבטיח נתניהו בדיקה מהירה, שתמשך כחודש. אולם רק בימים האחרונים הודיע ממלא מקום קמ"ט רישום מקרקעין במנהל האזרחי, דורון קדמי, כי החליט לדחות את הבקשה לאישור העסקה.

בית המכפלה בחברון, באפרילצילום: אמיל סלמן

לדברי קדמי, נפלו בעסקה מספר פגמים, הנראים איזוטריים למדי. הנימוק הראשון הוא, שהסכם חלוקת הבית (הישוב היהודי רכש רק חלק מהמבנה. ח"ל) שנחתם בשנת 1984 אינו תואם את מצב הבית קיים, בשל תוספות בנייה לא חוקיות שנוספו במשך השנים. על כן, לא ניתן לקבוע איזה חלק מהבית שייך למי מהיורשים. שנית, קדמי סבור כי לא כל היורשים האפשריים היו צדדים להסכם החלוקה ב-1984, ולכן יתכן שלא כולם מקבלים אותו. שלישית, אחד מיפויי הכוח של העסקה (שנעשתה באופן סיבובי. ח"ל) נחתמה בשגרירות פלסטין בירדן. לדברי קדמי, "יפויי כוח שכזה אסור בשימוש במינהל האזרחי", וזאת מכיוון שישראל אינה מכירה בשגרירויות של הרשות הפלסטינית.

בחברון ינסו כעת להעיל לחץ פוליטי על מנת לשנות את ההחלטה. אתמול ביקר בעיר המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון, התומך בתושבים. בהמשך עשויים התושבים לערער לוועדת העררים הצבאית, הרשאית להפוך את החלטת קדמי. תהליך כזה עשוי לקחת זמן רב.

מהישוב היהודי בחברון נמסר כי "התירוצים העלובים של המינהל האזרחי אינם אלא ניסיון מגוחך ומגונה למצוא זוטי-פגמים יש-מאין בעסקה, והם אך מחזקים את המסקנה שהבית אכן נרכש כדין. אנו מקווים שהממשלה תתעשת ותורה למשפטני המינהל האזרחי לבצע בדיקה הוגנת ולא מגמתית, על מנת שלא נאלץ ללכת שוב במסלול ארוך כדי להוכיח את צדקתנו".

בית המכפלה הוא האתר הרביעי בחברון שעומד במרכז מחלוקת משפטית בין הישוב היהודי לפלסטינים או לרשויות. המוכר מכולם הוא "בית המריבה" - הבית החום, בית מידות על הכביש הראשי בעיר, אליו נכנסו מתנחלים ב-2007. בדצמבר 2008 פונו מהמבנה. המתנחלים, שטענו לרכישת הקרקע, עתרו לבית המשפט המחוזי. בספטמבר קבע השופט משה ברעם כי הבית שייך להם. הפלסטינים, הטוענים גם הם לבעלות, הודיעו כי יערערו לעליון.

האתר השני הוא בית זכריה, הסמוך לשכונת תל רומיידה. גם כאן טענו בישוב לרכישה, והפלסטינים טענו לזיוף. לפני מספר חודשים פסק בית המשפט המחוזי לטובת הפלסטינים, וקבע כי כל אנשי היישוב היהודי להתפנות. הם ערערו לעליון, והדיון נקבע לשנה הבאה.

האתר השלישי הוא בית עזרא, בשוק הסיטונאי. הנכס היה בבעלות יהודית לפני 1948, ועבר לממונה על האפטרופוס לנכסי אויב. הירדנים שיכנו במקום סוחרים, ובהמשך הכיר הצבא הישראלי בסוחרים אלו כדיירים מוגנים. ב-1994, סגר הצבא את השוק. ב-2001 פלשו יהודים משכונת אברהם אבינו לבתים, אולם ועדת העררים הצבאית הורתה לפנותם. תנועת "שלום עכשיו" עתרו לבג"ץ בדרישה לממש את הפינוי. השופטים הוציאו צו על תנאי המורה למדינה להשיב מדוע לא תפנה את הפולשים. תשובת המדינה בנושא מתמהמהת מזה מספר חודשים, בשל חילוקי דעות בין השרים לפרקליטות. בינתיים, השופטים קנסו את המדינה על משיכת הזמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ