תושב מג'דל כרום מואשם בריגול לחיזבאללה

לפי כתב האישום, מילאד חטיב העביר לסוכן החיזבאללה מידע על ביקור של הנשיא פרס בצפון. עורך דינו: המידע שהועבר אינו חסוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כתב אישום הוגש היום לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד מילאד חטיב, נהג משאית בן 26 ממג'דל כרום באישום של ריגול למען חיזבאללה, מגע עם סוכן, קשר לסיוע לאויב וחברות ומתן שירות להתאחדות בלתי מותרת. חטיב נעצר לפני כחודש והיום הוסר צו איסור הפרסום, לבקשת פרקליטות מחוז חיפה.

על פי כתב האישום, חטיב יצר קשר עם ברהאן חטיב, ששימש כסוכן חוץ מטעם ארגון חיזבאללה ופעל מטעמו במקומות שונים באירופה כולל בתחום המבצעי.

לפי כתב האישום, השניים נפגשו בשנים 2009-2007 בביתו של ברהאן בדנמרק, כשכל הוצאות השהות בדנמרק, לרבות לינה מזון ובילויים, שולמו על-ידי בורהאן. במהלך אותו ביקור, בין השניים התנהלו שיחות, בין היתר, אודות הסכסוך הישראלי-פלסטיני ועמידות החברה הישראלית בהתקפות הטילים במלחמת לבנון השנייה. בשיחות אלה נשאל הנאשם על-ידי ברהאן שאלות הנוגעות לאופן התמודדות העורף הישראלי עם מתקפות הטילים, וכן נשאל אודות מיקומי פגיעות הטילים ונזקיהם במלחמת לבנון השנייה, הן בישובים יהודיים והן בישובים ערביים. הנאשם השיב לשאלות, ומסר, בין היתר, כי טילים נפלו בחיפה ובכרמיאל.

החשוד בריגול במג'דל כרוםצילום: עבדאללה שמא

פגישה נוספת התקיימה בין השניים בטורקיה, אז סיפר בורהאן לנאשם כי הוא משתייך לחיזבאללה וביקש מהנאשם להתגייס לפעילות לטובת הארגון. על פי כתב האישום, חטיב הסכים להצעה, וקשר עם ברהאן קשר לסייע לארגון החיזבאללה במלחמתו בישראל. בנוסף נטען כי בורהאן תידרך את הנאשם למלא משימות עבור החיזבאללה, הכוללות תצפיות ואיסוף מידע אודות בסיסי צבא, מקומות מסתור לנשק, מפעלי נשק ומקומות אסטרטגיים אחרים. כן התבקש הנאשם לאסוף מידע אודות אישים ערבים המשתייכים למפלגות ציוניות.

סוכם כי מטעמי ביטחון, המידע שיאסוף הנאשם לא יועבר לברהאן באמצעים אלקטרוניים, אלא רק במפגשים אישיים שיתואמו ביניהם. ביולי האחרון נפגשו שוב השניים, אז מסר חטיב מידע לבורהאן על אתרים אסטרטגיים בישראל, שכוללים בין היתר מידע על מיקומם של בסיסי צבא ומחסני נשק, מידע על מפעל רפאל ואודות חברי כנסת ערבים. לאחר חזרתו, על פי כתב האישום, אסף חטיב מידע אודות סדרי האבטחה של ביקור נשיא המדינה שמעון פרס במג'דל כרום באוגוסט האחרון. את המידע שאסף, התכוון הנאשם למסור לברהאן בפגישה שתוכננה להתקיים ביניהם במהלך מאי 2013 .

סנגורו של חטיב, עו"ד חוסיין אבו חוסיין, אמר כי המידע שלכאורה נמסר אינו מידע חסוי. "הנאשם הוא סוחר שהכיר מישהו בדנמרק באקראי, ששאל אותו לגבי כל מיני מקומות שמופיעים בכתב האישום, כאילו הם סימן לריגול. אם מדובר במקומות חסויים הם לא היו מתפרסמים בתקשורת ולא בכתב האישום. אין פה שום העברת מידע שאיש לא יודע עליו. מדובר בכתב אישום צמחוני ומוזר. יכול להיות שעצם המגע עם האויב היא עבירה, אבל מנסים לנפח את הפרטים", אמר.

על פי בקשת המעצר שהוגשה לבית המשפט, חטיב הודה בשב"כ ובמשטרה במפגשים עם ברהאן חטיב בחו"ל, ובכך שהסכים להתגייס לפעילות לטובת החיזבאללה, שכוללת בעיקר איסוף מידע.

לפני כחודש הותר לפרסום כי השב"כ בשיתוף משטרת ישראל עצרו תושב מג'דל שמס בחשד שעמד בקשר עם גורמי מודיעין סורים ומסר להם מידע על כוחות צה"ל המוצבים ברמת הגולן. איאד ג'מיל אסעד ג'והרי נעצר ב-28 ביוני בעת ששב לישראל מסוריה דרך מעבר קוניטרה והועבר לחקירת שב"כ. בסוף יולי הוגש נגדו כתב אישום בבית המשפט בנצרת. לג'והרי מיוחסות עבירות של מגע עם סוכן זר ומסירת מידע לאויב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ