מטוס ללא טייס חדר לישראל מכיוון דרום-מערב והופל מצפון לערד

כלי הטיס הגיע הבוקר מכיוון הים וחצה את רצועת עזה בדרכו מזרחה, ככל הנראה לצורך איסוף מודיעין. מטוסי חיל האוויר יירטו אותו באזור יער יתיר

יניר יגנה
גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה
גילי כהן
ג'קי חורי

מטוס ללא טייס חדר הבוקר (שבת) לשטחי ישראל מכיוון דרום-מערב, והופל מצפון לערד על ידי מטוס קרב שהוזנק למקום. בחיל האוויר פתחו בתחקיר לבדיקת האירוע. בסריקות שבוצעו באזור נמצאו שרידי המל"ט ומסוקים חגים באזור.

לפי דובר צה"ל, המל"ט הגיע מכיוון הים בסביבות השעה עשר בבוקר, וחצה את רצועת עזה בדרכו מזרחה. בצבא אמרו כי הוא טס דקות ממושכות מעל שטח ישראל. לפי הערכות, מקורו של המל"ט אינו ברצועת עזה, ומטרתו היתה לבצע משימת צילום או משימה מודיעינית אחרת. עם זאת, סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי מקור המל"ט הוא ברצועה.

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, מסר ביחס למקרה כי לאורך כל נתיב הטיסה של המל"ט נשמר המגע עמו מהקרקע מהאוויר. באזור יער יתיר קיבלו המטוסים אישור ליירט את כלי הטיס וכך הוא הופצץ מהאוויר בשטח פתוח. כוחות צה"ל אספו את שברי כלי הטיס, ובצבא ינתחו אותם מאוחר יותר כדי לעדכן את הערכת המצב ואת נסיבות האירוע. פרטי המקרה הראשוניים הועברו לרמטכ"ל בני גנץ. 

סריקות באזור יירוט המזל"ט, לפני זמן קצרצילום: אליהו הרשקוביץ

"אנחנו מעדיפים לא להתייחס למידע מודיעיני בנוגע למקום ממנו יצא הכטב"ם (כלי טיס בלתי מאוייש - ג"כ)", נמסר מדובר צה"ל. שר הביטחון, אהוד ברק, בירך על פעולת צה"ל וחיל האוויר. "אנו רואים בחומרה רבה את הניסיון לפגוע במרחב האווירי של ישראל, ונשקול את תגובתינו בהמשך", הוסיף ברק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אף הוא לאירוע ואמר כי הוא משבח על את פעילות צה"ל על יירוט כלי הטיס, "נמשיך להגן על גבולתינו בים, ביבשה ובאוויר למען ביטחונם של אזרחי ישראל".

חבר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ מיכאל בן ארי: "הגיע הזמן שדובר צה"ל יפסיק להתנהג כמו דובר של הצבא הסורי או המצרי, ולהפוך כישלון להצלחה". לדבריו, "בניגוד לדברי גורמים פוליטיים כי מודבר בהישג לחיל האוויר, אסור לטמון את הראש בחול ומדובר במחדל ביטחוני חמור. דווקא מתוך דאגה עמוקה לגורלה וביטחונה של מדינת ישראל, אסור לנו לחפות על כשלונות וצריך לשאול שאלות קשות, איך קורה שמזל"ט של האוייב נכנס לתוך שטח המדינה ללא כל התרעה, איך הוא לא הופל מייד ומדוע רק ביער יתיר עמוק עמוק בתוך שטח המדינה הוא מופל".

על רקע זאת, האתר של ארגון חמאס דיווח הבוקר על תרגיל משטרתי שנערך ברצועה, שמטרתו לתאם בין כל מנגנוני הביטחון בעת חירום. באתר אין דיווח על שימוש בכלי נשק או כלי טיס. 

בדצמבר 2010 יירט חיל האוויר בלון לא מזוהה שריחף בדרום הארץ. הירי בוצע לאחר שיחידת הבקרה הדרומית של חיל האוויר זיהתה בלון שנע באזור אסור. בדיקה העלתה כי כי הבלון שיורט ריחף גם מעל הקרייה למחקר גרעיני בדימונה.

באוקטובר 2009 יורט מטוס אולטרלייט זעיר על ידי מטוסי קרב של חיל האוויר, לאחר שנכנס לאזור האסור לטיסה מעל הכור הגרעיני בדימונה. המטוס היה בדרכו ממנחת ראשון לציון למפגן המטוסים הקלים שנערך בערד, סטה ככל הנראה ממסלול הטיסה המאושר, וחדר אל תוך האזור האסור לטיסה סביב הקריה למחקר גרעיני. לעבר המטוס, שנקלט במכ"ם של חיל האוויר, הופנו באופן מיידי מטוסי קרב שטסו באזור. לטייס נערך בירור, ופרטיו ורישיון הטיס שלו נלקחו ממנו.

בערב יום הכיפורים באותה שנה הוזנקו מטוסי חיל האוויר לגבול הצפון בשל התרעה על חדירה אפשרית של כלי טיס מכיוון לבנון, שהתבררה כהתרעת שווא. המטוסים חגו במשך כשעה באזור הצפון וגרמו לבהלה בקרב התושבים, שהופתעו מהפעילות המוגברת לאחר כניסת החג והצום.

בשלהי מלחמת לבנון השנייה שיגר החיזבאללה מזל"טים מדגם "אבאביל" מתוצרת איראן, המסוגלים לשאת חומרי נפץ. המזל"טים יורטו והופלו על ידי חיל האוויר. בשנים שלפני המלחמה חדרו מזל"טים פעמיים לשטח ישראל, מבלי שחיל האוויר הצליח ליירט אותם.

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ