המל"ט שיורט ביער יתיר |

החשוד העיקרי – חיזבאללה

כלי הטיס נכנס לישראל מהים באזור עזה – אבל ככל הנראה עשה מסלול ארוך מלבנון דרך הים עד עזה. הארגון שיגר בעבר מל"טים לשטח ישראל

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

מערכת הביטחון הישראלית, משיקוליה, נמנעת לפי שעה ממסירת פרטים מלאים על המקום שממנו שוגר הבוקר מטוס ללא טייס (מל"ט), שיורט על ידי מטוסי חיל האוויר מעל צפון הנגב. כל מה שדווח הוא שהמל"ט נכנס לשטח האווירי של ישראל מכיוון הים, באזור רצועת עזה.

עם זאת, קשה להאמין שארגוני טרור פלסטיניים מהרצועה אחראים למבצע. בכמה הזדמנויות בשנים האחרונות דווח, בעיקר בתקשורת הערבית, על העניין שמגלים ארגונים עזתיים בתחום זה. אבל נראה שהיה כאן מבצע מורכב יותר – ולכן החשד המיידי נופל על חיזבאללה. הערב נראה היה שזה אכן המסלול שבו שוגר המל"ט: מלבנון דרומה, במרחק רב יחסית מן החוף ואחר כך מזרחה, מעל עזה לישראל.

בשנתיים שלפני מלחמת לבנון השנייה הארגון שיגר פעמיים מל"טים לשטח ישראל. שני מל"טים נוספים יורטו בקיץ 2006 בידי חיל האוויר בזמן המלחמה. לפי ההערכה, הם נשאו חומרי נפץ ונועדו להתפוצץ מעל גוש דן. מל"ט חמישי התרסק בלבנון, בזמן המלחמה, כנראה עקב תקלה טכנית.

שאלת המפתח שתיבדק בתחקירים הצה"ליים על התקרית היום נוגעת למשך הזמן שבו שהה המל"ט בשמי ישראל. שר הביטחון, אהוד ברק, מיהר לשגר בצהריים הודעת ברכה לרמטכ"ל בני גנץ ולצה"ל, על הטיפול המהיר בחדירה. גם דובר צה"ל שיבח את התפקוד היעיל והמהיר של הכוחות. אך נראה שהמל"ט טס בכל זאת יותר מרבע שעה בשמי ישראל.

השיקול העיקרי בעיכוב יירוטו נוגע לעניין הקרבה למרכזי אוכלוסייה. אחרי שהושלם הליך הזיהוי של המל"ט והובהר בוודאות שאין חשש להפלה בשוגג של כלי ישראלי, צריך היה גם להיות בטוחים שהפלתו לא תהיה מלווה בנפגעים. במידה מסוימת, זו נראית גרסה אווירית של חדירת המחבלים בכרם-שלום בתחילת אוגוסט השנה. גם שם צה"ל איפשר לנגמ"ש המצרי החטוף לנוע בתחום ישראל במשך כרבע שעה, עד שניתן היה לבודדו בשטח רחוק מאוכלוסייה ולפגוע בו בלי לסכן חיילים ואזרחים.

ייתכן שפעל כאן שיקול משני נוסף: הפלת המל"ט מעל שטח הרצועה לא היתה מאפשרת לצה"ל לאסוף את שבריו ולבחון את פרטי הפעלתו. תקרית מעל עזה גם עשויה לערער את השקט היחסי בגבול זה.

חיזבאללה משקיע בהפעלת מל"טים באופן רציף ומעמיק, תוך הישענות על ידע שפותח במקורו באיראן. המל"טים שיורטו בעבר, כולם באזור גבול לבנון, היו מהדגם האיראני "אבאביל". מאז, אפשר להניח, הוכנסו שיפורים בכלים שבידי חיזבאללה. כחלק מהתרחישים למלחמה נוספת בלבנון נערך צה"ל לסיכול חדירות נוספות של מל"טים שישגר חיזבאללה. ייתכן שבידי הארגון גם מל"טים נוספים, מתוצרת הגוש המזרחי.

מבחינת חיזבאללה, יש יתרון כפול בשיגור "מל"טים מתאבדים": זו פעולת ראווה שמציגה מיומנות מרשימה; ולמל"ט יש יכולת נשיאה של כמות גדולה יחסית של חומרי נפץ. אם מפעיליו שולטים בו, הם יכולים לנתב אותו אל מעל למטרה בדיוק יחסי ולגרום נזק רב, לא פחות אולי מהנזק שיגרום טיל לטווח בינוני.

מה חיפשו משגרי המל"ט שיורט היום? לפי עוצמת הפיצוץ שחוללה פגיעת מטוסי האף-16 של חיל האוויר, נראה שזה לא היה מל"ט שנשא חומרי נפץ. האפשרות הסבירה היא שהוא היה במשימה מודיעינית. זו יכולה להשיג שתי מטרות: לצלם יעדי תקיפה עתידיים בישראל (ואולי גם להעביר לאחור צילומים למפעילים, באמצעות משדר), ולבחון אפשרויות כניסה למרחב האווירי הישראלי תוך בדיקת ההיערכות והתגובה של מערך ההגנה האווירית בצה"ל. הסיכוי שהועברו כאן צילומים נראה נמוך, משום שלשידור לאחור דרוש קשר עין בין הנקודות ובשל המרחק הרב, נראה שהמל"ט פעל מעבר לגבול השידור.

אפשרות נוספת היא שהמודיעין המצרי אחראי לשיגור, או לחלופין, ארגוני טרור איסלאמיים הפועלים במרחב סיני. בישראל סירבו היום להתייחס לאפשרות הזאת, כמו לאפשרויות אחרות.

שאלה מעניינת נוספת, במקרה שחיזבאללה הוא ששיגר, נוגעת לטיב מאזן ההרתעה בין הארגון השיעי לישראל. עד לאחרונה נהוג היה לחשוב במודיעין הישראלי שעוצמת המכה שספג הארגון ב-2006 מרתיעה אותו מצעדים נגדנו. אבל ביולי האחרון יזם חיזבאללה את הפיגוע בבולגריה, שבו נרצחו חמישה ישראלים ונהג אוטובוס בולגרי. אף שהשקט בגבול הצפון נשמר, לכאורה, ישנם כאן לכאורה סימנים שהארגון מחפש מסלולים עוקפים לאתגר את ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ