משט של פעילי שמאל יצא מנאפולי בדרכו לרצועת עזה

לטענת ראש העיר נאפולי, "האונייה ופעיליה אינם מביעים תמיכה בחמאס אלא תמיכה בפלסטין, בפלסטינים שחיים ברצועה, ובהסדר של שתי מדינות"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

משט נוסף של פעילים פרו-פלסטינים מרחבי העולם בדרכו לרצועת עזה. אונייה שוודית שעל סיפונה 17 פעילים ואנשי צוות יצאה אתמול (שבת) מנמל נאפולי שבדרום איטליה לכיוון חופי עזה בניסיון לשבור את המצור הימי על הרצועה.

ראש העיר נאפולי לואיג'י דו מאג'יסטרס בירך אתמול את צוות האונייה "אסתל" והפעילים על סיפונה ואמר כי האונייה שעושה את דרכה לעזה "אינה מביעה תמיכה בחמאס אלא תמיכה בפלסטין, בפלסטינים שחיים ברצועה, ובהסדר של שתי מדינות".

מאג'יסטרס אמר את הדברים בעת שביקר את האונייה לפני שיצאה להפלגה בים התיכון בדרכה לעזה. לדבריו, התמיכה ביוזמה אינה מחאה נגד ישראל: "אנחנו חברים של ישראל וגם של פלסטין ובעד כל יוזמה שיש בה מסר של שלום והבעת אמפטיה. אני אקבל את פני כל מי שמגיע עם יוזמה כזו ללא קשר אם מדובר בישראלי או פלסטיני".

פעילי המשט בדרכם לאונייה. "עזה אנחנו מגיעים"צילום: אי-אף-פי

האונייה יצאה מנאפולי לאחר הפלגה של כמה ימים שכללה את נקודת היציאה משוודיה, פינלנד, ספרד וצרפת. הפעילים רובם אזרחי קנדה, נורווגיה, שוודיה וארה"ב. בניהם גם חבר הפרלמנט הקנדי לשעבר ג'ים מאנלי.

האונייה, שנשכרה על ידי קואליציית ארגונים פרו-פלסטינים, נושאת מלבד הפעילים גם סיוע הומניטארי. לטענת הפעילים, הם הביאו לילדי עזה כדורי רגל וציוד לבית הספר ופניהם לשלום, וכי אינם מתכוונים להתעמת עם חיילי צה"ל. על פי התכנון אמורה האונייה להגיע לחופי עזה בתוך שבועיים אם לא יהיו שיבושים של מזג אוויר או תקלות טכניות.

להבדיל ממשטים קדומים, תושבי הרצועה מברכים על היוזמה אולם מביעים הרבה פחות התלהבות מבעבר. כיום, אומרים התושבים, לאחר פתיחה חלקית של הצד המצרי של מעבר רפיח, הקושי העיקרי של התושבים אינו להכניס סחורות לרצועה, אלא דווקא להוציא ממנה סחורות.

ראש העיר נאפולי עם פעילי המשט, אתמולצילום: אי-אף-פי

גורם פלסטיני ברצועה אמר בשיחה ל"הארץ" כי בעזה יש מחסור ויש סגר, אולם בחודשים האחרונים יש ניסיונות להסדיר את פתיחת מעבר רפיח מול מצרים וגם מישראל יש ייבוא של סחורות לרצועה. "הבעיה המרכזית היום היא לצאת מעזה", אמר הגורם. לדבריו, מה שיעודד את התעסוקה ויעלה את רמת החיים "לא יהיה ייבוא, אלא חידוש הייצוא מעזה לגדה המערבית, לישראל או למצרים". אותו גורם הוסיף, כי מלבד סחורות יש להתיר יציאה של סטודנטים ללימודים מחוץ לעזה.

בשבוע שעבר עתר המרכז המשפטי "עדאלה" לבג"צ בשם אזרחים פלסטינים בעזה שהגישו תביעות פיצויים נגד מדינת ישראל לאחר שנפגעו במהלך פעילות צבאית ישראלית. לטענתם, ההתנגדות הישראלית להתיר להם מעבר במחסום ארז מונעת מהם להתייצב למשפט והדבר מביא לביטול התביעה ולפעמים אף להטיל קנס על התובע עצמו.

במקביל, בשבוע שעבר דחה בג"ץ עתירתם של ארבע פלסטיניות להשלים את לימודיהן לתואר שני במגדר ודמוקרטיה בגדה. ב-12 השנים האחרונות הרשתה ישראל רק לשלושה סטודנטים מעזה ללמוד בגדה המערבית, לאחר ששלושתם קיבלו מלגת לימודים מהממשל האמריקאי. את מתן ההיתרים הסבירה המדינה "בטעמי מדיניות חוץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ